fbpx
from ₺3,645,00
Rezervasyon Yap

Hakkari – Şırnak – Muş – Bingöl

Created with Sketch. Hakkari, Şırnak, Muş, Bingöl
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

09 - 12 Eylül 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

4 Gün 3 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Yükseklerden Seslenen Kadim Şehirlerden  Doğa Harikası Yüzen Adalar’a 

Yüksekova ve Hakkâri‘nin çevresinde yüksekliği 3 bin metreyi aşan onlarca dağ bulunuyor. “Dağların şehirleri”, güzelliğini ve cazibesini de bu vahşi coğrafyasından alıyor. Çünkü orada insan, ellerini uzatsa bulutlara dokunacak gibi oluyor. Yörenin mevsimin en güzel renkleriyle bezenen muhteşem doğası, sonbahar aylarında en güzel günlerini yaşarken, yüksek zirvelerin koynundaki Hakkâri şehri, Anadolu’nun “az bilinen” benzersiz kültür hazinelerini saklıyor.

Köklü geçmişinin Nuh Tufanı ve öncesine kadar gittiğine inanılan, birbirine âşık olan ancak kavuşamayan iki gencin trajik öyküsünün destansı kahramanları Mem-u Zin efsanevi aşklarının yaşandığı bir Güney Doğu Anadolu şehri olan “bilinmeyen yönleri ile Şırnak”, bu “özel” turdaki duraklarımızdan oluyor. Irak sınırına bakan sarp dağların eşsiz panoramasında eski kervanların izini sürüyor, yörenin Medlerden Osmanlılara uzanan zengin kültürel mirasını keşfediyoruz.

Ertesi sabah Siirt üzerinden Bitlis’e uzanan, Anadolu’nun en güzel yollarından biriyle güne başlıyoruz. Bitlis’te türkülere konu olan “Beş Minare”den çok daha fazlası var. Bu sürprizler coğrafyasında, pek çok uygarlığında koynunda aklayan Bitlis Kalesi’nin yanı sıra, Türk – İslam mimarisinin birbirinden zarif örnekleri bizleri bekliyor.

Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı’na ev sahipliği yapan Muş’a yaklaştıkça şehrin güzellikleri, güzel ve işlemeli bir tepsi gibi önümüze seriliyor. Doğal ve kültürel güzellikleriyle türkülere olan Muş, Urartulara uzanan köklü tarihi, anıtsal yapıları, özgün yemekleri, müzeleri ve renkli el sanatlarıyla Doğu Anadolu’nun lale bahçesi gibi… Bölge, tarihi camiler ve köprüler yönünden de çok zengin. 14. yüzyılda inşa edilen Ulu Camii’nin yanı sıra, burada görebileceğimiz Alaaddin Bey Camii ve Murat Köprüsü, bölgenin “çok kültürlü” geçmişi hakkında ipucu veriyor.

Turumuzun son durağı Bingöl’de sıra dışı bir tabiat anıtı ile tanışma şansı yakalıyoruz: “Yüzen Adalar”. Burası, adına “Turnalar” denilen düz arazi üzerinde bir krater gölü. Rüzgâr gücüyle ya da itilerek hareket edebilen bu adacıklar, gelenleri yörenin doğal güzelliklerine hayran bırakıyor. Tıpkı bizler gibi…

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1. GÜN: 09 EYLÜL 2021, PERŞEMBE İSTANBUL - YÜKSEKOVA - HAKKÂRİ

İstanbul Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde Antonina Turizm grup rehberiyle saat 07.30’de buluşuyoruz. Bilet işlemlerimizin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 2670 sefer sayılı uçağıyla saat 09:10’da hareket ediyoruz. Saat 11.35’te Hakkâri Yüksekova Havalimanı’na inişimizle birlikte, aracımızla buluşarak, turumuza başlıyoruz. Yüksekova’da panoramik gezimizi yaptıktan sonra yerel bir lokantada öğle yemeğimizi alıyoruz. Bölgenin muhteşem doğa manzarası içerisinde Zap Suyu’nu izleyerek Hakkari’ye doğru yola koyuluyoruz. Hakkâri Meydan Medresesi, gezimizin ilk durağı olacak. 18. yüzyılın başında bölge yöneticilerinden İzzeddin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan çift katlı, açık avlulu medrese, bölgenin göze çarpan yapılarının başında geliyor. Hakkâri panoramik gezimizi tamamlamamızın ardından konaklama ve akşam yemeği için otelimize yerleşiyoruz. www.senlerhotel.com

2. GÜN: 10 EYLÜL 2021, CUMA HAKKÂRİ - ŞIRNAK - CİZRE - ŞIRNAK

Sabah kahvaltısı sonrasında otelimizden ayrılarak Şırnak’a doğru yola çıkıyoruz. Güzergâhımız üzerinde Irak sınırına bakan sarp dağların eşsiz panoramasında ve eski kervanların izinde yol alıyoruz. Bölgenin dağlık ve haşin doğasını izleyerek öğle yemeğini alacağımız Şırnak’a varıyoruz. Öğlen yemeğinin ardından Cizre’ye hareket ediyoruz. Hz. Nuh Camii ve Türbesi, İsmail Ebuliz El Cezeri Yatırı (Kesik Baş Yatırı), Kırmızı Medrese, Cizre Ulu Camii ve Cizre kent surlarını geziyor; sonra da Guti, Med, Asur, Babil, İslam İmparatorluğu, Emevi, Abbasi, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum, Arap ve Osmanlı dönemine ait arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Cizre Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Abdaliye Medresesi’ne gidiyor ve Ahmed-i Hani'nin Kürt dilinde 17. yüzyılda yazdığı ünlü “Mem-u Zin“ adlı manzum eserinde birbirine âşık olan, ancak kavuşamayan iki gencin trajik öyküsünün anlatıldığı ve halk arasında efsaneleşen kahramanlarımızın, Bekir ve Mem’e ait mezarların yer aldığı Mem-u Zin Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Gezimiz sonrası Şırnak’ta bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. www.sehrinuhotel.com.tr

3. GÜN: 11 EYLÜL 2021, CUMARTESİ ŞIRNAK - SİİRT - BİTLİS - MUŞ

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Siirt’e doğru hareket ediyoruz. Siirt’te kent merkezinde yapacağımız panoramik gezimizin ardından öğle yemeğimizde yörenin baş lezzeti Büryan kebabın tadına bakacağız. Ardından Bitlis’e geçiyoruz. Bitlis Kalesi ve çevre kazılardan elde edilen, bölgenin yerel kültürünün anlatıldığı eserlerin sergilendiği, Bitlis Etnografya Müzesi, sıradaki durağımız oluyor. Ardından Bitlis şehir merkezindeki gezimizde Bitlis Ulu Camii ve Islahiye Medresesi’ni görerek bölge kültürü ve mimari eserlerini keşfettikten sonra, Muş’a doğru hareket ediyoruz. Muş’ta panoramik kent gezimizi gerçekleştiriyoruz. Yukarı Çarşı, Ulu Camii ve Alaaddin Bey Camii, Muş şehir merkezinde göreceğimiz yerler arasında. Murat Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan tarihi Murat Köprüsü’nü de gördükten sonra, konaklamamızın gerçekleşeceği Muş Grand Hotel’e yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenmeden sonra akşam yemeği için dışarı çıkacağız ve son akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. www.musgrandotel.com

4. GÜN: 12 EYLÜL 2021, PAZAR MUŞ - BİNGÖL - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Bingöl’e doğru yola çıkıyoruz. Güzergâhımız üzerinde bulunan ve bölgenin son dönemde oldukça ilgi çeken doğal ziyaret noktalarından birine, Solhan ilçesi Hazarşah köyündeki Yüzen Adalar’a gideceğiz. Sonrasında gezimizde keşfedeceğimiz son kent olan Bingöl’e hareket ediyoruz. Şehir merkezinde panoramik gezimizin ardından yerel bir lokantada öğle yemeğimizi alacağız. Türk Hava Yolları’nın TK 2649 sefer sayılı uçuşu ile Bingöl Havaalanı’ndan saat 15.45’te kalkacak uçağımızla dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Uçağımızın İstanbul Havalimanına varışı, 17.50’de gerçekleşecek. Bir başka “hayal tadında” gezimizde görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Dahil/Dahil Değil

 • İstanbul Havalimanı’ndan İstanbul - Hakkâri ve Bingöl - İstanbul arası gidiş - dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Bölgeyi Antonina Turizm farkı ve uzman rehber eşliğinde gezebilme ayrıcalığı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm akşam yemekleri
 • Belirtilen otellerde kahvaltı ve akşam yemeği dâhil konaklama
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Klimalı, konforlu araç ile tüm ulaşım hizmeti
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Deneyimli seyahat yazarı tarafından hazırlanmış özgün kitapçık ve kişiye özel sertifika
 • Tur bilgi notları
 • KDV
 • Öğle ve akşam yemeklerinde alınan içecekler
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası

Önemli Bilgiler

Uçuşlar hakkında bilgi
Acentemiz, uçak biletinin fiyata dâhil olduğu gezilerimizde, gruptaki tüm misafirler için uçak biletini almaktadır. Gezilerimizde kullandığımız havayollarının rezervasyon ve koltuk seçim prosedürleri farklıdır. Acentemiz tarafından check-in yapılmamaktadır.

THY uçuşlarında -havayolunun yeni aldığı karara göre- koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Uçuşa 24 saat kalana kadar yapılan tüm koltuk seçimleri için ücret uygulanmaktadır. Son 24 saat içerisinde yapılan koltuk seçimi ise ücretsizdir. Bu durumda acentemiz uçak biletini alırken, koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan 24 saat önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

AnadoluJet uçuşlarında, havayolunun yeni aldığı karara göre koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Bu durumda acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Pegasus uçuşlarında acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.
Sigorta ile ilgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dâhildir. Bu sigorta poliçesi, 1618 sayılı yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup, acente ve havayolu şirketlerinin iflası hâlinde kullanılan bir teminattır. Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir.

Dileyen misafirlerimiz, mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi durumunda, toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hâle getiren iptal sigortası dâhil; tıbbi tedavi teminatları ve bagaj kaybı gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler.

Bu ek sigorta ve güvence paketi, tura kayıttan itibaren en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç, sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır. Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup, dileyen misafirlerimiz tura kayıt esnasında sigortalarını yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize yüzde 100 sürprim uygulanmaktadır.
TEMİNATLAR LİMİT
TUR İPTALİ TUR BEDELİ KADAR
TIBBİ TEDAVİ
GERİ DÖNÜŞ/TIBBİ NAKİL 2850,00 TL
ÖLÜM HALİNDE CENAZENİN İKAMETE NAKLİ
BAGAJ KAYBI VEYA HASARI 1100,00 TL
BAGAJ GECİKMESİ 425,00 TL
AKRABA ZİYARETİ ULAŞIM GİDERLERİ
İLAÇ GÖNDERİMİ DÂHİL
ACİL MESAJLARIN İLETİLMESİ DÂHİL

Diğer Notlar
Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.

Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tura Katılım Sözleşmesi”nin imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tura Katılım Sözleşmesi”nde yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.

Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 15 yetişkin misafirin katılımı ile gerçekleşir.

Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
₺3,645,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺150,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz