fbpx
from ₺3,095,00
Rezervasyon Yap

Yılbaşında Mardin – Midyat

Created with Sketch. Mardin
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

30 Aralık 2020 - 01 Ocak 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

3 Gün 2 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

YILBAŞINDA NAKIŞLI TAŞLAR DİYARI

MARDİN – MİDYAT

İlmek ilmek örülmüş göz kamaştırıcı detaylarla dolu asırlık evleriyle geçmişin ihtişamını günümüze taşıyan Doğu Anadolu’nun kadim şehirlerinde sokakların huzur dolu sesi, kulaklarımıza eski zaman hikâyeleri fısıldıyor.

Mardin, kültürler kavşağı Anadolu’nun en görkemli parçalarından biri. Pek çok medeniyeti koynunda büyüten kentte ilk durağımız, Deyrulzafaran Manastırı oluyor. Sonra şehri tanıdıkça görüyoruz ki Mardin’de olmak, çok kültürlü ve çok renkli bir yerde soluk alıp vermek demek. Prenseslere layık ışıltılı bir gerdanlığa benzetilen Mardin’de görülmeye değer yer çok. Şehrin merkezinde boylu boyunca uzanan ana caddeden yukarı doğru yürüdüğümüzde, Mardin güzelliklerini önümüze sermeye başlıyor. Rüzgârlı terasların altından geçerek sokakları birbirine bağlayan “abbara” isimli küçük tünellerde güvende, bir kahvehane terasına konuk olduğunuzda alabildiğine ferah ve engin hissedeceksiniz.

Kilise çanlarının ezan seslerine karıştığı Midyat, inanılmaz bir kültürel zenginliğe sahip. Ezidi’lerin yerleşimi Mağara Köy bunlardan bir tanesi.  Bir diğeri irili ufaklı birçok kilisenin bulunduğu yörenin kutsal merkezi, Yayvantepe köyünde bulunan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı. 397 yılında kurulan mabet, dünyanın en eski “faal” manastırlarından biri. Türkiye’deki iki önemli Süryani metropolitliğinden birinin Midyat’ta bulunması, yörenin bir diğer özelliği… Midyat’ın da içinde yer aldığı Turabdin Platosu, asırlardan bu yana “Tanrının Kulları” diye adlandırılıyor. Anadolu uygarlıklarının tarihi şehri Midyat, tarih boyunca tüccarların uğrak yeri olmuş. Geleneksel el zanaatlarının doruklara vardığı hanlarında, ışık huzmeleri ile aydınlanan çarşılarında, telkâri işçiliğini, taş oymacılığını, kuyumculuğu ve dokumacılığı geliştirmiş. Hem de çok eski çağlardan beri…

Dara Antik Kenti’nden kalan harabeleri, kayaya oyulmuş mezar odalarını, Roma çağından kalma sarnıçları ve zindan yapılarını keşfediyoruz. Ardından bölgenin bilinen en eski Süryani köylerinden biri olan Kıllıt’a uzanıyoruz. Burada da Süryani yerleşimi ve kültürü hakkında bilgiler alıyoruz. Mardin’deki çok kültürlü yapı hakkında önemli ipuçları keşfediyoruz.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.GÜN 30 ARALIK 2020, ÇARŞAMBA İSTANBUL - MARDİN - DEYRUL ZAFARAN

Misafirlerimizle saat 05.30’da İstanbul Havalimanı İç Hatlar Gidiş Terminalinde uçuşumuzun gerçekleşeceği THY kontuarı önünde buluşuyoruz. Check-in işlemlerimizin ardından Türk Hava Yolları’nın TK2674 sefer sayılı uçuşuyla saat 07.20’de Mardin’e hareket ediyoruz. 09.30 ’da Mardin’e varışımızın ardından tur aracımızla buluşup ilk olarak Süryanilerin eski Patriklik Merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Ardından Kasımiye Medresesi’ni gezip öğle yemeği molası vereceğiz. Öğle yemeğinden sonra Mardin eski kent merkezinden başlayarak şehri yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Önce Mardin'in en önemli Süryani kiliselerinden Kırklar Kilisesi'ni, peşinden Cumhuriyet Meydanı’ndan geçerek Latifiye Camii'ni görüyoruz ve Mardin çarşılarını geziyoruz. Süryani taş ustalarının elinden çıkma dünyaca ünlü Mardin taş evlerini fotoğraflayarak Artuklu döneminin önemli eserlerinden Ulu Cami hakkında bilgi alıyoruz. Kuyumcular Çarşısı’ndan geçip şehrin sembolü olan Kız Meslek Lisesi''nin kapısını gördükten sonra Zinciriye Medresesi'ni görüyoruz. Kent merkezinde alışveriş için vereceğimiz serbest zamanın ardından otelimize yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından akşam yemeğimizi almak üzere Cerciş Murat Konağı Restoran’a gidiyoruz. Mardin’in nefis lezzetlerini harika mezeler eşliğinde tattıktan sonra otelimize dönüyoruz. Konaklamamız İzala Butik Otel’de. http://www.izalahotel.com/

2.GÜN 31 ARALIK 2020, PERŞEMBE MARDİN - MİDYAT - MAĞARA KÖY (EZİDİ KÖYÜ) - YILBAŞI GALA YEMEĞİ

Sabah kahvaltısından sonra Midyat’a doğru hareket ediyoruz. İlk olarak Midyat yakınlarındaki Mağara Köy’e gidiyoruz. Ezidi köyü olarak bilinen yerleşimde Ezidi kültürü hakkında bilgi alacağız. Uygun olması durumunda kutsal mekânlarını görme fırsatı bulacağız. Mardin ve civarında yerleşmiş farklı kültürlerin hep birlikte uyum içinde yaşayışlarını yakından göreceğiz. Ardından Turabdin Bölgesi Metropolitlik Kilisesi olan Mor Gabriel Manastırı’nı (Deyrulumur Manastırı) ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz esnasında Süryanilik hakkında önemli bilgiler alacak, Ana Kilise; Theodora Kubbesi, Azizler Evi’ni görüp manastır yaşamına yakından tanıklık edeceğiz. Midyat’a dönüp şehir merkezinde nefis yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alacağız. Sonrasında yürüyerek Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. Mor Barsavmo Kilisesi, Midyat Konuk Evi ve Midyat Çarşısı’nı görüyoruz. Taş işçiliğinin en güzel örneklerini göreceğimiz bu yapıları fotoğraflayıp, Midyat gezimizi tamamlayarak Mardin’e dönüyoruz. Kısa bir süre dinlenmemizin ardından gala yemeği için dışarı çıkacağız. Çok özel bir menüden oluşan bol eğlenceli yılbaşı akşam yemeğimiz Bağdadi Restoran’da gerçekleşecek. Yeni yılı kutlamamızın ardından otelimize dönüyoruz. Konaklamamız İzala Butik Otel’de. http://www.izalahotel.com/

3.GÜN 01 OCAK 2021, CUMA DARA - KILLIT (SÜRYANİ KÖYÜ) - MARDİN - İSTANBUL

Kahvaltıdan sonra eski postane binası ve Şehidiye Medresesi‘ni görüyor, Sakıp Sabancı Müzesi‘ni geziyoruz. Ardından Roma döneminde bir garnizon şehri olan Dara-Anastasiopolis Antik Kenti‘ne gidiyoruz. Dara Harabeleri, kaya mezarları, sarnıçlar ve zindan yapılarını gördükten sonra Kıllıt’a doğru yola çıkıyoruz. Savur’a 10 km uzaklıkta olan Süryani köyü Kıllıt hem Protestan, hem Katolik hem de Süryani kilisesine sahip olan dünyada sayılı yerlerden biri. Kıllıt ziyaretimizin ardından Mardin kent merkezine dönüyor öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğinden sonra Mardin’de alışveriş için vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz bıttım sabunu ve mavi renkli Mardin şekeri alabilirler. Dileyenler son kez Mezopotamya manzarasına karşı kahvelerini yudumlayabilirler. Mardin Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın TK2677 sefer sayılı uçuşuyla saat 19.45’te İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 22.05’te İstanbul Havalimanı‘na varıyoruz. Bir başka hayal tadında gezimizde buluşmak üzere hoşça kalın.

Dahil/Dahil Değil

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul-Mardin-İstanbul gidiş - dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • İzala Butik Otel ’de iki gece kahvaltı dâhil konaklama
 • Cerciş Murat Konağı Restoran’da ilk gün akşam yemeği
 • Bağdadi Restoran’da yılbaşı gala yemeği
 • Bölgeyi uzman rehber eşliğinde gezebilme farkı
 • Konforlu araç ile ulaşım
 • Antonina Turizm hijyen kiti
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Bilgi notları
 • KDV
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası

Önemli Bilgiler

Uçuşlar Hakkında Bilgi
Acentemiz, uçak biletinin fiyata dâhil olduğu gezilerimizde, gruptaki tüm misafirler için uçak biletini almaktadır. Gezilerimizde kullandığımız havayollarının rezervasyon ve koltuk seçim prosedürleri farklıdır. Acentemiz tarafından check-in yapılmamaktadır.

THY uçuşlarında -havayolunun yeni aldığı karara göre- koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Uçuşa 24 saat kalana kadar yapılan tüm koltuk seçimleri için ücret uygulanmaktadır. Son 24 saat içerisinde yapılan koltuk seçimi ise ücretsizdir. Bu durumda acentemiz uçak biletini alırken, koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan 24 saat önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

AnadoluJet uçuşlarında, havayolunun yeni aldığı karara göre koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Bu durumda acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Pegasus uçuşlarında acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler
Sigorta İle İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.
Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil, tıbbi tedavi teminatları, bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketi tura kayıttan itibaren en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır. Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup dileyen misafirlerimiz tura kayıt esnasında bu sigortayı yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.

TEMİNATLAR LİMİT
TUR İPTALİ TUR BEDELİ KADAR
TIBBİ TEDAVİ
GERİ DÖNÜŞ/TIBBİ NAKİL 2850,00 TL
ÖLÜM HALİNDE CENAZENİN İKAMETE NAKLİ
BAGAJ KAYBI VEYA HASARI 1100,00 TL
BAGAJ GECİKMESİ 425,00 TL
AKRABA ZİYARETİ ULAŞIM GİDERLERİ
İLAÇ GÖNDERİMİ DAHİL
ACİL MESAJLARIN İLETİLMESİ DAHİL
Diğer Notlar
Gezi programlarımız mevsim koşullarına en uygun ziyaret noktaları seçilerek ve açık havada daha fazla zaman geçireceğimiz şekilde düzenlenmiştir.

Antonina Turizm gezi öncesinde misafirlerin onayıyla ateş ölçümü yapmaktadır. Ateş ölçümü sonuçları doküman halinde acentemiz tarafından tutulmaktadır. Rehberin, tur aracı varsa kaptanın ve tüm grup üyelerinin güvenli sonuç vermesiyle gezimiz başlamaktadır. Ölçümde güvenli sonuç vermeyen misafirimiz maalesef geziye kabul edilmemektedir.

Acentemiz, araç içerisinde yeterince rahat alan sağlamak adına, gezi araçlarımızda tura katılım gösteren misafir sayısının iki katı kadar koltuk bulundurmaktadır. Her ikili koltuğa tek kişi oturabilecek şekilde araç içi düzen oluşturulmuştur.
Acentemiz, misafirlerimize gezi boyunca kullanmak üzere “Antonina Turizm Hijyen Kiti” temin etmektedir. Kitin içerisinde kişiye özel günlük iki adet maske, kişiye özel el dezenfektanı ve/veya birer şişe kolonya bulunmaktadır.

Servis aldığımız mekanlarda Bakanlık Genelgesine uygun olarak COVID-19 şartlarına yönelik sağlık uygulamaları yapıldığı acentemiz tarafından kontrol edilmektedir.

Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelmenizi rica ediyoruz.

Tur kaydı, ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur Katılım Sözleşmesi’nin” imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım Sözleşmesi’nde” yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.

Acentemiz, zorunlu durumlarda gezi içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
₺3,095,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺250,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz