fbpx
from ₺275,00
Rezervasyon Yap

Sur İçi ve Sur Dışının Hristiyanlık Başyapıtları

Created with Sketch. İstanbul
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

14 Şubat 2021 Pazar

Created with Sketch.

Tur Tipi

Günlük Tur

Created with Sketch.

Tur Süresi

Günübirlik

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

 

Konstantinopolis’in 1.500 Yıllık Görkemli Mirası

Uzman rehberimizin anlatımlarıyla ayrıcalık kazanan bu turumuz, anıtsal mabetleri, göz alıcı mozaikleri, gizemli sarnıçları, bir zamanlar dünyanın merkezi olarak görülen patrikhanesi, nefleri, atriumları, narteksleri, pandantifleri, muhteşem galerileri ve şaşırtıcı hikâyeleriyle artık bir İstanbul klasiği…

Kariye (Chora) Kilisesi, 534 yılında Justiniaus döneminde Aziz Theodius tarafından manastır olarak yapılmıştır. 11. yüzyılda yeniden inşa edilmiş 13. yy’da Latin istilalarına maruz kalan manastır 14. yy’da onarılmıştır.  İstanbul’un fethinden sonra 1511 yılında camiye tevdi edilmiştir. 1948 yılından beri “Kariye Müzesi” olarak hizmet vermektedir. Mozaik ve freskleri Bizans resim sanatının son dönemine aittir. Derinliği, figürlerin hareketi, plastik değerlerin verilişi ile çok özel bir tarzı vardır. Konuları Hz. İsa’nın hayatı, Meryem’in hayatı ile ilgilidir.

Turumuzun finalinde yine ilginç bir mekân var: Haliç kıyısındaki keyifli bir bahçe içindeki beyaz gövdeli tarihî mabet, İstanbul’daki tek Bulgar Ortodoks Kilisesi… Rum Ortodoks Kilisesi’ne yakınlığı nedeniyle uzun sürecek bir inşaatın Rumların tepkilerine neden olabileceği endişesiyle dâhice bir çözüm bulunmuş. Stefan Kilisesi adıyla da anılan Bulgar Ortodoks Kilisesi, 1871’de Viyana’da dökme demir prefabrik malzeme ile inşa edildikten sonra Tuna Nehri üzerinden deniz yoluyla Haliç kıyısında getirilip birkaç haftada monte edilmiş. İçindeki sütun ve asma katlar ile döşemeleri de dâhil olmak üzere, tümüyle demir ve döküm olan kilise, Patrikhane’den ayrılan Bulgar cemaati tarafından halen kullanılıyor. Bizlere de kadim şehrin kültür hazinelerini keşfetmek düşüyor.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

Buluşma Yeri ve Saati

Taksim The Marmara Hotel önü saat 09:00

Program

Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı, Bulgar Kilisesi,
Boğdan Sarayı Şapeli (Dışardan) Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Dahil/Dahil Değil

 • Uzman rehberlik hizmeti
 • Kilise ve camilerdeki bağışlar
 • Ulaşım
 • Öğle yemeği
 • Çay ikramı
 • Camii ve kilise girişleri
 • Tur bilgi notları

  Önemli Bilgiler

  Önemli Notlar
  Fiyatımıza müze girişleri dâhil değildir. Müze kartı olan misafirlerimiz, Kariye müzesi için ücret ödemezler. Müze kartı olmayan misafirlerimiz, turdan önce müze kapısında yer alan gişeden 70 TL karşılığında kartlarını temin edebilirler. Ayasofya müzesi giriş ücreti 70 TL, Kariye Müzesi girişi 45 TL‘dir.

  Tüm turlarımızda, turda anlatım yapan rehberinizi daha iyi duyabilmeniz için, “rehber kulaklık sistemi” kullanılmaktadır.

  Turumuzda yürüyüş ağırlıklı olacak olup. Mevsim koşullarına uygun giyim giyilmesi tavsiye olunur.
  İptal Koşulları
  Rezervasyonun kesinleşmesi için tur katılım bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

  Tur tarihine 5 gün kala yapılan iptallerde, tur bedelinin %50’si iade edilir. Son 3 gün yapılan iptallerde, katılımcının hakkı saklı kalır ve herhangi bir iade yapılmaz.

  Tur tarihine 3 günden az zaman kalan durumlarda ise herhangi bir iade yapılmaz ve geçerliliğini yitiren ödeme, katılımcıya herhangi başka bir tur için hak kazandırmaz.

  Mücbir nedenlerden dolayı (hava, yol koşulları vs.) yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden Antonina Turizm sorumlu tutulamaz.

  Günübirlik turlarımızda 07-12 yaş grubu için indirim uygulanmamaktadır.
  Created with Sketch.
  ₺275,00

  Bu turları da beğenebilirsin

  Bültenimize Abone Olun

  Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz