fbpx
from ₺475,00
Rezervasyon Yap

Kariye’den Bulgar Kilisesi’ne

Created with Sketch. İstanbul
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

29 Ekim 2020 Perşembe

Created with Sketch.

Tur Tipi

Günlük Tur

Created with Sketch.

Tur Süresi

Günübirlik

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Konstantinopolis’in 1.500 Yıllık Görkemli Miras

Uzman rehberimizin anlatımlarıyla ayrıcalık kazanan bu turumuz, anıtsal mabetleri, göz alıcı mozaikleri, gizemli sarnıçları, bir zamanlar dünyanın merkezi olarak görülen patrikhanesi, nefleri, atriumları, narteksleri, pandantifleri, muhteşem galerileri ve şaşırtıcı hikâyeleriyle artık bir İstanbul klasiği

Kariye (Chora) Kilisesi, 534 yılında Justiniaus döneminde Aziz Theodius tarafından manastır olarak yapılmıştır. 11. yüzyılda yeniden inşa edilmiş 13. yy’da Latin istilalarına maruz kalan manastır 14. yy’da onarılmıştır.  İstanbul’un fethinden sonra 1511 yılında camiye tevdi edilmiştir. 1948 yılından beri “Kariye Müzesi” olarak hizmet vermektedir. Mozaik ve freskleri Bizans resim sanatının son dönemine aittir. Derinliği, figürlerin hareketi, plastik değerlerin verilişi ile çok özel bir tarzı vardır. Konuları Hz. İsa’nın hayatı, Meryem’in hayatı ile ilgilidir.

Turumuzun finalinde yine ilginç bir mekân var: Haliç kıyısındaki keyifli bir bahçe içindeki beyaz gövdeli tarihî mabet, İstanbul’daki tek Bulgar Ortodoks Kilisesi… Rum Ortodoks Kilisesi’ne yakınlığı nedeniyle uzun sürecek bir inşaatın Rumların tepkilerine neden olabileceği endişesiyle dâhice bir çözüm bulunmuş. Stefan Kilisesi adıyla da anılan Bulgar Ortodoks Kilisesi, 1871’de Viyana’da dökme demir prefabrik malzeme ile inşa edildikten sonra Tuna Nehri üzerinden deniz yoluyla Haliç kıyısında getirilip birkaç haftada monte edilmiş. İçindeki sütun ve asma katlar ile döşemeleri de dâhil olmak üzere, tümüyle demir ve döküm olan kilise, Patrikhane’den ayrılan Bulgar cemaati tarafından halen kullanılıyor. Bizlere de kadim şehrin kültür hazinelerini keşfetmek düşüyor.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

Program

Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı, Blaherna Ayazmazı, Balat Meydanı, Bulgar Kilisesi.

Buluşma yeri ve saati

Taksim AKM önü saat 09.00

Dahil/Dahil Değil

 • Uzman rehberlik hizmeti
 • kilise bağışları
 • gün boyunca ulaşım hizmeti
 • öğle yemeği
 • çay ikramı
 • saray, müze ve kilise girişleri

  Önemli Bilgiler

  Önemli Notlar
  Tur programında belirtilen saatte grubumuz tura başlayacaktır. Buluşma noktasında hareket saatinden 15 dakika önce bulunmanız önemle rica olunur. Geç kalınması durumunda sorumluluğun firmaya ait olmadığını belirtmek isteriz.

  Gezi programlarımız dönem koşullarına en uygun ziyaret noktaları seçilerek açık havada daha fazla zaman geçireceğimiz şekilde düzenlenmiştir.

  Antonina Turizm gezi öncesinde misafirlerin onayıyla ateş ölçümü yapmaktadır. Ölçüm sonuçları doküman halinde acentemiz tarafında tutulmaktadır. Rehberin, kaptanın ve tüm grup üyelerinin güvenli sonuç vermesiyle gezimiz başlamaktadır. Ölçümde güvenli sonuç vermeyen misafirimiz maalesef geziye kabul edilmemektedir.

  Acentemiz, araç içerisinde yeterli alan sağlamak adına, gezi araçlarında tura katılım gösteren misafir sayısının iki katı kadar koltuk bulundurmaktadır. Her ikili koltuğa tek kişi oturabilecek şekilde araç içi düzen oluşturulmuştur.

  Acentemiz İstanbul Turları ve yakın çevre gezilerinde kendi araçlarını kullanmaktadır. Hijyen sorumluluğu doğrudan Antonina Turizm itinasıyla uygulanmaktadır.

  Acentemiz, misafirlerimize gezi boyunca kullanmak üzere “Antonina Turizm hijyen kiti” temin etmektedir. Kitin içerisinde kişiye özel maske, kişiye özel el dezenfektanı bulunmaktadır.

  Acentemiz, rehber anlatımını takip edebilmeniz için ayrı bir kit içerisinde dinleme cihazı ve kulaklık temin etmektedir. Kulaklıklar el değmeden ambalajlanmıştır ve tur boyunca kullanımınız içindir. Gezi bitiminde misafirlerimizde kalacaktır.

  Servis aldığımız yerlerde Bakanlık Genelgesine uygun olarak COVID-19 şartlarına yönelik sağlık uygulamaları yapıldığı acentemiz tarafından kontrol edilmektedir.
  İptal Koşulları
  Rezervasyonun kesinleşmesi için tur katılım bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

  Tur tarihine 5 gün kala yapılan iptallerde, tur bedelinin %50’si iade edilir. Son 3 gün yapılan iptallerde, katılımcının hakkı saklı kalır ve herhangi bir iade yapılmaz.

  Tur tarihine 3 günden az zaman kalan durumlarda ise herhangi bir iade yapılmaz ve geçerliliğini yitiren ödeme, katılımcıya herhangi başka bir tur için hak kazandırmaz.

  Mücbir nedenlerden dolayı (hava, yol koşulları vs.) yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden Antonina Turizm sorumlu tutulamaz.

  0-6 yaş arası çocuklardan, turda araçta koltuk işgal etmemeleri ve ayrı bir öğle yemeği almamaları durumunda ücret alınmamaktadır. 7 yaş ve üzeri çocuk katılımcılardan tam ücret alınır.

  Turlar, tur programı, ulaşım, rehberlik hizmetleri, yemek servisi ile bir bütündür ve bu hizmetler birbirinden ayrı düşünülemez.

  Antonina Turizm, öğlen ve akşam yemekleri için belirtilen restoran ve mönüde, güncel ihtiyaçlara göre değişiklik yapabilir.

  Turlarımız en az 15 kişi ile gerçekleşir. Turun gerçekleşmesi için yeter sayıya ulaşılamadığında, tur farklı bir tarihe ertelenir ya da iptal edilir.

  Acenteden kaynaklı tur erteleme ya da iptallerinde, yapılan ödeme farklı bir tura kaydırılabilir ya da isteğe bağlı olarak acente tarafından, tur katılımcısına iade edilebilir. Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, müze & ören yeri giriş ücretleri vb. haklar iade edilmez.
  Created with Sketch.
  ₺475,00

  Bu turları da beğenebilirsin

  Bültenimize Abone Olun

  Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz