fbpx
from $3,750,00
Rezervasyon Yap

Özbekistan ve Kazakistan

Created with Sketch. Özbekistan, Kazakistan
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

23 Eylül - 03 Ekim 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

11 Gün 9 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

TAŞKENT – TÜRKİSTAN – OTRAR – SHIMKENT – SAYRAM – TARAZ – URGENÇ – HIVE – BUHARA –

KASR-I ORIFON – NAVOIY – MALİKROBOT –  HAZARA – TİM – ŞEHR-İ SEBZ –  SEMERKANT

Atilla Tuna Eşliğinde Kültür Turu…

“Hayal tadında” seyahatler, Orta Asya’nın kalbinde devam ediyor! Bu kez dünyanın en büyük ve yaşlı gölü Hazar’ın kaptan köşkü Kazakistan’dan çıkıyoruz yola… Kanatlı at Tulpar’ın anayurdunda, önce ülkenin modern yüzü Almaata ile tanışıyor, Müslümanlığı kabul etmiş ilk Türk devletini kuran Karahanlıların sanat tarihine armağan ettiği görkemli eserlerin izini sürüyoruz. Oradan ata yurdu Türkistan’a uzanıyor ve Unesco Dünya Kültür Mirası Otrar şehriyle tanışıyoruz. Kazakistan’da bozkırın “ev” anlamına gelmesi boşuna değil. Çünkü Ahmed Yesevi’nin, Farabi’nin ilmiyle yoğrulmuş Kazak kültürünün kalbi, bozkırlarda atmaya devam ediyor. Bugün 130 ayrı etnik halkın kusursuz bir uyum içinde ve tek bayrak altında yaşadığı Kazakistan toprakları, çok kültürlü geçmişini uçsuz bucaksız bozkırların koynunda büyütmüş. Yolun devamı, İpek Yolu durağı Özbekistan’a açılıyor. Taşkent’ten Buhara’ya, Şehr-i Sebz’den Semerkant’a Özbekistan’ın her bir şehri ayrı bir maceraya, bambaşka bir deneyime dönüşüyor. Ülkenin Orta Asya, Rus, Sibirya, Moğol, Azeri ve Uzak Doğu kültürlerini aynı potada eriten atmosferinde âdeta taş dantele, söz şiire dönüşüyor ve camiler, medreseler, türbeler, mescitler, hanlar, kütüphaneler ve müzeler birer birer önümüze seriliyor. Bizlere de Türk – İslam mimarisinin benzersiz örneklerinin keyfini sürmek düşüyor…

 

 

 

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.Gün 23 Eylül 2021, Perşembe İSTANBUL - ALMAATA

İstanbul Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde, Antonina Turizm yetkilisiyle saat 18.00'de buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben THY tarifeli seferi TK350 ile 20.35’de Almaata’ya hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme uçaktadır.

2.Gün 24 Eylül 2021, Cuma ALMAATA - ÇİMKENT - SAYRAM(20km) - TARAZ(170km) - ÇİMKENT

Rahat bir uçuşun ardından sabah 04:45’de Kazakistan’ın Almaata havalimanına varıyoruz. Uçuş süremiz 5 saat 35 dakika. Gümrük ve pasaport işlemleri sonrasında havalimanında ichatlar bölümüne geçerek Air Astana seferi ile 7.30’de Çimkent’e hareket ediyoruz ve bir buçuk saatlik yolculuktan sonra saat 9.00’da Çimkent Havalimanı’na varıyoruz. Ardından otobüsümüze biniyor ve 20 km bir yolculukla şehrin güneyinde Sayram’a geliyoruz. Sayram, Karahanlı Devleti dönemi (840-1212) Türk eserlerinin yoğun olduğu bir kent. Hoca Ahmed Yesevi’nin de (1093-1166) doğum yeri. Sayram’da İbrahim Ata Türbesi (11. yy, Ahmed Yesevi’nin babası), Karaşaş Ana Türbesi (XI-XII. yy, Ahmed Yesevi’nin annesi Ayşe hanım), Mirali Baba Türbesi (X. yy), Hazreti Hızır Mescidi’nin Minaresi, Hoca Salih Türbesi, Kazı Bayzovmi Türbesi ve Abdülaziz Han Türbesi’ni (14. Yy, büyük mezarlığın içinde) ziyaret ediyoruz. Buradan 170 km bir yolculukla Taraz’a geliyoruz. Taraz da yine Karahanlı Devleti (840-1212) dönemi mimarisinden günümüze yoğun olarak eser kalan bir şehir. Şehrin diğer adları Talas—Dzamboul. 751 yılında Türklerin Müslümanlığı kabul etme sürecini belirleyen ve son anda Çinlilere karşı Arapların yanında yer alarak sonucu belirlediği Talas Savaşı bu bölgede gerçekleşmiş. Taraz’da Karahanlı dönemine ait Ayşe Bibi Hatun Türbesi (XII. yy başı, Alparslan’ın kızı, Karahanlı Şems-ül Mülk-Nasr bin İbrahim’in, 1068-1080, hanımı, şehir dışında park içinde), Balacı-Babadja Hatun Türbesi (XII. yy başı, Ayşe Bibi Hatun türbesine 25 m), Evliya Ata Türbesi (XI. yy, Karahanlı Barak Han’ın oğlu Evliya Ata Kara Han), Tekturmas Türbesi (10yy), Ortaçağ camisini (VI-VIII yy) ve Davudbek Türbesi’ni (1262), ziyaret ediyoruz. Daha sonra Çimkent’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği yerel restoranda, konaklama otelimizdedir.

3.Gün 25 Eylül 2021, Cumartesi ÇİMKENT - TÜRKİSTAN(170km) - OTRAR(90km) - ÇİMKENT(150km)

Sabah kahvaltısından sonra otelimizden ayrılıyor ve otobüsümüzle Kazakistan’ın güney kısmna geçiyoruz. Yolculuğumuzu uzak noktadan geriye dönüş şeklinde yapıyoruz. İlk durağımız 279 km mesafedeki Türkistan kenti. Eski adı Yesi olan Türkistan şehrinde Hoca Ahmed Yesevi (1093-1166) Türbe Kompleksi’ni (ilk olarak 1389 yılında Timur yaptırdı) ziyaret ediyoruz. Daha sonra güneye dönerek yaklaşık 90 km bir yolculuk sonrası Otrar’a geliyoruz. Unesco Dünya Mirası Listesin’de yer alan Otrar (Farab, Yengikent) Farabi’nin (872-951) doğduğu, Timur’un (1336-1405) öldüğü kent. Ayrıca Türk Harezmşahlar Devleti hükümdarı II. Muhammed’in şehir valisi İnalcık’ın, Moğol kaanı Cengiz’in kervanını 1217 yılında yok ederek Moğol istilasını başlattığı yer de yine burası. Otrar’da Berdibek Sarayı (Timur 1405 yılında burada öldü) Aristan-Bab Anıtkabir (Ahmed Yesevi’nin hocasının kabri) ve Otrar Müzesi’ni (El-Farabi Müzesi, Shauildir köyünde) ziyaret ediyoruz. Daha sonra otobüsümüze binerek Çimkent’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği sonrasında geceleme Çimkent’de otelimizde

4.Gün 26 Eylül 2021, Pazar ÇİMKENT - TAŞKENT(190km)

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Sınıra varıyoruz ve pasaport işlemleri ile birlikte Özbekistana giriş yapıyoruz. Taşkent’e varışımızı takiben öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından XVI. Yüzyıla ait dört eseri ziyaret ediyoruz; Kaffal Şasi Türbesi (ilk 979, son hali 16. yy), Barakhan Medresesi (16. yy), Zaynuddin Baba Türbesi (16. yy) ve Kukeldaş Medresesi (1560). Kukeldaş Medresesi’nde Hz. Ömer döneminden (634-644) günümüze kalmış en eski iki elyazması Kuran’ı Kerim’den biri de sergileniyor. Ardından Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. 1918 yılında sürgün edilmiş olan Grand Dük Nikolai Romanov’un Taşkent Sarayı’nı süsleyen sanat koleksiyonu devletleştirilmiş. Bu koleksiyon Rus galerilerinden özel koleksiyonlardan ve heykeller ile takviye edilmiş. Müzede , sanat tarihi koleksiyonlarıyla birlikte Semerkant, Shakhrisabz, Buhara ve Hiva’dan gelen çini parçaları, ince ahşap kapı ve pencere kanatları, altın nakışlı elbiseler, süslü metal eşya ve daha bir çok oyma eseri görüyoruz. Koleksiyonlara Budist heykelleri ve modern 19. ve 20. yüzyıl uygulamalı sanatlar eserleri de eklenmiş. Müzeden sonra Emir Temur Meydanı, Emir Temur Müzesi, Tole-Bi Alibek Türbesi (1756, Kazakistan’ın kurucusu Nureddin Baba Türbesi (1511, küçük bir türbe) ve Çopan Ata Türbesi’ni (Çopan Ata Mezarlığı’nda) ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği yerel restoranda, konaklama otelimizdedir.

5.Gün 27 Eylül 2021, Pazartesi TAŞKENT - ÜRGENÇ - HIVE (35km)

6.Gün 28 Eylül 2021, Salı HIVE

Kahvaltımızın ardından Unesco Dünya Mirası Listesin’de yer alan, açık hava müzesini andıran bu küçük ve güzel şehirde Muhammed Emin Han Medresesi, Kalta Minoru, Matinyaz Divanbeyi Medresesi, Gazi Kalyan Medresesi, Cuma Cami’sini ziyaret ediyor ve yerel restoranda öğle yemeğimizi alıyor, sonra da gezimize devam ediyoruz. Mezar-ı Şerif Medresesi, Atacanbey Medresesi, Alla Kuli Han Medresesi, Palvan-Darvaza Kapısı gibi yapıları görüyoruz. Aksam yemeğinin ardından geceleme otelimizde.

7. Gün 29 Eylül 2021, Çarşamba HIVE - URGENÇ - BUHARA

Kahvaltımızın ardından havalimanına transferimiz. Saat 09:35’de Özbekistan Havayolları ile Buhara’ya hareket ediyoruz. 10:35’de varışımız. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara’yı gezmeye başlıyoruz. Göreceğimiz ilk yer ahşap sütunlarıyla ünlü Bolo Havuz Camii. Daha sonra İsmail Samani Türbesi’ni (907 tarihli, Orta Asya’daki ilk İslami Türbe, babası I. Nasr’da burada yatıyor) ziyaret ediyoruz. Daha sonra Çeşme-i Eyyüb (Eyüp Peygamber Çeşmesi ve Türbesi) Daha sonra Ark Kalesi ve Payı Kalan Kompleksi’ni geziyoruz. Burada Kalan Camii minaresi (1127, Karahanlı eseri, cami ise Buhara’yı fetheden Kuteybe bin Müslim’in 712 yılında burada yaptırdığı Cuma Mescidi’nin yerinde XVI. Yüzyılın başında inşa edilmiş), Kalan Medresesi ve Türbesi, Mir Arap Medresesi’ni görüyoruz. Yine Mihri Arab Medresesi, Hindu Kervansarayı, Uluğ Bey Medresesi ve Kökeldaş Medresesi’ni görüyoruz. Magaki-Muğlak Attari Camisi ve Türbesi (XI. yy Karahanlı eseri abidevi portalı ile bir ilk) Mescid-i Cuma (XII yüzyıl başı Karahanlı eseri), Namazgah Camii (1199 yılından Karahanlı eseri, mihrap duvarı orijinal halinde), Nadir Divan Bey Medresesi (1620), Emir Alim Han Medresesi ve Yahudi bölgesinde bulunan Sinagog’u ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerin ardından dünyaca ünlü kukla sanatçısı İskender Kerimov’un Atölyesi’ni ziyaret ediyor ve bu geleneksel sanatın tüm sırlarını öğreniyoruz. Ziyaretten sonra Buhara’ya geri dönüyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alıyor ve geleneksel ile modern kıyafetler eşliğinde yapılacak moda gösterisini izliyor ardından otelimize dönüyoruz.

8. Gün 30 Eylül 2021, Perşembe BUHARA - KASR-I ORIFON - GIJDUVAN - MALİKROBOT - NAVOIY (HAZARA) - SEMERKANT

Kahvaltımızın ardından otobüsümüzle otelden hareket ediyoruz. Ve Buhara turumuza devam ediyoruz. Seyyid Emir Külal Türbesi’ni (ö. 1370) ziyaret ediyoruz. Sonra Buhara’dan ayrılıyor ve Sitorai Makhi Khosa’yı (Buhara emirlerinin yazlık sarayı) ziyaret ediyoruz. Yerel restoranda öğle yemeğimizi aldıktan sonra Kasr-i Orifon kasabasına gidiyor ve Nakşibendi tarikatının kurucusu Şeyh Bahaeddin Nakşibend’in (ö. 1389) Türbesi’ni ziyaret ediyoruz, validesi de burada yatıyor. Ziyaretten sonra Gijduvan’a gidiyor ve yerel seramik atölyesini ziyaret ediyoruz. Ardından şehrin hemen batısındaki Malikrobot köyünün on km kadar kuzeyindeki Ribat-ı Melik Kervasarayı’nı (1079 yapım tarihli Karahanlı eseri) görüyoruz. Buradan da 20 km kadar batıdaki Hazara köyünde bulunan Degaron Camii’ni (XI. yy Karahanlı eseri, dört sütun üzerinde merkezi kubbeli ilk cami ziyaret ediyoruz. Daha sonra otobüsümüzle Unesco Dünya Mirası Listesin’de yer alan Orta Çağ kültür başkenti Semerkant’a hareket ediyoruz. Lokal restauranda alacağımız akşam yemeğinin ardından otelimize gidiyoruz.

9. Gün 1 Ekim 2021, Cuma SEMERKANT - SEHRISEBZ - SEMERKANT

Kahvaltımızın ardından Unesco Dünya Mirası Listesin’de yer alan ve “Sebze Şehri” anlamına gelen Şehr-i Sebz’e gidiyoruz. Timur İmparatorluğunun (1370-1507) kurucusu Timurlenk’in yaptırdığı Ak Saray, Mirlamida Camii, Kervansaray, Cuma Camii, Timur Türbesi, Cihangir Türbesi ve Hazret-i İmam Türbesi’ni görüyoruz. Ziyaretlerden sonra otobüsümüze biniyor ve yarım saat bir yolculuktan sonra Karahanlı Medresesi’ni (1066 yapım tarihli, ilk eyvanlı medrese) görüyoruz ve Semerkant’a dönüyoruz. Semerkant’da İlk ziyaret yerimiz Timur’un ve torunu Uluğ Bey’in mezarının bulunduğu 1403 yapım tarihli Gür Emir Türbesi. Registan Meydanı’na geliyor ve İslam Mimarisi’nin üç şaheserini ziyaret ediyoruz: Uluğ Bey Medresesi (1417-1420), Tilla Kardi Medresesi (1660), Şir Dor Medresesi (1619-1636). Daha sonra Timur Dönemi sultanlarının defnedildiği Şah-ı Zinde Külliyesi’ne gidiyor ve burada bulunan şaheser XIV-XV. yüzyıl türbelerini ziyaret ediyoruz. Akşam yemeğimizi geleneksel Özbek Pilavı’nı kendimizin yapacağı tarihi bir konakta pişirdikten sonra alıyoruz. Bu yemek pişirme deneyiminden sonra otelimize dönüyoruz.

10. Gün 2 Ekim 2021, Cumartesi SEMERKANT

Kahvaltıdan sonra otobüsümüzle hareket ediyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Timur’un torunu Uluğ Bey’in inşa ettirdiği Uluğ Bey Rasathanesi’ne (1429) gidiyoruz. Bu etkileyici eserden arta kalanları gördükten sonra hareket ediyor ve tarihi Semerkand’ın bulunduğu Afrosyab Tepesi’ne gidiyor ve Afrosiyab Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretten sonra hareket ediyor ve Timur’un hanımı Bibi ya da Saray Mülk Hatun’un annesi için yaptırdığı türbenin de yer aldığı Bibi Hatun Külliyesi’ni (15. yüzyıl başı), İşarethane (1464, Begüm Sultan’ın yaptırdığı Zevkli Ev), aydın İslam filozofu Maturidi’nin Türbesi (853-944), Abdi Derun Külliyesi (ilk XII yüzyıl yapımı, son hakiyle XV. yüzyıl eseri) ve İsmail Buhari Külliyesi’ni (810-869) ziyaret ediyoruz. Daha sonra Orta Asya’nın en büyük açık hava pazarını gezeceğiz. Geleneksel Orta Asya halı sanatının yapımını izlemek için bir aile işletmesine gidiyoruz. Ziyaretin ardından dut ağacı kabuklarından yapılan kâğıt üretimini göreceğimiz imalathaneye gidiyoruz. Ziyaretten sonra otelimize geri dönüyoruz. Gala akşam yemeğini yerel restoranda alıyoruz. Yemeğin ardından otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizdedir.

11. Gün 3 Ekim 2021, Pazar SEMERKANT -İSTANBUL

Erken saatte hava limanına gidiyoruz. Türk Hava Yollarının TK373 tarifeli seferi ile saat 05.45’de İstanbul’a hareket ediyor ve saat 08.50’de İstanbul Havalimanına varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Bölgeyi Atilla Tuna eşliğinde gezebilme farkı
 • Konforlu klimalı tur aracı ile ulaşım hizmeti
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Almati - Semerkant – İstanbul uçak bileti
 • Özbekistan havayolları ile Taşkent – Ürgenç uçak bileti
 • Özbekistan havayolları ile Ürgenç – Hiva uçak bileti
 • Kazakistan havayolları ile Almati – Çimkent uçak bileti
 • Çimkent’te 2 gece oda kahvaltı konaklama
 • Taşkent’de 1 gece oda kahvaltı konaklama
 • Buhara’da 1 gece oda kahvaltı konaklama
 • Semerkant’da 3 gece oda kahvaltı konaklama
 • Hive’da 2 gece oda kahvaltı konaklama
 • Yerel restoranlarda alınacak 6 adet akşam yemeği
 • Yerel restoranda alınacak 1 adet gala akşam yemeği
 • Otellerde alınacak 2 adet akşam yemeği
 • Yerel restoranlarda alınacak 9 adet öğle yemeği
 • Otobüste ikramlar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Tur Bilgi notları
 • Turlarda mahalli kokartlı rehberler.
 • Gezi boyunca hamaliye hizmetleri
 • Türk havayolları Servis bedeli
 • Hava alanı vergileri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Kişisel harcamalar ve Otel ekstraları
 • Yurtdışı çıkış harcı (50 TL)
 • İsteğe bağlı İptal ve Seyahat Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta ile ilgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır. Tur ücretine İsteğe bağlı İptal ve Seyahat Sağlık Sigortası dahil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil Tıbbi tedavi teminatların olduğu Sağlık sigortası ve Bagaj kaybı, uçak kaçırma gibi diğer teminatları içeren Seyahat güvence paketini alabilirler. Seyahat güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç kalan teminatlar geçerli olmaktadır. Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur 135 USD olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
$3,750,00

Sizi Arayalım

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz