fbpx
from €2,650,00
Rezervasyon Yap

Muharrem Ayında İran

Created with Sketch. İran
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

16 - 27 Ağustos 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

11 Gün 9 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

İran her mevsimde güzeldir.. ancak Muharrem ayında farklı bir İran vardır..
Muharrem, Hicri takvimde yılın başlangıcı ve aynı zamanda Kerbela Savaşı’nın yaşandığı aydır.. Bu ay İran büyük gösterilere sahne olur..Milyonlarca insan sokaklara dökülür, gün batımıyla beraber ışıltılı nahıllar omuzlarda taşınır, ağıtlar yakılır.. İran’ın en efsane geceleri Muharrem’dedir.. Şair Hafız’ın şehri Şiraz, Nizamül Mülk’ün şehri İsfahan o gecelerde unutulmaz anları hatıralarda bırakır..
Cefanın gece ışığı, Atilla Tuna’nın anlatımı ve benzeri olmayan bir görsel şölen ile “İran’da Muharrem Ayı” turumuzda ve sadece Antonina Turizm’de..

Devamını Gör

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

 • Sanat Tarihçi Atilla Tuna eşliğinde İran’ı gezebilme farkı
 • Antik Pers uygarlığından günümüze İran kültürünü tanıma
 • UNESCO listesinde 2 kere yer alan İsfahan’da dolu dolu 2 tam gün gezi
 • UNESCO listesinde yer alan antik Pasargade şehri gezisi
 • UNESCO Listesinde yer alan Nakş-ı Rüstem’de kayaların dantel gibi oyulduğu Akameniş Kralları mezarı ziyareti
 • UNESCO Listesinde yere alan Pers imparatorluğunun antik başkenti Persepolis ziyareti
 • Tahran’da UNESCO listesinde yer alan Gülistan Sarayı ziyareti
 • Şiraz’da gece ziyaret etmenin ayrı bir keyif olduğu İmam Rıza'nın 17 kardeşinden biri olan Seyid Mir Ahmed’in (Işığın Kralı) mezarı ziyareti
 • İsfahanda tarihi Zurkhane spor ritüel performansı
 • İsfahan’da iç süslemeleri ile Floransa Dom’u ile kıyaslanan Ermeni Vank manastırı ziyareti

Tur Detayları / Programı

1.Gün, 16. Ağustos 2021, Pazartesi İSTANBUL - TAHRAN

İstanbul Yeni Havaalanı'nda akşam 22:30 Rehberimiz ile buluşuyoruz. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayollarının TK878 tarifeli seferi ile saat 01:25 'de (28. Ağustos sabaha karşı) İran Tahran’a hareket ediyoruz. Geceleme uçaktadır.

2.Gün, 17 Ağustos 2021, Salı TAHRAN – REY ( 25 Km) – TAHRAN (25 Km) TASUA GÜNÜ

Sabaha karşı 06:05’de Tahran’a varışımızın ardından Transfer aracımız ile buluşuyor ve hareket ediyoruz. Yarım saat sürecek bir yolculukla Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun 1043-1051 yılları arasında ikinci başkenti olmuş Rey şehrine gidiyoruz. İlki 1038-1043 yılları asasında Nişabur, üçüncüsü 1051 yılından sonra İsfahan. Rey’de, devletin kurucusu Tuğrul Bey’in (h.1038-1063), hanımı Ferruh Hatun tarafından Selçuklu mimari tarzında tuğladan ve 23 m yükseklikte bir kale burcu şeklinde yaptırılmış anıt mezarı Burc-i Tuğrul’u ziyaret ediyoruz. Rey’de bulunan diğer bir eser de Kaçar döneminde Feth Ali Şah döneminde yapılmış Çeşm’ali kabartması. Son ziyaret yerimiz ise İmam Rıza’nın kardeşinin de mezarının bulunduğu İmamzade Türbes. Bu İmamzaden çıkarken İran Şahı Nasreddin Şah suikast sonucu öldürülmüştür; bu imamzadede Pehlevi Hanedanlığı’nın kurucusu Şah Rıza Pehlevi’nin mezarı bulunuyordu; İslam Devrimi sonrasında Şah’ın mezarı buradan çıkartılmış ve Mısır’a götürülmüştür. Talihsiz Şahın ilk mezarı Güney Afrika’daydı. Daha sonra Rey’den ayrılıyor ve Tahran’a geliyoruz. Otelimize gidiyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğimiz otelde.

3.Gün, 18. Ağustos 2021, Çarşamba TAHRAN - AŞURE GÜNÜ

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası tüm gün boyunca Muharrem ayına özel düzenlenen etkinliklerini izliyoruz. Bugün Hz. Muhammed'in torunu İmam Hüseyin'in Kerbela'da şehit edildiği, Muharrem ayının 10.günü olan Aşura merasimlerinin yapıldığı gündür. Nahılların taşındığı, erkeklerin kendilerine vurup zincirlerle dövdükleri, meydanlarda çadırların yakıldığı, sokakta oynanan Taziye oyunlarının sergilendiği ve bugünün anısına düzenlenen çeşitli anma etkinliklerini izliyoruz. Akşam yemeği otelde.

4.Gün, 19. Ağustos 2021, Perşembe TAHRAN

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası panoramik turumuzu gerçekleştiriyor, Pers İmparatorluğu’nun kuruluşunun 2500. yılı anısına yapılan Özgürlük anıtı “Azadi Meydanı” görüyoruz. İlk durağımız Pers uygarlığı eserlerinin sergilendiği Ulusal Müze’yi ziyaret ediyoruz. Arkeoloji Bölümü’nü gördükten sonra, büyük bir Selçuklu eserleri koleksiyonu bulunan İslam Eserleri Müzesi’ni görüyoruz. İran Bakanlık binalarının bulunduğu Bag Melli’de yürüyüş yapıyor, sonra da öğlen yemeği için yerel bir restorana gidiyoruz. Yerel restoranda alacağımız öğle yemeği sonrası Ulusal elmas müzesini ziyaret ediyoruz. Burası bir banka gibi korunmakta olup İran’ın tarihi hazineleri sergilenmektedir. Uzmanlara göre dünyanın en değerli mücevher koleksiyonu bu müzededir. Ziyaretin ardından UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Golestan Sarayıdır. Burası Kaçar Hanedanı’nın Avrupa saraylarından etkilenerek yaptırılmıştır. Saray ziyaretinin ardından alışveriş için Kapalıçarşı’da serbest zaman alıyor ve sonrasında otelimize geri dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği oteldedir.

5.Gün, 20. Ağustos 2021, Cuma TAHRAN – KUM (148Km ) – KAŞAN (110Km)

Otelden ayrılıyor ve bir buçuk saatlik yolculuktan sonra İran’ın önemli dini merkezlerinden biri olan Kum şehrine geliyoruz. Kum, Şii medrese eğitimin verildiği dünyadaki en önemli merkezidir. Şiiliğin Sekizinci İmam Rıza’nın kızkardeşi Fatma Masuma’nın görkemli İmamzadesi ve Azam Camii de ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Ziyaretlerden sonra Kum’dan ayrılıyor ve bir buçuk saat sonra Kaşan’a geliyoruz. Kashan Mescid-i Cuma’sının minaresi ve mihrabı Selçuklu dönemine ait. Cami 1074 yılında Sultan Melikşah döneminde Safiye Hatun isimli bir hanım tarafından yaptırılmış. Büyük mihrap Safiye Hatun’a ait, ancak daha sonra yönü tam doğru olmadığı düşünülerek Şah Tahmasb I (1524-1576) döneminde tahrip edilerek günümüzdeki daha küçük mihrabı yapılmış. Ünlü Kashan Pazarı da (Keşan Çarşısı) bir Selçuklu eseri (1040-1157) ve sonra Safeviler döneminde (1501-1736) renove edilmiş. Pazarın Timkeye Emin Odoley bölümü yüksek ışıklı kubbesiyle özellikle çok güzel. Kashan’ın Celali Kalesi olarak bilinen çevre surları ise beşinci Abbasi Halifesi Harun el-Reşid’in (h.786-809) hanımı Zübeyda Hatun tarafından inşa ettirilmiş. Kaşan Sasani döneminden beri iran coğrafyasının önemli bir yerleşimi olmuştur. Günümüzde geleneksel konaklar, bahçeler ve çarşılarıyla bir mimari vaha gibi duran Kaşan’da ayrıca Fin Bahçesi, Sasani Zerdüşt Ateşgahı, Kapalıçarşı gibi eserleri gördükten sonra otelimize gidiyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

6.Gün, 21. Ağustos 2021, Cumartesi KAŞAN – ARDİSTAN( 128Km) – ZAVAREH (15Km) – İSFAHAN (180Km)

Sabah kahvaltımızın ardından yaklaşık iki saatlik bir yolculuktan Ardistan’a varıyoruz. Burada dört eyvanı, mihrap önü kubbesi, tuğla mimarisi ve işlemeleri ile klasik Selçuklu camisi olan Ardistan Mescid-i Cuma’sını (Cuma Camii, 1158-1160) görüyoruz. Yine burada bulunan İmamzade Hüseyin Medresesi’nin günümüze ulaşabilen minare ve portal kısımları da Selçuklu dönemine ait. Ziyaretten sonra kısa bir yolculuk yapıyor, ardından Zavareh’e (Zevvare) geliyoruz ve Zevvare Mescidi-i Cuma’sını (Cuma Camii) geziyoruz. 1135 yılında Sultan Sencer döneminde inşa edilen bu eser Büyük Selçuklu mimarisi açısından bir ilki teşkil ediyor. Daha önce Karahanlı ve Gazneli mimarisinde ortaya çıkan dört eyvanlı plan ile mihrap önü kubbe ilk kez Zevvare Mescid-i Cuma’sında birleştirilerek planın bütünü içinde yer almışlardır. Caminin zengin süslemeli mihrabı 1156 tarihlidir. Yapı diğer Selçuklu eserlerinde olduğu gibi yine tuğladan inşa edilmiştir. Zevvare’deki Pa Minar Camii’nin minaresi de bir Selçuklu dönemi eseri. 1068 yılında Sultan Alparslan döneminde inşa edilmiş. Zarif yüksek silindir planlı ve işlemeli minarenin camisi ise bölgede Moğol İlhanlıların hakimiyeti (1256-1335) dönemine ait. Öğlen yemeğinden sonra hareket ediyor ve iki saatlik yolculuk yapıyor, sonra da İsfahan’a varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan’da otelimizde.

7.Gün, 22. Ağustos 2021, Pazar İSFAHAN

İsfahan, 2,4 milyon nüfusuyla Tahran ve Meşed’den sonra ülkenin üçüncü büyük şehri. Tarihi ve mimari açıdan bir Selçuklu ve Safevi başkenti. İsfahan, 1051 yılında Tuğrul Bey zamanında Rey’den sonra Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun üçüncü başkenti olmuş, Melikşah (1072-1092) zamanında da nakış nakış işlenmiş. İsfahan’da turumuza 2012 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Mescid-i Cuma ile başlıyoruz. Bu görkemli cami tipik bir Selçuklu mimari tarzı eserdir. İnşa edildiği yerde ilk olarak 9. yüzyılda Arap Tayran (Tîrûn) kabilesi tarafından büyükçe bir cami yaptırılmış ve bir süre sonra 840 yılında Abbasi halifesi Mutasım zamanında (833-842) cami yeniden inşa edilmiş. Selçuklular döneminde, Alparslan’ın oğlu Sultan Melikşah (1072-1092) zamanında caminin bugüne kadar gelen esas öğeleri inşa edilmiş. Sultan Melikşah’ın emriyle 1080 yılında başveziri Nizamülmülk mihrap kubbesini yaptırmış, bu kubbe 11 metre çapında. Daha sonra Melikşah, hanımı Terken Hatuna özel bir yer olarak için veziri Tacülmülk’e Kümbet-i Haki kubbesini yaptırmış; bu bölümde ayrı bir mihrap yok, gotik bir tarzı var ve kubbe çatıdan başlayarak yükseliyor. Kısa bir yolculuktan sonra muhteşem güzellikteki bir Safevi dönemi eseri Chehel Sotoun / Kırk Sütun Sarayı’nı (1646, Şah Abbas I-II) ziyaret ediyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ünlü Nakş-ı Cihan Meydanı ile başlıyoruz. Burası, Şah I. Abbas’ın şehri 1598 yılında ülkenin başkenti yapmasıyla şekillenmiştir. Nakş-ı Cihan Meydanı günümüzde İmam Humeyni Meydanı olarak da bilinir ve Pekin'deki Tiananmen Meydanı'ndan sonra dünyanın en büyük ikinci meydanı. Meydanın çevresinde, Şah İsmail’in kurduğu Safevi Devleti (1501-1736) döneminden kalma Ali Kapı Sarayı (c.1610, Şah Abbas I), Şeyh Lütfullah Camii (1615, Şah Abbas I) ile meydanın hemen arkasındaki Şah Camii / Mescid-i İmam’ı (1629, Şah Abbas I) ve daha sonra 2 km uzunluğundaki tarihi 17. yüzyıl İsfahan Çarşısı Shahi Bazaar’da serbest zaman alıyoruz. . Akşam yemeğimizi bölgesel tadlarla güzel bir yerel lokantada aldıktan sonra otelimize geliyoruz. Bugün ayrıca 3500yıllık geçmişi olan tarihi Zurkhane spor ritüel performansı ile turumuzu taçlandırıyoruz.

8.Gün, 23. Ağustos 2021, Pazartesi İSFAHAN – NAİN (154Km) – YEZD (167Km)

Kahvaltının ardından İsfahan’ın içinden geçen Zayende Nehri üstündeki köprüleri görüyoruz. İsfahan’da 11 köprü mevcut. En eski köprü, Şahrestan Köprüsü (Sasani dönemi 224-651 ve Selçuklu dönemi 1040-1157 eseri), en uzun köprü 298 metre uzunluğundaki 33 Sütünlü Köprü-Allahverdi Han Köprüsü (1602, Şah Abbas I) ve hem köprü hem de bir bent olarak inşa edilmiş Khaju Köprüsü (1650, Şah Abbas II) göreceğimiz köprüler arasında bulunuyor. Chahar Bağ ve Heşt Beheşt Sarayı’nı (dışarıdan) gördükten sonra da Honar Bazar’da (Kuyumcular Çarşısı) kısa bir alışveriş molası veriyoruz. Otobüsümüze biniyor ve kısa bir yolculuktan sonra da Ermeni mahallesi olan Yeni Jolfa’ya gidiyoruz. Vanak Manastır Kilisesi’ni de gördükten sonra öğlen yemeğini yerel bir Ermeni lokantasında alıyoruz. Öğlen yemeğinden sonra hareket ediyor ve iki saat sonra Nain’e varıyoruz. Nain’de İran’ın ayakta kalan en eski camii Mescid’i Cami’yi ziyaret ediyoruz. Burada bulunan yerel Etnografya Müzesi eski bir konuttur. Ziyaretlerden sonra hareket ediyor ve iki saat sonra Yezd’e geliyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Yezd’de otelimizdedir.

9.Gün, 24. Ağustos 2021, Salı YEZD

Yezd, tarihi İpek Yolu üstünde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, çöl toprağı kullanılan çöl rengi geleneksel mimarisi ve çarşıları ile ünlü kadim şehir. Yine burası “Badgir” denilen rüzgar kulelerinin mucidi bir şehir. Badgirler çölün sıcak rüzgarını belirli bir açıyla içeri alıp evin alt bölümlerine gelene kadar soğutan yüksek baca sistemidirler. Yezd’de çok sayıda yaşayan Zerdüştlerin ölülerini akbabalara yedirdiği Dakhme-Sessizlik Kuleleri’ni, yüzlerce yıl hiç sönmeyen Ateşgah-Zerdüşt Tapınağı ve Müzesi’ni, Zerdüşt mahallesini, Emir Çakmak Binası’nı (14. Yüzyıl), Su Müzesi’ni ve 48 m yükseklikle İran’ın en yüksek minarelerine sahip Cuma Mescidi / Cami Mescidi (1365), ve hemen yanındaki İskender Hapishanesi (Zendaan-e Eskandar) adı verilen çukuru, İlhanlı döneminden kalan türbe ve çarşıları geziyoruz. Yezd şehrinde oniki tarihi çarşı var; bunların en ünlüleri Han Pazarı, Pencah Ali Pazarı ve Kuyumcular çarşısı. Çarşılarda serbest zaman aldıktan sonra otelimize giriş yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz Yezd’de otelimizde.

10.Gün, 25. Ağustos 2021, Çarşamba YEZD – ABARKUH (154Km) – PASARGAD (300Km)– NAKŞI RÜSTEM – PERSEPOLİS (75Km) – ŞİRAZ (60Km)

Sabah kahvaltısın ardından otelimizden ayrılıyoruz ve yaklaşık iki saatlik bir yolculuktan sonra yine tarihi İpek Yolu üstündeki Abarkuh’a geliyoruz. Burada sekizgen gövdeli tuğla mimarisiyle tipik abidevi Selçuklu eseri Kümbed-i Ali (1056, Tuğrul Bey dönemi) ve konik şekilli Buz Evi’ni görüyoruz. Yaklaşık iki saatlik yolculuk sonrasında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan antik Pasargad ören yerine geliyoruz. Burada dünyanın ilk büyük imparatorluğu olan Akamenid İmparatorluğu’nu MÖ 550 yılında kuran Büyük Kiros’un Anıt Mezarını ziyaret ediyoruz. Büyük Kiros MÖ 530 yılında bir savaşta ölmüş ve onun bu anıt mezarı tam iki yüzyıl sonra MÖ 330’da Büyük İskender tarafından da ziyaret edilmişti. Anıt mezarın sapasağlam günümüze kadar ulaşmış olmasının nedeni, İslam dünyasında bu mezarın Süleyman Peygamber’in annesine ait olduğu inancı idi. Öğlen yemeğinden sonra hareket ediyor ve bir yolculuktan sonra Persopolis’in 12 km kuzeybatısında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Nakş-ı Rüstem’e geliyoruz. Burada Akameniş İmparatorluğu (MÖ 550 – MÖ 350) Kralları’na ait 7 adet kral mezarı ve 7 adet devasa kaya yontusu bulunuyor. Mezarlar ve yontular I.-II-II Darius, I Xerses ve I-II-III. Artaxerses’ ait. I. Darius, Antik Yunan anakarasını MÖ 5. yüyılda istila eden ancak MÖ 490 yılında Maraton Savaşı’nı kaybeden kral. III. Daris’da MÖ 330 yılında Makedonyalı Büyük İskender’e yenilen ve topraklarını ona kaybeden son Akamenid kralı.


Buradan sonra, MÖ 515 yılından itibaren Pers İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan antik Persepolis (Taht-ı Cemşid) ören yerini ziyaret ediyoruz. Persepolis’in mimarisi Akamenid dönemi mimarisini yansıtıyor. Yerleşim yerinin antik dönemdeki adı Parsa ve eski İranlılara Persler denmesi de bundan ileri geliyor. Persepolis’te Tüm Milletler Kapısı, Büyük I. Darius’un yaptırdığı Apadana Sarayı ile Takara Sarayı ve I. Xerxes’in yapımına başlayıp oğlu I. Artaxerxes’in tamamladığı Yüz Sütun Sarayı gibi antik dönemin eşsiz eserleri mevcut. Persepolisten çıkan öğeler Tahran Ulusal Müzesi’nde sergileniyor. Persepolis ziyaretimiz sonrasında yaklaşık bir saatlik bir yolculuk yapıyor, sonra da Şiraz’a geliyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Şiraz’daki otelimizde.

11.Gün, 26. Ağustos 2021, Perşembe ŞİRAZ

Kahvaltımızdan sonra tur aracımızla buluşuyor Şiraz şehir turumuza başlıyoruz. Şiraz şairler, çiçekler ve bahçeler şehri olmasıyla biliniyor. Safeviler döneminde (1501-1722) yapılmış Nazar Bahçesi içerisinde yer alan Pars Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Müze binasını, Kerim Han 1751-1779 yılları arasında hüküm sürdüğü dönemde misafirhane olarak yaptırmış. Daha sonra şehir merkezinde Kerim Han Zend Kalesi ve Hamamı (şimdi müze), Moshir Kervansarayı, Vekil Ulu Camii (1187) ve Hammı (şimdi müze), Atik Camii (9. yüzyıl), Selçuklu Sultanı Sencer’in 1119-1157 yılları arasında hüküm sürdüğü dönemde kurduğu Eram Bahçesi (Bağ-e Eram veya İrem Bağları), İmam Guli Han'ın 1615'te yaptırdığı Han Medresesi ve Nasır el Mülk Camii-Pembe Cami’yi (1888) ve şehrin en büyük ve kapalı çarşısı Vekil Pazarı’nı (1760) ziyaret ediyoruz.

12.Gün, 27. Ağustos 2021, Cuma ŞİRAZ - İSTANBUL

Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, sabaha karşı Türk Hava Yolları’nın TK885 sayılı uçuşu ile saat 03.10’de hareket ediyor ve saat 05.40’de İstanbul Yeni Havaalanı’na varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • İran’ı Antonina Turizm farkı ve Sanat Tarihçi Atilla Tuna eşliğinde gezebilme farkı
 • Türk havayolları ile İstanbul - Tahran // Şiraz – İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
 • Beş yıldızlı otellerde veya bölgenin en iyi otellerinde konaklama
 • Konforlu Klimalı tur aracı ile ulaşım hizmeti
 • Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 • Programda tüm akşam yemekleri
 • Programda tüm öğle yemekleri
 • Şiraz’da yerel restoranda gala akşam yemeği
 • Yerel mihmandar
 • İkramlar ve Tur Bilgi Notları
 • Gezi boyunca hamaliye hizmetleri
 • Türk havayolları hizmet bedeli
 • Havaalanı vergileri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Yurt dışı çıkış harcı (50TL)
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • İsteğe bağlı İptal ve Seyahat Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Uçuş İle İlgili Bilgi
THY’larının İran uçuşu esnasında her yolcu uçağın bagaj bölümüne 20Kg ağırlığında bavul + uçağın kabin içine 8Kg ağırlığında ufak kabin bagajı alabilme hakkı vardır. Özellikle dönüş uçuşlarında yanınızdaki bagaj 20 kg üstü olur ise bu bagaj ücrete tabi olacaktır. Uçağın içine kabine alabileceğiniz ufak kabin bagajlarını 23 x 40 x 55cm ölçülerinde olmalıdır. Eğer uçuş esnasında yanınıza kabin bagajı alacaksanız bu bagajda sıvı (su, meşrubat, krem, parfüm vs.) olmamasına dikkat ediniz. Bu ürünlere ana bagajınıza koyabilirsiniz. Sıvı ürünler uçuşlarda güvenlik gerekçesi ile havalimanlarında güvenlik kontrolü esnasında el konulabilir.

Bu turda yerel havayolları ile Tahran – İsfahan uçuşu vardır. İran’daki havayolu sistemi charter sistemi gibi olup saatleri sabit değildir. Hatta uçağının yeterli doluluğa ulaşmaması sonucu uçuşun iptal edilmesi sıradışı bir durum değildir. Uçuşlarda oluşabilecek bu tür elde olmayan aksaklıklar nedeni ile programı aksatmayacak şekilde değişiklik olabilir.
Sigorta İle İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat ve Sağlık Sigortası dahil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil Tıbbi tedavi teminatların olduğu Sağlık sigortası ve Bagaj kaybı, uçak kaçırma gibi diğer teminatları içeren Seyahat güvence paketini alabilirler. Seyahat güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç kalan teminatlar geçerli olmaktadır.
Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 90 -Euro olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
İran Vize ve Gümrük Bilgisi
Öncelikle İran’a giriş yapacak olan Türk vatandaşlarının 6 ay geçerli pasaportları olmaları durumunda Vize’ye ihtiyaçları yoktur. Bu tura katılacak olan misafirlerimiz için sadece havalimanı giriş öncesi, bilgilendirmek amacı ile pasaport kopyalarını tarafımıza vermeleri yeterlidir. Pasaportlarında basılı İsrail vizesi bulunan pasaport sahiplerine pasaportlarını değiştirmelerini öneririz. Pasaportunda İsrail vizesi olan vatandaşlarımız İran’a maalesef giriş yapamamaktadır. Fakat tersi durum için herhangi bir sorun yoktur. Yani İran’a turistik amaç ile giriş yapmış olmanız ilerde gerçekleştirebileceğiniz İsrail yada ABD ziyaretleriniz için engel teşkil etmemektedir.
Tur Esnasında Hava Durumu
İran genel olarak dağlık ve engebeli araziye sahiptir. Bu yüzden birçok iklim kuşağına sahiptir. Verimli platolardan, çöllere geniş toprak dokusu nedeni ile iklimde farklılıklar vardır. Eylül ayında gerçekleştireceğimiz bu gezimiz esnasında bölgesel ortalama hava sıcakları aşağıdaki gibi beklenmektedir.
Tahran: 31 dereceler civarı, Yağmur yağma ihtimali çok düşük, geceleri serin
İsfahan: 32 dereceler civarı, Yağmur yağma ihtimali çok düşüktür.
Şiraz: 30 dereceler civarı, Yağmur yağma ihtimali çok düşüktür.

Gezi boyunca genel olarak bulutsuz, gezilerin rahat bir şekilde gerçekleşeceği açık havalar beklenmektedir
Önemli Not
Pasaportunda İsrail vizesi olan katılımcılar İran’a giremezler. Pasaportlarını vakitli olarak yenilemeleri gerekmektedir.

T.C pasaport sahipleri en az 6 ay geçerliliği olan pasaportları ile İran’a vizesiz giriş yapabilirler.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
€2,650,00

Sizi Arayalım

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz