fbpx
from €990,00
Rezervasyon Yap

Kosova

Created with Sketch. Kosova
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

22 - 25 Nisan 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

4 Gün 3 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

PRİŞTİNE – SULTAN MURAT TÜRBESİ – ÇARŞI CAMİİ – KOSOVA ULUSAL MÜZESİ – GRAÇANİCA MANASTIRI – ISNİQ KÖYÜ – KUKLECİ KULLA EVLERİ – İPEK ŞEHRİ – HACI ZEKA DEĞİRMENİ – HACI BEY HAMAMI – BAYRAKLI CAMİİ – PATRİKHANE – KUTSAL HAVARİLER KİLİSESİ – DRİNA VE BARDHA ŞELALELERİ – DECANİ – VİSOKİ MANASTIRI – DRANOC – KULE EVLERİ – YAKOVA – TARİHÎ TÜRK ÇARŞISI – HALVETİ TEKKESİ – BEKTAŞİ DERGÂHI – MAKSUT PAŞA CAMİİ – OUR LADY OF PERPETUAL SECCOUR KATEDRALİ

Uzman Rehber Eşliğinde Kültür Turu

Yüzyıllar boyunca farklı kültürlerin zengin kültürel birikimiyle yoğrulan Kosova’da, hemen her köşe size tanıdık gelecek. Çünkü 1912 senesindeki Balkan Savaşları’na kadar yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan ülke, mimarisinden sofra geleneklerine kadar Türk kültürünün derin izlerini taşıyor. 1999 yılında Birleşmiş Milletler kontrolüne giren ülke, 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan etti. Gelin, Avrupa’nın çiçeği burnunda ülkesini, resmi adıyla Kosova Cumhuriyeti’ni birlikte keşfedelim…

Bugün Kosova’nın şehirlerinde, kasabalarında ve köylerinde gezerken kendinizi Safranbolu’ya, Göynük’e ya da Beypazarı’na gelmiş gibi hissedersiniz. Bizler de Türkçenin yanı sıra, Arnavutça, Makedonca, Boşnakça ve Sırpça konuşulan ülkeyi keşfetmeye başkent Priştine’den başlıyoruz. Şehrin en gözde yerlerinden biri, “Eski Priştine” denilen Medrese Mahallesi. Zira burada asırlara meydan okuyan anıt eserler belirgin biçimde yoğunlaşıyor. Cami, medrese, hamam gibi yapılarla dolu olan mahalle, sivil Osmanlı mimarisinin zengin örneklerini görebileceğiniz bir açık hava müzesini andırıyor.

Avrupa’nın güneydoğusunda bir kültürler geçidi sunan Kosova, küçük ama heyecan bir coğrafyaya sahip… Bir milyon 800 bin nüfuslu ülkeyi keşfetmek üzere başkent Priştine’den yola çıkıyoruz. Sizler için özel seçtiğimiz bu rotada, Graçanica Manastırı’ndan Isniq köyüne, şairler yurdu İpek şehrinden Tarihî Türk Çarşısı ile ünlü Yakova’ya Kosova’nın keşfedilmeye değer en önemli yerlerini görüyoruz. El değmemiş doğası ve kültürel zenginlikleriyle Avrupa’nın en çok merak edilen ülkelerinden biri olan Kosova’daki son durağımız ise Osmanlı karakteriyle öne çıkan Prizren şehri oluyor. Bu sakin ve sürprizli kent, huzur dolu atmosferiyle bizleri sarmalıyor. Tıpkı Kosova’nın diğer yerleşimlerinde olduğu gibi…

 

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.Gün, 22 Nisan 2021, Perşembe İstanbul - Priştine – Graçanıca (23KM) – Priştine

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali, saat 05.20’de Antonina Turizm rehberiyle buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, THY’nin TK1017 sayılı uçuşu ile saat 07.50’de hareket ediyor, Priştine Havalimanı’na yerel saat ile 08:30’da varıyoruz. Havaalanında tur aracımız kısa bir yolculuktan sonra hareket ediyoruz. 1389 yılında Kosova Muharebesi sonucu Kosova Ovası'nda şehit düşmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr'ın Türbesi ziyaret edeceğimiz ilk yerdir. Ziyaretin ardından hareket ediyor ve Yapacağımız panoramik şehir turumuzda Arnavutların Ulusal kahramanı İskender Bey’in heykeli, Kosova Parlamentosu, 2.Bayezid tarafından Kosova Meydan Muharebesi’nin anısına yaptırılan Çarşı Camii, Kosova Ulusal Müzesi, 19. Yüzyıl'dan kalma Saat Kulesi ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Öğlen yemeği molasının ardından Priştine’den ayrılıyor ve kısa bir seyahatin ardından Sırp Kralı Milutin’in yaptırdığı Graçanica Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Ziyaretin ardından Priştine’ye dönüyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği yeretl rstoranda, konaklama otelimizdedir.

2.Gün, 23 Nisan 2021, Cuma Priştine – Isnaq (85KM)– Ipek (20 KM)– Ipek Patrikhanesı – Radac (11KM) – Ipek

Sabah kahvaltısının ardından hareket ediyoruz ve iki saat sonra geleneksel evleriyle ünlü Isniq Köyü’ne geliyoruz. Etnografya Müzesi olarak kullanılan Osdautaj Kulla ve 260 yıldır aynı aile tarafından kullnılan Kukleci Kulla evlerini ziyaret ediyoruz. İpek şehir merkezine geliyoruz. İpek şehir merkezinde yapacağımız tur sırasında eski bir Türk Konağı’nda bulunan İpek Etnografya Müzesi’ni ziyaret ediyor, İpek mimarisini yansıtan Hacı Zeka Kulesi’ne gidiyor ve tarihi binayı görüyoruz. Hacı Zeka Değirmeni, Hacı Bey Camii, Hamamı ve Bayraklı Camii’ni ziyaret ediyor, ardından öğlen yemeği molası veriyoruz. Molanın ardından İpek’ten ayrılıyor ve kısa yolculuğun ardından Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Patrikhanesi’ne geliyor ve en önemli ziyaret yeri olan Kutsal Havariler Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretten sonra kısa yolculuk yapıyor ve Radac’a geliyoruz. Ak Drin Nehri’nin su kaynağı olan Drina ve Bardha Şelalesi’nin eşsiz güzelliği ile büyüleniyoruz. Manzara molasının ardından hareket ediyor, kısa yolculuktan sonra İpek şehrine varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizdedir.

3.Gün, 24 Nisan 2021, Cumartesi Ipek – Dranoc– Decanı (15KM)– Yakova(22KM) – Prizren(37KM)

Kahvaltının ardından İpek’ten ayrılıyoruz. Yarım saatlik yolculuktan sonra Decani’ye geliyoruz. Bizans tarihinde Rönesans olarak kabul edilen Paleologos Dönemi’nin şaheser fresklerini görebileceğimiz Visoki Decani Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Ziyaretten sonra Dranoc’a gidiyor ve bu bölgenin ünlü kule evlerini görüyoruz. Ziyaretlerden sonra yarım saatlik yolculuk yapıyor ve Yakova’ya geliyoruz. Tarihi Türk Çarşısı’nda başlayacak olan yürüyüş turumuzda Tarih Müzesi’ni geziyor sonra da Rufai Dergahı’na yapacağımız ziyarette bu tarikatla ilgili bilgileniyoruz. Çarşı Camii, Halveti Tekkesi, Bektaşi Dergahı, Taşköprü göreceğimiz yerler arasında bulunuyor. Ziyaretlerden sonra Prizren’e gidiyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği yerel restoranda, konaklama otelimizdedir.

4.Gün, 25 Nisan 2021, Pazar Prizren– Priştine(80KM) - İstanbul

Kahvaltının ardından Prizren şehir turumuza başlıyoruz. Kosova’daki birçok tekke ve dergahın merkezi Prizren’de yürüyüş turumuzu yapıyoruz. Şehre hakim bir konumdaki Sinan Paşa Camii, 1539 tarihli Saraçhane Camii, 18.yüzyıldan bu yana ayakta kalmayı başarmış Şeyh Hasan Konağı, 1573 tarihli Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Emin Paşa Camii, Katip Sinan Çelebi Camii, Gazi Mehmet Paşa Camii veya diğer adıyla Bayraklı Camii ile 19. yüzyılda Arnavut Milliyetçiliği’nin doğum yeri sayılan Prizren Ligi’nin kurulduğu müzeyi ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra 350 yıldır faal olan Halveti Dergahı’nı, sonra da Sa’di Dergahı’nın yer aldığı Maksut Paşa Camii’ni ziyaret ediyoruz. Ardindan our lady of perpetual seccour katedralini goruyoruz. Zityaretlerden sonra Prizren’den ayrılıyor ve bir saat sonra Priştine Havaalanı’na geliyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından THY’nin TK1020 sayılı uçuşu ile saat 20.30’da hareket ediyor ve İstanbul Yeni Havalimanı’na saat 23.10’de varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Bölgeyi Uzman Rehber eşliğinde gezebilme farkı
 • Klimalı tur aracı ile ulaşım hizmeti
 • Dört yıldızlı otellerde 2 gece açık büfe kahvaltı dahil konaklama
 • Beş yıldızlı otellerde 1 gece açık büfe kahvaltı dahil konaklama
 • Yerel restoranda 1 akşam yemeği
 • Tercih edilen otelde bir akşam yemeği
 • Yerel restoranda limitli içki gala akşam yemeği
 • Müze giriş ücretleri
 • Tur kitapçığı
 • İngilizce bilen yerel rehberler
 • Otellerde hamaliye hizmeti
 • THY ile İstanbul – Priştine gidiş; Priştine– İstanbul ekonomi sınıfı THY uçak bileti
 • Havaalanı vergisi ve hizmet bedeli
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Öğle yemekleri
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Yurtdışı çıkış harcı (50 TL)
 • İsteğe bağlı iptal ve Seyahat Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Uçuş İle İlgili Bilgi
Mil ile bilet almak isteyen misafirlerimiz tur katılımcı sayısına bağlı olarak biletlerini mil ile alma imkanına sahiptir. Bunun için satış temsilcilerimiz ile temasa geçmeniz rica olunur. Milleri ile Business upgrade yapmak isteyen misafirlerimiz ise bunu ancak bilet kesim sonrasında gerçekleştirme imkânları vardır.
Avrupa uçuşlarında her yolcunun 20 Kg bagaja hakkı + 1 ufak kabin bagajı alabilme hakkı vardır. 20Kg bagaj hakkının aşılması durumunda bu ücrete tabi olacaktır. 8 Kg aşmayan ufak kabin bagajlarını (Genelde 23 x 40 x 55cm ölçülerinde) yanınıza kabin içerisine alabilirsiniz.
Eğer uçuş esnasında yanınıza kabin bagajı alacaksanız bagajınızın içerisinde sıvı (su, meşrubat, krem, parfüm vs.) olmamasına dikkat ediniz. Bu ürünlere uçuşlarda güvenlik gerekçesi ile havalimanlarında güvenlik kontrolü esnasında el konulabilir.
Sigorta İle İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.
Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil, Tıbbi tedavi teminatları, Bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç Sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır.
Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 60.-Euro olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Kosova Vize ve Gümrük Bilgisi
Türk vatandaşların Kosovaya’ya giriş yapabilmek için Vize’ye ihtiyaçları yoktur.
Seyahat tarihinde en az 6 ay geçerli pasaportun olması yeterlidir.
Sıkça Sorulan Sorular
-Extra gezi var mıdır?
Diğer tüm turlarımızda olduğu gibi bu gezimizde de herhangi bir extra gezimiz yoktur.
-Faturamı nasıl alırım?
Tüm misafirlerimiz yaptıkları ödeme karşılığında gezi gerçekleştikten sonra faturaları düzenlenmekte olup misafirlerimize posta ile gönderilmektedir. Arzu edildiği taktirde faturanız şirketinize de kesilme imkanı vardır.
-Kredi kartı ile ödeyebilir miyim?
Ödemelerinizi kredi kartı ile yapabilirsiniz. Vade farkları ödenmek koşulu ile birçok bankanın kartına taksit yapma imkanımız da vardır.
-Business sınıfı uçabilir miyim?
Gezilerimize dahil olan uçak biletleri ekonomi sınıfıdır. Ekonomi sınıfı ile Business sınıfı arasındaki fark ödenerek Business uçma imkânı vardır. Miller ile upgrade imkanı ancak biletler kesildikten sonra mümkündür.
Tur Esnasında Hava Durumu
Baharın aylarında ziyaret edeceğimiz Kosova hava sıcaklığı ortalama 20 dereceler civarında olacaktır. Çoğunlukla açık bir hava bizleri karşılayacaktır. Akşamları serin olacağında üşümemek için yanımıza mont, ceket vs almamız akıllıcadır.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
€990,00

Sizi Arayalım

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz