fbpx
from €1,250,00
Rezervasyon Yap

Tahran’da Sanat

Created with Sketch. İran
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

20 - 24 Şubat 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

5 Gün 4 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

SADABAD SARAYLARI VE BAHÇELERİ – YEŞİL SARAY – BEYAZ SARAY – GÜZEL SANATLAR MÜZESİ – NİAVARAN SARAYI – AHMED ŞAH KÖŞKÜ – PEHLEVİ KÜTÜPHANESİ – CİHANNAME KÖŞKÜ – TAHRAN MALİK MÜZESİ -NAGERESTAN İRAN RESİM SANATI MÜZESİ – İRAN ULUSAL MÜCEVHER MÜZESİ –   SANAT GALERİLERİ – SANAT BAHÇESİ – FİRDEVSİ KÖŞKÜ – İRAN SİNEMA MÜZESİ – REZA ABBASİ MÜZESİ – CAM ESERLERİ MÜZESİ

Derin köklere dayanan toplumsal bilinçaltıyla özgün kültürünü ve destanlarını yaratan kadim ülkede, başkent Tahran’ın kültür yüklü sanat dünyasına doğru yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

İran’ı keşfetmeye değer kılan en önemli özellik, yeryüzündeki tüm kültürleri hızla tek tipleştiren acımasız küreselleşme sürecine rağmen kendine özgü değerlerini ve karakterini ısrarla koruması. İran halkı, derin köklere dayanan kolektif bilinçaltıyla kendi sanat ekolünü ve masallarını yaratmış. Son yıllarda gerek sinemasıyla gerekse yenilenen müze ve saraylarıyla adından söz ettiren ülkenin başkenti Tahran ise geleneksel dokusundan ilham alan modern sanat mekânlarıyla ziyaretçilerine “yereli yerinde” yaşatıyor. Bu anlamda henüz efsanevi Çarsu Sinema Salonu’nda film izlemediyseniz, Vahdet Konser Salonu’nda klasik ve folklor performansları dinlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

İran’ın tanınmayan ya da az bilinen yüzlerinden biri de köklü sanat geleneğidir. Dört yıldızlı otelimizde üç öğlen, iki akşam yemeği ikramı ile ayrıcalık kazanan turumuz, İran sinemasından yerel resim ve geleneksel minyatür sanatlarının tarihi süreçlerine dek uzanan müze içi seminerleriyle de fark yaratıyor. Sadabad ve Niavaran Sarayları’nın yanı sıra, müzeler, köşkler, kasırlar, kütüphaneler ve sanat galerileri ziyaretleriyle unutulmaz bir kültür deneyimine dönüşen turumuz, Pers ve Sasani dönemi altın eserlerini, şahların görkemli mücevher koleksiyonlarını ve İran resim sanatının en çarpıcı örneklerini görebilme fırsatı da sunuyor. Bu özel deneyime sizi de davet ediyoruz.

Türkiye’nin her yerinden İstanbul’a ücretsiz bağlantı uçuş hizmetimiz vardır.Ayrıntılı bilgi için 444 54 18 nolu numarayı arayabilirsiniz.

Devamını Gör

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

 • Sanat Tarihi ve Türkiye’de İran tarihini, sanatını ve kültürünü en iyi bilen Sanat Tarihçi Atilla Tuna ile ziyaret edebilme ayrıcalığı
 • İran Resim Sanatı’nın tüm tarihi süreçlerini anlatan müze semineri
 • İran Modern Resim Sanatı ile ilgili Sanat Galerileri ve müzelerde seminer
 • Sadabad ve Niavaran Sarayları’nı ziyaret
 • İran Resim Sanatı’nın en iyi koleksiyonlarını görebilme fırsatı
 • Sanat galerileri ziyaretleri
 • İran Şahları’nın muhteşem mücevher koleksiyonları
 • İran Sineması hakkında müze semineri
 • Muhteşem Pers ve Sasani Altın eserleri koleksiyonu
 • İran Minyatür Sanatı müze semineri
 • Vahdet Konser Salonu’nda Klasik Müzik Konseri
 • Çarsu Sinema Salonu’nda İran film gösterimi

Tur Detayları / Programı

1.Gün, 20 Şubat 2021, Cumartesi İstanbul - Tahran NAGERESTAN İRAN RESİM SANATI MÜZESİ

İstanbul Yeni Havaalanı'nda sabah 07:30’de buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları’nın TK870 sayılı seferi ile 10.15’da hareket ediyoruz. 3 saat 20 dakikalık uçuştan sonra Tahran Havaalanı’na saat 14.00’te varıyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından otobüsümüz ile buluşuyor ve havaalanından hareket ediyoruz. Bir saatlik yolculuktan sonra Tahran’a varıyoruz. Tahran’da göreceğimiz ilk yer Nageristan Müzesi’dir. Geleneksel İran Resim Sanatı’nın köklerini Safevi hatta daha önceki dönemler olan İlhanlılarda aramak gerekir. Nagerestan Müzesi İran resmine Batılı Resim anlayışını getirmiş olan Kemal Ül Mülk dahil olmak üzere, 19. ve 20. yüzyıl İran Resim Sanatı’nın en güzel örneklerine sahiptir. Bu müzeyi ziyaret ettikten sonra Tahran’ın en önemli caddesi olan Veli Asır Caddesi’nde panoramik turu yapıyor, sonra da otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimiz otelde.

2.Gün, 21 Şubat 2021 , Pazar SADABAD SARAYLARI VE BAHÇELERİ – YEŞİL SARAY – BEYAZ SARAY – GÜZEL SANATLAR MÜZESİ – NİAVARAN SARAYI – AHMED ŞAH KÖŞKÜ – PEHLEVİ KÜTÜPHANESİ – CİHANNAME KÖŞKÜ **ÇARSU SİNEMA SALONUNDA İRAN SİNEMASI GÖSTERİMİ

Kahvaltının ardından otelden hareket ediyoruz. İlk ziyaret yerimiz Kaçar döneminde yapılmış ve Pehlevi dönemi ilaveleriyle Tahran’ın en önemli saray komplekslerinden olan Sadabad Sarayları. 110 hektarlık bir arazi üzerine kurulan bu kompleks 18 saraydan ile köşkten oluşur. Eski adı Shahvand Sarayı olan Yeşil Saray göreceğimiz ilk yapıdır. Beyaz Saray ise Şah Muhammed Rıza Pehlevi döneminde yazlık saray olarak inşa edilmiştir. Bu sarayın 54 ünitesinin dekoruyla bizzat Şahbanu Farah Diba ilgilenmiştir. Sadabad Sarayları’ndaki son ziyaret yerimiz İran Resim Sanatı’nın en güzel resim örneklerinin görülebileceği Güzel Sanatlar Müzesi’dir. Safevi Dönemi’nden (16. ve 17. yy) Kaçar Dönemi’ne (19. Yy) kadar resim sanatının en güzel örneklerinin yanı sıra, Sohrab Sepheri, Hossein Mahjobi, Faramarz Pir Aram, Hossein Zende Roodi ve minyatür ustası Hossein Behzad’ın eserlerini de görüyoruz. Öğlen yemeğini yerel bir restoranda alıyoruz. Molanın ardından Tahran’ın ikinci en önemli saray yapıları olan Niavaran Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Niavaran Sarayı 1968 yılında son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi tarafından inşa edilen saray, 1979 yılında İran İslam Devrimi’ne kadar Pehlevi Ailesi’ nin ikametgahı olarak kullanılmıştır. İkinci ziyaret yerimiz Ahmed Şah Köşkü’dür. 1925 yılında devrilene kadar son Kaçar Şahı Ahmed Şah tarafından kullanılan köşk Şah Muhammed Rıza Pehlevi’nin de Özel Çalışma Ofisi olarak kullanılmıştır. Pehlevi Ailesi’nin muhteşem Özel Kütüphanesi’ni de gördükten sonra son ziyaret yerimiz olan Cihanname Köşkü’ne gidiyoruz. Cihanname Köşkü Farah Diba’nın özel Sanat Koleksiyonu’nun sergilendiği yerdir. Geroge Brack, Paul Gaugain, Paul Klee, Pablo Picasso, Camille Pissaro, Pierre Auguste Renoir, Diego Giacometti, Fernard Leger, Marc Chagall, Henry Moore gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görüyoruz. Ziyaretlerden sonra saray bahçesinin cafesinde dinleniyor ve sanat konuşuyoruz.. Ziyaretten sonra otelimize dönüyoruz.

3.Gün, 22 Şubat 2021, Pazartesi MALİK MÜZESİ – İRAN ULUSAL MÜCEVHER MÜZESİ - SANAT GALERİLERİ – SANAT BAHÇESİ **KLASİK VE FOLKLOR MÜZİK KONSERİ (VAHDET KONSER SALONU)

Kahvaltının ardından hareket ediyor ve Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanında 10 dönümlük bir alanda, görkemli mimari süslemelerin yer aldığı bir bina olan Malik Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Yetmiş bin nadir kitap, on dokuz bin el yazması, üç bin antik para, sayısız obje, hat, tablo ve halıyı görüyoruz. Öğlen yemeği yerel bir restoranda alıyoruz. Öğleden sonra İran mücevher sanatının en güzel koleksiyonunun sergilendiği İran Ulusal Mücevher Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Safevi, Afşar, Kaçar dönemlerinin ve Nadir Şah’ın Delhi Sultanlığı’ndan ganimet olarak elde ettiği mücevher koleksiyonlarının yanısıra, Farah Diba’nın, Prenses Süreyya’nın çok özel günlerde kulandıkları ve 1960’larda “Hayat Mecmuası”ndan görebildiğimiz ve ünlü Paris’li mücevher ustalarının işledikleri çok Özel Pehlevi Mücevherleri koleksiyonunu görüyoruz. Ziyaretten sonra İran günümüz İran Modern Resim Sanatı’nın izinde bir tur yapıyoruz. Tahran’ın Bohem hayatının yaşandığı mahalleye gidiyor ve sayıları 100’e yakın birbirinden etkileyici Sanat Galerileri’nin bulunduğu semti geziyoruz. Son durağımız Sanat Bahçesi olarak adlandırılan ve içinde sanat galerileri, sergi salonları, tiyatro ve cafelerin bulunduğu Sanat Merkezi’ni geziyoruz. Ziyaretlerden sonra otelimize dönüyoruz.
Bu akşam İran Jam Orkestrası’nın sahne alacağı ve İran‘ın en önemli konser mekanı olan Vahdet Konser Salonu’na gidiyor. Klasik ve Folklor enstrümantalden oluşan muhteşem bir gösteriye Müzik şölenine katılıyoruz (pragram belli olduğunda ilan edilecektir).

4.Gün, 23 Şubat 2021,Salı FİRDEVSİ KÖŞKÜ – İRAN SİNEMA MÜZESİ – REZA ABBASİ MÜZESİ – CAM ESERLERİ MÜZESİ

Kahvaltıdan sonra Kaçar Hanedanlığı döneminde Nasreddin Şah zamanında inşa edilmiş Firdevs Bahçeleri’nin içinde bulunan Fridevsi Köşkü’nü ziyaret ediyoruz. Uzun yıllar süren bir restorasyon sonucu bu olağanüstü köşk restore edilerek İran Sinema Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. İran Sineması son 30 yıl Dünya ve Avrupa sinemasında söz sahibi olmuş sinemalardan olmuştur. ev sah ziyaret ediyoruz. İran Sineması’nın büyük ustaları olan Abbas Kiarostami, Azatollah Entazami, Jamal Omid, Amir Esbati, Behzad Rahimian ve Azizollah Sa’ati’nin değerli çabaları ve katkılarıyla kurulmuş İran Sinema Müzesi’nde bulunan 12 sergi salonunu geziyor ve kısa bir film izliyoruz. Öğlen yemeğini Firdevs Bahçesi’nde yer alan modern bir cafede alıyoruz. Öğleden sonra Ahameniş, Sasani ve Safevi dönemi altın işlemeler koleksiyonları ile en değerli İran minyatürlerinin sergilendiği Reza Abbasi Müzesi ile Cam Eserleri Müzesi’ni gezdikten sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz yerel restoranda olacaktır.

5.Gün, 21 Şubat 2021, Çarşamba Tahran - İstanbul

Kahvaltıdan sonra saat 12.00’de hareket ediyor ve bir saatlik yolculuktan sonra Tahran Havaalanı’na varıyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları’nın TK871 sayılı uçuşu ile saat 15.05’te hareket ediyor ve saat 18.20’da İstanbul Yeni Havaalanı’na varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Antonina Turizm farkı ve Sanat Tarihçi Atilla Tuna ile Tahran’ı gezebilme ayrıcalığı
 • Türk Havayolları ile İstanbul –Tahran – İstanbul arası ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Dört yıldızlı otelde 4 gece kahvaltılı dahil konaklama
 • Konforlu Klimalı tur aracı
 • Müze giriş ücretleri
 • 3 öğlen yemeği ( Turun ikinci, üçüncü ve dördüncü günleri)
 • 2 akşam yemeği (Turun 1. Ve 4. Günleri )
 • Vahdet Konser Salonu’nda Klasik ve Folklor Müzik konser bileti
 • Çarsu Sinema Salonu’nda sinema bileti
 • İkramlar ve tur bilgi notları
 • Gezi boyunca hamaliye hizmetleri
 • Tüm havaalanı vergileri
 • THY hizmet bedeli
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Kişisel harcamalar ve ekstra harcamalarınız
 • Akşam yemekleri (Turun ikinci ve üçüncü günleri)
 • Öğle Yemekleri ( Turun birinci ve dördüncü günleri)
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • Yurtdışı Çıkış Harcı 50 TL
 • Antonina Turizm Misafir Koruma Paketi

Önemli Bilgiler

Uçuş İle İlgili Bilgi
THY’larının İran uçuşu esnasında her yolcu uçağın bagaj bölümüne 20Kg ağırlığında bavul + uçağın kabin içine 8Kg ağırlığında ufak kabin bagajı alabilme hakkı vardır. Özellikle dönüş uçuşlarında yanınızdaki bagaj 20 kg üstü olur ise bu bagaj ücrete tabi olacaktır. Uçağın içine kabine alabileceğiniz ufak kabin bagajlarını 23 x 40 x 55cm ölçülerinde olmalıdır. Eğer uçuş esnasında yanınıza kabin bagajı alacaksanız bu bagajda sıvı (su, meşrubat, krem, parfüm vs.) olmamasına dikkat ediniz. Bu ürünlere ana bagajınıza koyabilirsiniz. Sıvı ürünler uçuşlarda güvenlik gerekçesi ile havalimanlarında güvenlik kontrolü esnasında el konulabilir.

Bu turda yerel havayolları ile Tahran – İsfahan uçuşu vardır. İran’daki havayolu sistemi charter sistemi gibi olup saatleri sabit değildir. Hatta uçağının yeterli doluluğa ulaşmaması sonucu uçuşun iptal edilmesi sıradışı bir durum değildir. Uçuşlarda oluşabilecek bu tür elde olmayan aksaklıklar nedeni ile programı aksatmayacak şekilde değişiklik olabilir.
Sigorta İle İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat ve Sağlık Sigortası dahil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil Tıbbi tedavi teminatların olduğu Sağlık sigortası ve Bagaj kaybı, uçak kaçırma gibi diğer teminatları içeren Seyahat güvence paketini alabilirler. Seyahat güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç kalan teminatlar geçerli olmaktadır.

Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için iki kişilik odada kişi başı 65 - Euro, tek kişilik odada konaklayacak misafirler için 80 Euro olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
İran Vize ve Gümrük Bilgisi
Öncelikle İran’a giriş yapacak olan Türk vatandaşlarının 6 ay geçerli pasaportları olmaları durumunda Vize’ye ihtiyaçları yoktur. Bu tura katılacak olan misafirlerimiz için sadece havalimanı giriş öncesi, bilgilendirmek amacı ile pasaport kopyalarını tarafımıza vermeleri yeterlidir. Pasaportlarında basılı İsrail vizesi bulunan pasaport sahiplerine pasaportlarını değiştirmelerini öneririz. Pasaportunda İsrail vizesi olan vatandaşlarımız İran’a maalesef giriş yapamamaktadır. Fakat tersi durum için herhangi bir sorun yoktur. Yani İran’a turistik amaç ile giriş yapmış olmanız ilerde gerçekleştirebileceğiniz İsrail yada ABD ziyaretleriniz için engel teşkil etmemektedir.
Önemli Not
Pasaportunda İsrail vizesi olan katılımcılar İran’a giremezler. Pasaportlarını vakitli olarak yenilemeleri gerekmektedir.

T.C pasaport sahipleri en az 6 ay geçerliliği olan pasaportları ile İran’a vizesiz giriş yapabilirler.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
€1,250,00

Sizi Arayalım

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz