from ₺2,995,00
Rezervasyon Yap

Hattuşa – Alacahöyük – Çorum – Ankara

Created with Sketch. Çorum, Ankara
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

24 - 27 Eylül 2020

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

4 Gün 3 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Hitit güneşinin peşinde  Tarihsel tariflerle Yapılan Hitit yemekleri eşliğinde

Dünyanın ilk yazılı anayasası, gelişmiş kadın hakları ve adalet sistemiyle Anadolu’nun en önemli uygarlıklarından birini kuran Hititler, günümüzde keşif tutkunu seyahat severlerin ilgisini fazlasıyla cezbediyor. Hititlerin diyarında tarihsel kaynakların ışığında hazırlanmış çok özel lezzetlerle ayrıcalık kazanan turumuzda, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan kadim başkent Hattuşa’yı keşfetmekle kalmıyor, rehberimizin Hitit yemekleriyle ilgili özel sunumu eşliğinde Anadolu’nun kalbinde benzersiz bir kültür yolcuğuna süzülüyoruz. Anadolu Sfenksi’ni, Hititlerin taş işçiliğindeki ustalığını sergileyen kaya kabartmalarını, bir bölümü yeniden ayağa kaldırılmış şehir surlarını, tünelleri, hayranlık uyandıran yapıları görmekle kalmıyor; A Odası, B Odası ve Hiyeroglifli Oda gibi her zaman görülmesi mümkün olmayan gizemli Hitit mekânlarını görme şansı da buluyoruz.

Çikolatalısından baharatlısına 64 çeşit leblebisiyle ünlü Çorum’un görülmeye değer yerlerini ziyaret ettikten sonra turumuz, zengin Anadolu kültürünün özgün bir parçasını oluşturan Friglerin yurdunda devam ediyor. Gezimizin en heyecan verici duraklarından biri olan eski başkent Gordion’da Kubaba’dan Kibele’ye, Artemis’ten Diana’ya görkemli bir seyir izleyen doğurgan ve koruyucu ana kültünün izlerini sürüyoruz. Bir yanda anıtsal boyutlardaki tümülüsler, devasa kaya kabartmaları, sunaklar ve mağara yerleşimleri, diğer yanda birer sanat eserini çağrıştıran doğal oluşumlar ve Anadolu platosunun yüksek bozkırlarını bir medeniyet havzasına çeviren antik kalıntılar yolumuza eşlik ediyor. Sonbaharın en güzel renkleriyle süslenmiş pastoral tabloları anımsatan vadiler arasında dolaşırken, zengin kültürel birikimiyle Frig uygarlığının insanlık tarihindeki yerini daha iyi kavrıyorsunuz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi gezisiyle taçlanacak turumuzun finalinde başkent Ankara’nın yenilenen yüzüyle tanışmak, turumuza yeni renkler ve tatlar kazandırıyor. Cumhuriyetimizin zengin mimari ve sanatsal bakış açısını yansıtan Etnografya Müzesi’ni, Kale İçi ve Kale Altı’nın sürprizli mekânlarla süslü Arnavut kaldırımlı sokaklarını gezdikten sonra medeniyetin bir güneş gibi doğduğu bu topraklara veda ediyoruz.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.GÜN: 24 EYLÜL 2020, PERŞEMBE İSTANBUL - GORDİON - ANKARA

Gezimize katılacak misafirlerimizle saat 07:00’de İncirli Ömür Plaza önünde, 07.30’da Taksim AKM önünde, 08:00’de ise Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde buluşuyoruz ve aracımızla Bolu üzerinden Ankara istikametine devam ediyoruz. Bolu civarında vereceğimiz molada öğle yemeğimizi yiyip güzelce dinleniyoruz. Molamızın ardından Polatlı’da bulunan Yassıhöyük Köyü'ne gidiyoruz. Friglerin başkenti meşhur Gordion burada bulunuyor. Burada Dünyanın en ünlü anıt mezarlarından birisi olan Gordion (veya Midas) Tümülüsü’nü gezeceğiz. Kördüğüm deyimini ve Friglerin efsaneleriyle ölümsüzleşmiş kralı Midas'ın “eşek kulaklarının” hikâyesini rehberimizden dinledikten sonra otelimize yerleşmek üzere Ankara merkezine dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız Holiday Inn Hotel’de.www.holidayinn.ankara

2. GÜN: 25 EYLÜL 2020, CUMA YAZILIKAYA - BOĞAZKALE - ÇORUM

Otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra Ankara’dan Boğazkale’ye doğru hareket ediyoruz. Boğazkale’de alacağımız öğle yemeğinin ardından ilk olarak Yazılıkaya Açıkhava Mabedi’nde A Odası’nda bulunan kayalara işlenmiş kabartma figürleri ile yine kayalara betimlenmiş tanrı ve tanrıçalar, Kral IV. Tuthaliya kabartmasının yanı sıra; B Odası’nda Kılıç Taşıyan 12 Tanrı, Kılıç Tanrısı Nergal, IV. Tuthaliya’nın Koruyucu Tanrısı Şarruma kabartmalarını göreceğiz. Peşinden Hattuşa Ören Yeri’ndeki Arslanlı Kapı, Potern (Yerkapı), Kral Kapı, Nişantepe ve 2 nolu Hiyeroglifli Oda, Büyük Kale ve Büyük Mabedi ziyaret ediyoruz. Hattuşaş Hititlerin başkenti ve Anadolu medeniyetler tarihinde çok önemli yere sahip. Gezilerimizin ardından günümüzü Boğazkale Müzesi gezisi ile sonlandırıp, Çorum’a hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz Anitta Hotel’de. Akşam yemeğinde Hitit tarihinden gelen tarifler eşliğinde bize özel olarak hazırlanmış Hitit menüsü sunulacak. Hititler, şarabı balla ve çeşitli leziz baharatlarla beraber içerlerdi. Akşam yemeğinde ballı Hitit şarabını tadıyor, damaklarımızı tarihi bir yolculuğa çıkarıyoruz. www.anitahotel.com

3.GÜN: 26 EYLÜL 2020, CUMARTESİ ALACAHÖYÜK - ÇORUM

Otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra Alacahöyük’e hareket ediyoruz. Hattiler ve sonrasında Hititler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bu höyükte yapılan kazılarda dört önemli kültür katmanı tespit edilmiş. Ören yerini ve müzeyi gezdikten sonra Çorum şehir merkezine dönüyoruz. Burada vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından Çorum Müzesi’ni gezeceğiz. Çorum’da Ulu Cami ve Saat Kulesi’ni de gördükten sonra, son olarak Çorum leblebisi alışverişimizi de tamamlayıp otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğini yerel lezzetler eşliğinde Çorum’un en iyi restoranlarından Kâtipler Konağı’nda alacağız. www.anitahotel.com

4.GÜN: 27 EYLÜL 2020, PAZAR ANADOLU MEDENİYETLERİ - İSTANBUL

Otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra Ankara’ya hareket ediyoruz. Ankara’daki ilk ziyaret noktamız Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Etnografya Müzesi. Eski adı Namazgâh Tepesi olan bu yerde Milli Mücadele döneminde cuma namazları kılınmış. Önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülen bu bina daha sonra Resim Heykel Müzesi olarak düşünülmüş. Açılıştan sonra ise bugünkü işlevine kavuşmuş. Müzeyi gezdikten sonra Kaleiçi’nde serbest zaman ve yemek molası vereceğiz. Gezimizin son durağı Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Fatih Sultan Mehmet'in veziri Mahmut Paşa tarafından yaptırılan bedesten, 1960’lı yıllarda gerçekleştirilen onarım ve düzenleme ile görkemli bir müze haline getirilmiş. Anadolu Medeniyetleri Müzesi pek çok özgün koleksiyon ve eserle bu coğrafyadaki medeniyet ışığını günümüze taşıyor ve bu özellikleriyle dünyanın sayılı müzelerinden biri. Turumuzun sonundaki bu ziyaretimizle, gezi boyunca yaptığımız yolculuğu adeta tekrar yaşamış olacağız. Burada kronolojik olarak göreceğimiz koleksiyonlar ve eserlerle gezi boyunca edindiğimiz bilgileri pekiştireceğiz. Programımızı tamamladıktan sonra İstanbul’a doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 21:00 ilâ 22:00 sularında İstanbul’a varıyoruz. “Bir başka hayal tadında gezimizde buluşmak üzere hoşça kalın!”

Dahil/Dahil Değil

 • Ankara Holiday Inn Hotel’de 1 gece yarım pansiyon konaklama
 • Çorum Anitta Hotel’de 1 gece oda kahvaltı, 1 gece yarım pansiyon konaklama
 • Anitta Hotel’de Özel Hitit Menüsü
 • Çorum’da yerel lokantada akşam yemeği
 • Bölgeleri Antonina farkı ve uzman rehber eşliğinde gezebilme ayrıcalığı
 • Gezi boyunca konforlu turizm aracı ile ulaşım hizmeti
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Otoban - otopark ücretleri
 • Deneyimli seyahat yazarı tarafından hazırlanmış tur kitapçığı
 • KDV
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınacak içecekler
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta İle İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dâhil, Tıbbi tedavi teminatları, Bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç Sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır.

Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
TEMİNATLAR LİMİT
TUR İPTALİ-TUR BEDELİ KADAR
TIBBİ TEDAVİ
GERİ DÖNÜŞ/TIBBİ NAKİL-2850,00 TL
ÖLÜM HALİNDE CENAZENİN İKAMETE NAKLİ
BAGAJ KAYBI VEYA HASARI-1100,00 TL
BAGAJ GECİKMESİ-425,00 TL
AKRABA ZİYARETİ ULAŞIM GİDERLERİ
İLAÇ GÖNDERİMİ-DAHİL
ACİL MESAJLARIN İLETİLMESİ-DAHİL
Diğer Notlar
Gezi programlarımız mevsim koşullarına en uygun ziyaret noktaları seçilerek ve açık havada daha fazla zaman geçireceğimiz şekilde düzenlenmiştir.

Antonina Turizm gezi öncesinde misafirlerin onayıyla ateş ölçümü yapmaktadır. Ateş ölçümü sonuçları doküman halinde acentemiz tarafından tutulmaktadır. Rehberin, tur aracı varsa kaptanın ve tüm grup üyelerinin güvenli sonuç vermesiyle gezimiz başlamaktadır. Ölçümde güvenli sonuç vermeyen misafirimiz maalesef geziye kabul edilmemektedir.

Acentemiz, araç içerisinde yeterince rahat alan sağlamak adına, gezi araçlarımızda tura katılım gösteren misafir sayısının iki katı kadar koltuk bulundurmaktadır. Her ikili koltuğa tek kişi oturabilecek şekilde araç içi düzen oluşturulmuştur.

Acentemiz İstanbul turları ve yakın çevre gezilerinde kendi araçlarını kullanmaktadır. Hijyen sorumluluğu doğrudan Antonina Turizm itinasıyla uygulanmaktadır.

Acentemiz, misafirlerimize gezi boyunca kullanmak üzere “Antonina Turizm Hijyen Kiti” temin etmektedir. Kitin içerisinde kişiye özel günlük iki adet maske, kişiye özel el dezenfektanı ve birer şişe kolonya bulunmaktadır.

Acentemiz, rehber anlatımını takip edebilmeniz için ayrı bir kit içerisinde dinleme cihazı ve kulaklık temin etmektedir. Kulaklıklar el değmeden ambalajlanmaktadır ve yalnızca sizin kullanımınız içindir. Gezi bitiminde misafirlerimizde kalacaktır.

Servis aldığımız mekanlarda Bakanlık Genelgesine uygun olarak COVID-19 şartlarına yönelik sağlık uygulamaları yapıldığı acentemiz tarafından kontrol edilmektedir.

Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelmenizi rica ediyoruz.

Tur kaydı, ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur Katılım Sözleşmesi’nin” imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım Sözleşmesi’nde” yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.

Acentemiz, zorunlu durumlarda gezi içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
₺2,995,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺300,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz