fbpx
from ₺3,095,00
Rezervasyon Yap

Mardin – Midyat

Created with Sketch. Mardin
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

28 - 30 Mayıs 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

3 Gün 2 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

İlmek ilmek örülmüş göz kamaştırıcı detaylarla dolu asırlık evleriyle geçmişin ihtişamını günümüze taşıyan Doğu Anadolu’nun kadim şehirlerinde sokakların huzur dolu sesi, kulaklarımıza eski zaman hikâyeleri fısıldıyor.

Mardin, kültürler kavşağı Anadolu’nun en görkemli parçalarından biri. Pek çok medeniyeti koynunda büyüten kentte ilk durağımız, Deyrulzafaran Manastırı oluyor. Sonra şehri tanıdıkça görüyoruz ki Mardin’de olmak, çok kültürlü ve çok renkli bir yerde soluk alıp vermek demek. Prenseslere layık ışıltılı bir gerdanlığa benzetilen Mardin’de görülmeye değer yer çok. Şehrin merkezinde boylu boyunca uzanan ana caddeden yukarı doğru yürüdüğümüzde, Mardin güzelliklerini önümüze sermeye başlıyor. Rüzgârlı terasların altından geçerek sokakları birbirine bağlayan “abbara” isimli küçük tünellerde güvende, bir kahvehane terasına konuk olduğunuzda alabildiğine ferah ve engin hissedeceksiniz.

Kilise çanlarının ezan seslerine karıştığı Midyat, inanılmaz bir kültürel zenginliğe sahip. Ezidi’lerin yerleşimi Mağara Köy bunlardan bir tanesi.  Bir diğeri irili ufaklı birçok kilisenin bulunduğu yörenin kutsal merkezi, Yayvantepe köyünde bulunan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı. 397 yılında kurulan mabet, dünyanın en eski “faal” manastırlarından biri. Türkiye’deki iki önemli Süryani metropolitliğinden birinin Midyat’ta bulunması, yörenin bir diğer özelliği… Midyat’ın da içinde yer aldığı Turabdin Platosu, asırlardan bu yana “Tanrının Kulları” diye adlandırılıyor. Anadolu uygarlıklarının tarihi şehri Midyat, tarih boyunca tüccarların uğrak yeri olmuş. Geleneksel el zanaatlarının doruklara vardığı hanlarında, ışık huzmeleri ile aydınlanan çarşılarında, telkâri işçiliğini, taş oymacılığını, kuyumculuğu ve dokumacılığı geliştirmiş. Hem de çok eski çağlardan beri…

Dara’dan Süryani köyü Kıllıt’a, oradan da Diyarbakır’a uzanıyor.  Uygarlıklar kavşağı Diyarbakır, Dicle Nehri’nin kıyısında, volkanik bir plato üzerine kurulmuş. 9 bin yıllık tarihi boyunca Asurlulardan Osmanlı’ya 26 farklı uygarlığa ev sahipliği yapan Diyarbakır‘ın kültür yüklü sokakları, sayısız sürpriz saklıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Diyarbakır Surları, Çin Seddi’nden sonra yeryüzündeki en uzun sur duvarı olarak inşa edilmiş. Zaman içinde kendisinden daha uzun surlar yapılmış yapılmasına, ama kalınlığı yer yer beş metreyi bulan bu görkemli surlar, bugün bile kentin asıl karakteristik dokusunu yaşatıyor. Bizlere de bu muhteşem coğrafyayı keşfetmek düşüyor.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.GÜN 28 MAYIS 2021, CUMA İSTANBUL - DİYARBAKIR - MARDİN

Misafirlerimizle saat 05.30’da Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Gidiş Terminalinde uçuşumuzun gerçekleşeceği THY kontuarı önünde buluşuyoruz. Check-in işlemlerimizin ardından Türk Hava Yollarının TK7210 sefer sayılı Anadolu Jet uçuşuyla saat 06.55’de Diyarbakır’a hareket ediyoruz. 08.45 ’de Diyarbakır’a varışımızın ardından tur aracımızla buluşup Mardin’e doğru yol alıyoruz İlk olarak Süryanilerin Eski Patriklik Merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Ardından Kasımiye Medresesi’ni gezip öğle yemeği molası vereceğiz. Öğle yemeğinden sonra Mardin eski kent merkezinden başlayarak şehri yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Önce Mardin'in en önemli Süryani kiliselerinden Kırklar Kilisesi'ni, peşinden Cumhuriyet Meydanı’ndan geçerek Latifiye Camii'ni görüyoruz ve Mardin çarşılarını geziyoruz. Süryani taş ustalarının elinden çıkma dünyaca ünlü Mardin taş evlerini fotoğraflayarak Artuklu döneminin önemli eserlerinden Ulu Cami hakkında bilgi alıyoruz. Kuyumcular Çarşısı’ndan geçip şehrin sembolü olan Kız Meslek Lisesi''nin kapısını gördükten sonra Zinciriye Medresesi'ni görüyoruz. Kent merkezinde alışveriş için vereceğimiz serbest zamanın ardından otelimize yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından akşam yemeğimizi almak üzere Cercis Murat Konağı Restoran’a gidiyoruz. Mardin’in nefis lezzetlerini harika mezeler eşliğinde tattıktan sonra otelimize dönüyoruz. Konaklamamız Izala Boutique hotelde. http://www.izalahotel.com/

2.GÜN 29 MAYIS 2021, CUMARTESİ MARDİN – MİDYAT – MAĞARA KÖY (EZİDİ KÖYÜ)

Sabah kahvaltısından sonra Midyat’a doğru hareket ediyoruz. İlk olarak Midyat yakınlarındaki Mağara Köye gidiyoruz. Ezidi köyü olarak bilinen yerleşimde Ezidi kültürü hakkında bilgi alacağız. Uygun olması durumunda kutsal mekanlarını görme fırsatı bulacağız. Mardin ve civarında yerleşmiş farklı kültürlerin hep birlikte uyum içinde yaşayışlarını yakından göreceğiz. Ardından Turabdin Bölgesi Metropolitlik Kilisesi olan Mor Gabriel Manastırı’nı (Deyrulumur Manastırı) ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz esnasında Süryanilik hakkında önemli bilgiler alacak, Ana Kilise; Theodora Kubbesi, Azizler Evi’ni görüp manastır yaşamına yakından tanıklık edeceğiz. Midyat’a dönüp şehir merkezinde nefis yöresel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alacağız. Sonrasında yürüyerek Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. Mor Barsavmo Kilisesi, Midyat Konuk Evi ve Midyat Çarşısı’nı görüyoruz. Taş işçiliğinin en güzel örneklerini göreceğimiz bu yapıları fotoğraflayıp, Midyat gezimizi tamamlamamız ardından Mardin’e dönüyoruz. Çok özel bir menüden oluşan akşam yemeğimiz Bağdadi Restoran’da. Yemekten sonra konaklama için otelimize dönüyoruz. Konaklamamız Izala Boutique hotelde gerçekleşecek. http://www.izalahotel.com/

3.GÜN 30 MAYIS 2021, PAZAR DARA – KILLIT (SÜRYANİ KÖYÜ) - DİYARBAKIR - İSTANBUL

Kahvaltıdan sonra eski postane binası ve Şehidiye Medresesi‘ni görüyor, Sakıp Sabancı Müzesi‘ni geziyoruz. Ardından Roma döneminde bir garnizon şehri olan Dara-Anastasiopolis Antik Kenti‘ne gidiyoruz. Dara Harabeleri, kaya mezarları, sarnıçlar ve zindan yapılarını gördükten sonra Kıllıt’a doğru yola çıkıyoruz. Savur’a 10 km uzaklıkta olan Süryani köyü Kıllıt hem protestan, hem katolik hem de Süryani kilisesine sahip olan dünyada sayılı yerlerden biri. Kıllıt ziyaretimizin ardından Mardin kent merkezine dönüyor öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeğinden sonra Diyarbakır‘a doğru yola çıkıyoruz. Diyarbakır’a ulaştığımızda kent merkezindeki panoramik turumuzda Keçi Burcu ve On Gözlü Köprü’yü görüyoruz. Ardından Diyarbakır Havalimanı’na hareket ediyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK7215 sefer sayılı Anadolu Jet uçuşuyla saat 20.30 ’da İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 22.25’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘na varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Türk Hava Yolları Anadolu Jet uçuşuyla İstanbul-Diyarbakır-İstanbul gidiş - dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Izala Boutique Hotel ’de iki gece kahvaltı dâhil konaklama
 • Cercis Murat Konağı Restoran’da ilk gün akşam yemeği
 • Bağdadi Restoran’da ikinci gün akşam yemeği
 • Bölgeyi uzman rehber eşliğinde gezebilme farkı
 • Konforlu araç ile ulaşım
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Bilgi notları
 • KDV
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta ile İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.
Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil, tıbbi tedavi teminatları, bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketi tura kayıttan itibaren en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır. Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup dileyen misafirlerimiz tura kayıt esnasında bu sigortayı yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Tur ile İlgili Notlar
Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.

Ilıca Barajı’nın sularının serbest bırakılmasından dolayı Mardin gezilerimizde ziyaret ettiğimiz Hasankeyf’i maalesef göremeyeceğiz. Programımızdan çıkartmış bulunuyoruz.

Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tura Katılım Sözleşmesi”nin imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tura Katılım Sözleşmesi”ndeki iptal-iade koşulları geçerlidir.

Çocuk indirimleri, iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.

Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 14 yetişkin katılımcı ile gerçekleştirilir.

Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
Uçuşlar Hakkında Bilgi
Acentemiz, uçak biletinin fiyata dâhil olduğu gezilerimizde, gruptaki tüm misafirler için uçak biletini almaktadır. Gezilerimizde kullandığımız havayollarının rezervasyon ve koltuk seçim prosedürleri farklıdır. Acentemiz tarafından check-in yapılmamaktadır.

THY uçuşlarında -havayolunun yeni aldığı karara göre- koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Uçuşa 24 saat kalana kadar yapılan tüm koltuk seçimleri için ücret uygulanmaktadır. Son 24 saat içerisinde yapılan koltuk seçimi ise ücretsizdir. Bu durumda acentemiz uçak biletini alırken, koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan 24 saat önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

AnadoluJet uçuşlarında, havayolunun yeni aldığı karara göre koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Bu durumda acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Pegasus uçuşlarında acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.
Created with Sketch.
₺3,095,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺250,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz