fbpx
from ₺595,00
Rezervasyon Yap

Türk Yahudileri ve İstanbul Sinagogları

Created with Sketch. İstanbul
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

25 Ekim 2020 Pazar

Created with Sketch.

Tur Tipi

Günlük Tur

Created with Sketch.

Tur Süresi

Günübirlik

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

MÖ 4. yüzyıldan bu yana bu topraklarda beraber yaşadığımız Yahudiler, kimi zaman komşumuz, kimi zaman iş arkadaşımız ya da sevdiğimiz bir sanatçı olarak karşımıza çıkıyor. Peki tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizin çok kültürlü toplumsal dokusunun önemli renklerinden biri olan Türk Yahudilerini ne kadar tanıyoruz?

1492 yılında kültürel kimliklerini feda etmektense bir daha ne sebeple olursa olsun geri dönmemek üzere yaşadıkları toprakları terk etmek zorunluğunda bırakılan İspanyol Yahudileri Sefaradların, Osmanlı İmparatorluğu’na buyur edilmelerinin ve burada kendilerine yeni bir vatan yaratmaları başlı başına ilginç bir tarihi süreci gözler önüne seriyor.

Peki Sefaradların gelenekleri görenekleri, dinleri ve yeme içme kültürleri Anadolu’ya neler kattı? Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk matbaasının aslında Lale Devri’nde değil, 1493 yılında kurulduğunu ve kuran kişilerin David ve Samuel ibn Nahmias olduğunu biliyor muydunuz?

Kuşkusuz ülkemizin bereketli topraklarının yeni misafirleri, yeteneklerinden ve bilgilerinden yeni bir kültür yarattılar. Bu kültür, mimaride, sanatta ve birçok alanda farkını gösterdi. Yahudi Kültürü Avrupa Günü’ne özel olarak düzenlenen turumuzda, önünden defalarca geçip farkına varamadığınız ya da kapalı kapıların ardından merakla baktığınız ve “oldukça detaylı ve meşakkatli süreçler sonunda özel izinle girilebilen” İstanbul’un sinagoglarını görme ayrıcalığını yakalayacaksınız.

İbadet, sünnet, düğün, Midraş ve Bar Mitzva gibi ritüellere tanıklık etmek üzere ziyaretçisini fiili olarak törenin bir parçası haline getiren 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin yanı sıra, Neve Şalom Sinagogu, Schneider Tempel Sanat Galerisi ve Aşkenaz Sinagogu, Kamondo Anıt Mezarı, Ester Sinagogu’nu ziyaret edeceğimiz bu turumuzda, koşer yemekleri menüsü eşliğinde öğle yemeği deneyimi de bizleri bekliyor.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

Buluşma Yeri ve Saati

Taksim The Marmara Önü - Saat 09:00

Bitiş Yeri ve Saati

18:00 Galata Musevi Müzesi’ndedir

Dahil/Dahil Değil

 • Sabah kahvaltılık borekas
 • Çay ikramı
 • Rehberlik
 • Öğle yemeği - koşer yemeklerinin olduğu bir mönü
 • Sinagog izinleri ve bağışları
 • Tur bilgi notları

  Önemli Bilgiler

  Önemli Notlar
  Sinagog ziyaret prosedürleri oldukça detaylı ve meşakkatlidir. Bu nedenle, sinagog giriş izin süreci bizzat acente ekibimizce titizlikle takip edilmektedir. Tur günü yaklaştığında, sinagog ziyaret saatlerinde, hahambaşılıktan gelen güncel bilgilendirmeler doğrultusunda, program akışında değişiklikler olabilmektedir. Acentemiz, hahambaşılıktan gelen güncel bilgileri misafirlerimizle paylaşmakla yükümlüdür.

  Sinagoglara giriş için izin alınabilmesi için en geç, turdan bir hafta önce tur katılımcılarının tarafımıza kimlik fotokopilerini ulaştırmaları gerekmektedir.

  Tüm turlarımızda, turda anlatım yapan rehberinizi daha iyi duyabilmeniz için, rehber kulaklık sistemi kullanılmaktadır.
  İptal Koşulları
  Rezervasyonun kesinleşmesi için tur katılım bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

  Tur tarihine 5 gün kala yapılan iptallerde, tur bedelinin %50’si iade edilir. Son 3 gün yapılan iptallerde, katılımcının hakkı saklı kalır ve herhangi bir iade yapılmaz.

  Tur tarihine 3 günden az zaman kalan durumlarda ise herhangi bir iade yapılmaz ve geçerliliğini yitiren ödeme, katılımcıya herhangi başka bir tur için hak kazandırmaz.

  Mücbir nedenlerden dolayı (hava, yol koşulları vs.) yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden Antonina Turizm sorumlu tutulamaz.

  0-6 yaş arası çocuklardan, turda araçta koltuk işgal etmemeleri ve ayrı bir öğle yemeği almamaları durumunda ücret alınmamaktadır. 7 yaş ve üzeri çocuk katılımcılardan tam ücret alınır.

  Turlar, tur programı, ulaşım, rehberlik hizmetleri, yemek servisi ile bir bütündür ve bu hizmetler birbirinden ayrı düşünülemez.

  Antonina Turizm, öğlen ve akşam yemekleri için belirtilen restoran ve mönüde, güncel ihtiyaçlara göre değişiklik yapabilir.

  Turlarımız en az 15 kişi ile gerçekleşir. Turun gerçekleşmesi için yeter sayıya ulaşılamadığında, tur farklı bir tarihe ertelenir ya da iptal edilir.

  Acenteden kaynaklı tur erteleme ya da iptallerinde, yapılan ödeme farklı bir tura kaydırılabilir ya da isteğe bağlı olarak acente tarafından, tur katılımcısına iade edilebilir.

  Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, müze & ören yeri giriş ücretleri vb. haklar iade edilmez.
  Created with Sketch.
  ₺595,00

  Bu turları da beğenebilirsin

  Bültenimize Abone Olun

  Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz