from ₺425,00
Rezervasyon Yap

Herakleia – Bafa Gölü – Euromos Antik Kenti

Created with Sketch. Muğla
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

18 Temmuz 2020 Cumartesi

Created with Sketch.

Tur Tipi

Günlük Tur

Created with Sketch.

Tur Süresi

Günübirlik

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

 • Bodrum’da transfer servisi
 • Gezi boyunca konforlu araçla taşıma hizmeti
 • Bölge konusunda uzman arkeolog rehberlik hizmeti
 • Arkeoloji ekibi eşliğinde Stratonikea Kazı alanında bilgilenme
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Tur Detayları / Programı

Buluşma Noktaları ve Buluşma Saati

Buluşma noktaları hakkında bilgi verilecektir. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bodrum’dan çıkış saati: 09.00

Tur Programı

Sabah saat 09.00‘da Bodrum’dan hareket ederek gezimize başlıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuktan sonra bin 371 metre yüksekliğindeki, yabanıl ve kayalık Latmos (Beşparmak) Dağları’nın eteklerine ulaşıyoruz. Beş doruğu olduğu için bu isimle anılan dağlar, kayalar ormanını andıran görünümüyle usta bir heykeltıraşın elinden çıkmış gibi…

Bafa kıyısında, gölün duru güzelliği boyunca ilerledikçe Herakleia Antik Kenti’nin kalıntıları belirginleşiyor. Biraz ilerideki ‘‘dünya güzeli‘‘ Kapıkırı köyü ile iç içe geçen antik kalıntılar, bölgeye gizemli bir cazibe kazandırıyor. Adını mitolojik kahraman Herakles’ten alan kent, antil çağda gelişen birçok Herakleia isimli kenti birbirinden ayırmak için coğrafi özelliğine atıfta bulunularak ‘‘Latmos Herakleia‘‘sı olarak anılmış. MÖ 8. yüzyılda kurulduğu düşünülen kent, bir zamanlar Ege Denizi‘ne uzanan Latmos Körfezi kıyısındayken Menderes Nehri‘nin taşıdığı alüvyonlar, denizin önünü kesip Bafa Gölü’nü oluşturunca bugünkü konumuna sahip olmuş. Izgara planlı kent, Helenistik Çağ‘dan Roma dönemine uzanan kalıntılarıyla bugüne ulaşmış. Antik dönemde Herakleia’nın asıl ününün, Endymion ve Latmos Dağları etrafında gelişen efsaneler yumağından kaynaklandığı biliniyor. Bu söylencelerden biri, Tanrı’nın adını Ay’dan öğrenmeye çalışan Karialı mistik Endymion ile Ay Tanrıçası Selene’nin aşkıdır. Fakat Selene’nin babası Zeus, kızının bir ölümlüye âşık olmasına çok sinirlenir ve bu efsanevi aşkın trajediye dönmesine yol açar. Herakleialılar bu ölümsüz aşkın unutulmaması için kentlerinde kutsal bir alan inşa ederek ona Endymion’un adını vermişler. MÖ 3. yüzyıldan kalma Athena tapınağı, kent agorası, Roma hamamları ve Endymion (Ay) Tapınağı, gezimiz sırasında göreceğimiz antik yerler arasında… Herakleia gezimizi tamamladıktan sonra Bafa Gölü kıyısındaki Selenes Restaurant’ta öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemekten sonra göldeki adalara doğru tekne gezimize başlıyor ve Bafa Gölü’nü teknemizle keşfediyoruz. Ardından yolculuğumuz ilginç Karia kentlerinden biri olan Euromos ile devam ediyor. Karia dilinde ‘‘güçlü‘‘ anlamına gelen Euromos, MÖ 2. yüzyıldan MS 2. yüzyıla kadar para basması ve başkent Mylasa’dan sonra ikinci büyük Karia kenti olmasıyla diğerlerinden ayrılıyor. İlk yerleşim izlerinin günümüzden 2 bin 500 önceye dek uzandığı Euromos’ta en etkileyici yapı, Zeus Lepsynos Tapınağı. Korint düzeninde, kısa kenarlarında altı, uzun kenarlarında 11 sütun bulunan bu zarif tapınağın yanı sıra; antik tiyatro, agora, hamam, sur kalıntıları ve nekropol Euromos’ta görebileceğiniz yerler arasında. Euromos Antik Kenti gezimizi tamamladıktan sonra, Bodrum’a doğru dönüş yolculuğumuza geçiyor ve bir sonraki ‘‘hayal tadında‘‘ gezimizde yeniden görüşmek üzere hoşça kalın diyoruz.

Parkur Özellikleri

Doğal ve tarihi güzellikler açısından son derece doyurucu olan bu turumuzda, sonbaharın muhteşem renklerini görme fırsatı buluyoruz. Hafif tempolu yürüyüşler eşliğinde gerçekleşen turumuzu, Kutsal Latmos Dağları’nın mitolojik hikâyelerinden ve Ege geleneklerine uzanan renkli detaylarla çeşitlendiriyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Konforlu araç ile ulaşım
 • Bafa Gölü’nde tekne gezisi
 • Profesyonel ve bölge uzmanı tur rehberi ile gezme imkânı
 • Müze ve ören yeri girişleri
 • Bafa Gölü’nde öğle yemeği
 • Kişisel harcamalar

Önemli Bilgiler

Basından İzlenimler
Zamanın Durduğu Yer (Skylife dergisi)
https://www.skylife.com/tr/2013-08/zamanin-durdugu-yer-mugla
Önemli Notlar
Tur programımızda belirtilen saatte araçlarımız hareket edecektir ve grubumuz tura başlayacaktır. Tur buluşma yerimizde, hareket saatinden 15 dakika önce bulunmanızı gerekmektedir. Geç kalınması durumunda sorumluluğun firmaya ait olmadığını belirtmek isteriz.
Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelmenizi rica ederiz.
Tur kaydı, ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur Katılım Sözleşmesi’nin” imzalanması gerekmektedir.
Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım Sözleşmesi’nde” yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.
Acentemiz, araç içerisinde yeterince rahat alan sağlamak adına, gezi araçlarımızda tura katılım gösteren misafir sayısının iki katı kadar koltuk bulundurmaktadır. Her ikili koltuğa tek kişi oturabilecek şekilde araç içi düzen oluşturulmuştur.
Acentemiz, misafirlerimize gezi boyunca kullanmak 1 adet maske temin edecek olup araçlı turlarda dezenfektan tüp ve kolonya bulunmaktadır.
Konaklayacağımız tesislerde COVID-19 şartlarına yönelik sağlık uygulamaları yapıldığı acentemiz tarafından kontrol edilmektedir.
Sağlık önlemleri gereği yöresel restoranlarda öğle yemeği alınmamaktadır. Gezilerimizde öğle yemekleri, açık havada veya gezi programına en uygun noktada alacağız.
Acentemiz, zorunlu durumlarda gezi içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
İptal Koşullar
Rezervasyonun kesinleşmesi için tur katılım bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

Tur tarihine 5 gün kala yapılan iptallerde, tur bedelinin %50’si iade edilir. Son 3 gün yapılan iptallerde, katılımcının hakkı saklı kalır ve herhangi bir iade yapılmaz.
Tur tarihine 3 günden az zaman kalan durumlarda ise herhangi bir iade yapılmaz ve geçerliliğini yitiren ödeme, katılımcıya herhangi başka bir tur için hak kazandırmaz.

Mücbir nedenlerden dolayı (hava, yol koşulları vs.) yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden Antonina Turizm sorumlu tutulamaz.

Turlar, tur programı, ulaşım, rehberlik hizmetleri, yemek servisi ile bir bütündür ve bu hizmetler birbirinden ayrı düşünülemez.

Turlarımız en az 10 kişi ile gerçekleşir. Turun gerçekleşmesi için yeter sayıya ulaşılamadığında, tur farklı bir tarihe ertelenir ya da iptal edilir.
Acenteden kaynaklı tur erteleme ya da iptallerinde, yapılan ödeme farklı bir tura kaydırılabilir ya da isteğe bağlı olarak acente tarafından, tur katılımcısına iade edilebilir
Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, müze & ören yeri giriş ücretleri vb. haklar iade edilmez.
Created with Sketch.
₺425,00
Oda Seçenekleri
 • (₺0,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz

Whatsapp whatsapp
error: İçerikler tescilli ve korumalıdır.