fbpx
from ₺3,795,00
Rezervasyon Yap

Hattuşa – Alacahöyük – Çorum – Ankara

Created with Sketch. Çorum, Ankara
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

24 - 27 Haziran 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

4 Gün 3 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Dünyanın ilk yazılı anayasası, gelişmiş kadın hakları ve adalet sistemiyle Anadolu’nun en önemli uygarlıklarından birini kuran Hititler, günümüzde keşif tutkunu seyahat severlerin ilgisini fazlasıyla cezbediyor. Hititlerin diyarında tarihsel kaynakların ışığında hazırlanmış çok özel lezzetlerle ayrıcalık kazanan turumuzda, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan kadim başkent Hattuşa’yı keşfetmekle kalmıyor, rehberimizin Hitit yemekleriyle ilgili özel sunumu eşliğinde Anadolu’nun kalbinde benzersiz bir kültür yolcuğuna süzülüyoruz. Anadolu Sfenksi’ni, Hititlerin taş işçiliğindeki ustalığını sergileyen kaya kabartmalarını, bir bölümü yeniden ayağa kaldırılmış şehir surlarını, tünelleri, hayranlık uyandıran yapıları görmekle kalmıyor; A, B ve Hiyeroglifli Oda gibi her zaman görülmesi mümkün olmayan gizemli Hitit mekânlarını görme şansı da buluyoruz.

Çikolatalısından baharatlısına 64 çeşit leblebisiyle ünlü Çorum’un ve ahşap konaklarıyla nam salan İskilip’in görülmeye değer yerlerini ziyaret ettikten sonra turumuz, zengin Anadolu kültürünün özgün bir parçasını oluşturan Friglerin yurdunda devam ediyor. Gezimizin en heyecan verici duraklarından biri olan eski başkent Gordion’da Kubaba’dan Kibele’ye, Artemis’ten Diana’ya görkemli bir seyir izleyen doğurgan ve koruyucu ana kültünün izlerini sürüyoruz. Bir yanda anıtsal boyutlardaki tümülüsler, devasa kaya kabartmaları, sunaklar ve mağara yerleşimleri, diğer yanda birer sanat eserini çağrıştıran doğal oluşumlar ve Anadolu platosunun yüksek bozkırlarını bir medeniyet havzasına çeviren antik kalıntılar yolumuza eşlik ediyor. Sonbaharın en güzel renkleriyle süslenmiş pastoral tabloları anımsatan vadiler arasında dolaşırken, zengin kültürel birikimiyle Frig uygarlığının insanlık tarihindeki yerini daha iyi kavrıyorsunuz.

Özel gala akşam yemeği ile taçlanacak turumuzun finalinde başkent Ankara’nın yenilenen yüzüyle tanışmak, turumuza yeni renkler ve tatlar kazandırıyor. Cumhuriyetimizin zengin mimari ve sanatsal bakış açısını yansıtan Etnografya Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra, Kale İçi ve Kale Altı’nın sürprizli mekânlarla süslü Arnavut kaldırımlı sokaklarında geziniyoruz. Medeniyetin bir güneş gibi doğduğu toprakları daha yakından tanıyabilmek ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun resimlerini daha iyi hissedebilmek için… Ve bir dönem İskilip’te yaşayan ünlü ressam ve şairin sözleriyle yöreye veda ediyoruz: “Sevmek bu dünyayı çerden çöpten, sevmek bir zerresini ziyan etmeden…”

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.GÜN: 24 HAZİRAN 2021, PERŞEMBE İSTANBUL - ANKARA - YAZILIKAYA - BOĞAZKALE - ÇORUM

Sabiha Gökçen Havalimanı İç hatlar Terminali’nde uçuşumuzun gerçekleşeceği THY kontuarı önünde saat 08:30’da buluşuyoruz. Bilet işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 2968 sefer sayılı İstanbul – Ankara uçağı ile saat 10:00’da hareket ediyoruz. Saat 11:00’de Ankara Esenboğa Havalimanı’na varıyoruz. Tur aracımızla buluşmamızın ardından Ankara’dan Boğazkale’ye doğru hareket ediyoruz. Boğazkale’de alacağımız öğle yemeğinin ardından ilk olarak Yazılıkaya Açıkhava Mabedi’nde A Odası’nda bulunan kayalara işlenmiş kabartma figürleri ile yine kayalara betimlenmiş tanrı ve tanrıçalar, Kral IV. Tuthaliya kabartmasının yanı sıra; B Odası’nda Kılıç Taşıyan 12 Tanrı, Kılıç Tanrısı Nergal, IV. Tuthaliya’nın Koruyucu Tanrısı Şarruma Himayesindeki Kabartmaları ziyaret ettikten sonra, Hattuşa Ören Yeri’ndeki Arslanlı Kapı, Potern (Yerkapı), Kral Kapı, Nişantepe ve 2 nolu Hiyeroglifli Oda, Büyük Kale ve Büyük Mabedi ziyaret ediyoruz. Gezilerimizin ardından günümüzü Boğazkale Müzesi gezisi ile sonlandırıp, Çorum’a hareket ediyoruz. Konaklama yapmak üzere Çorum’daki 5 yıldızlı Anitta Hotel’e giriş yapıyoruz. Akşam yemeğini otelimizde, Hitit tarihinden gelen tarifler eşliğinde yapılmış bize özel Hitit menüsü eşliğinde alıyoruz. Hititler, şarabı balla ve çeşitli leziz baharatlarla beraber içerlerdi. Akşam yemeğinde ballı Hitit şarabını tadıyor, damaklarımızı tarihi bir yolculuğa çıkarıyoruz. www.anitahotel.com

2. GÜN: 25 HAZİRAN 2021, CUMA ÇORUM - İSKİLİP - ÇORUM

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Çorum iline bağlı bir ilçe olan İskilip’e hareket ediyoruz. Muhittin Yavsi Camisi’ni görüyor, yaklaşık 100 metre yüksekliğinde doğal bir kayanın üzerine yapılmış Hititler döneminden kalma İskilip Kalesi’ni aşağıdan fotoğraflıyor, ilçe merkezdeki kaya mezarlarını ziyaret ediyor ve İskilip’in eski çarşılarında gezinti yapıyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Çorum şehir merkezine hareket ediyoruz. Vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından Çorum Müzesi’ni geziyor, Ulu Cami ve Saat Kulesi’ni görüyoruz. Çorum leblebisi alışverişimiz sonrasında konaklama yapmak üzere Çorum’daki otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeğini yerel lezzetler eşliğinde Çorum’da Katipler Konağı Restoran’da alıyoruz. www.anitahotel.com

3.GÜN: 26 HAZİRAN2021, CUMARTESİ ÇORUM - ALACAHÖYÜK - ANKARA

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Alacahöyük’e hareket ediyoruz. Çorum’un Alaca ilçesine bağlı bugünkü Alacahöyük Ören Yeri’ne ulaşıyoruz. Hattiler ve sonrasında Hititler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bu höyükte yapılan kazılarda dört önemli kültür katmanı tespit edilmiştir. Ören yerini ve müzesini gezdikten sonra Ankara’ya hareket ederek, Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Etnografya Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda cuma namazlarının kılındığı, eski adı Namazgâh Tepesi olan yerde kurulan müzenin, önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiş. Müze, açılış töreninden sonra bugünkü işlevine kavuşmuş. Ankara Kale İçi ve Kale Altı gezileri sonrasında konaklama için otelimize gidiyoruz. Akşam bize özel Gala Yemeğimizi Ankara’da nezih bir restoranda alıyoruz. www.holidayinn.ankara

4.GÜN: 27 HAZİRAN2021, PAZAR GORDİON - ANADOLU MEDENİYETLERİ - ANKARA - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımızla Yassıhöyük Köyü'ne gidiyoruz. Bu köyde Gordion Müzesi'ni ve Dünyanın en ünlü anıt mezarlarından birisi olan Gordion (veya Midas) Tümülüsü’nü geziyoruz. Friglerin efsaneleriyle ölümsüzleşmiş Kralı Midas'ın “eşek kulaklarının” hikâyesini rehberimizden dinledikten sonra Ankara Merkeze dönerek, Fatih Sultan Mehmet'in veziri Mahmut Paşa tarafından yaptırılan bedestende, 1960’lı yıllarda gerçekleştirilen onarım ve düzenleme ile görkemli bir müze haline getirilen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni geziyoruz. Kısa bir şehir turu yapmamızın ardından Ankara Esenboğa Havalimanı’na gidiyoruz. Türk Havayolları’nın TK 2977 sefer sayılı Ankara - İstanbul uçağı ile saat 19:00’da hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saatlik uçuşumuzun ardından saat 20:05’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşıyoruz. “Bir başka hayal tadında gezimizde buluşmak üzere hoşça kalın!”

Dahil/Dahil Değil

 • THY Anadolu Jet ile İstanbul - Ankara arası gidiş - dönüş ekonomi uçak bileti
 • Bölgeleri Antonina farkı ve uzman rehber eşliğinde gezebilme ayrıcalığı
 • Gezi boyunca konforlu turizm aracı ile ulaşım hizmeti
 • Çorum Anitta Hotel’de 1 gece oda kahvaltı, 1 gece yarım pansiyon konaklama
 • Ankara Holiday Inn Hotel’de 1 gece yarım pansiyon konaklama
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Otoban - otopark ücretleri
 • Deneyimli seyahat yazarı tarafından hazırlanmış tur kitapçığı
 • KDV
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınacak içecekler
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta ile İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dâhil, Tıbbi tedavi teminatları, Bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç Sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır.

Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 69 TL olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Tur ile İlgili Notlar
Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.

Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur katılım sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tur katılım sözleşmesinde yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.

Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 15 yetişkin misafirin katılımı ile gerçekleşir.

Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
Uçuşlar Hakkında Bilgi
Acentemiz, uçak biletinin fiyata dâhil olduğu gezilerimizde, gruptaki tüm misafirler için uçak biletini almaktadır. Gezilerimizde kullandığımız havayollarının rezervasyon ve koltuk seçim prosedürleri farklıdır. Acentemiz tarafından check-in yapılmamaktadır.

THY uçuşlarında -havayolunun yeni aldığı karara göre- koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Uçuşa 24 saat kalana kadar yapılan tüm koltuk seçimleri için ücret uygulanmaktadır. Son 24 saat içerisinde yapılan koltuk seçimi ise ücretsizdir. Bu durumda acentemiz uçak biletini alırken, koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan 24 saat önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

AnadoluJet uçuşlarında, havayolunun yeni aldığı karara göre koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Bu durumda acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Pegasus uçuşlarında acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.
Created with Sketch.
₺3,795,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺400,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz