from ₺2,850,00
Rezervasyon Yap

Gökçeada (Meryem Ana Şenlikleri)

Created with Sketch. Çanakkale
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

14 - 16 Ağustos 2020

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

3 Gün 2 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

YILDA BİR KEZ YAPILAN  MERYEM ANA PANAYIRI ŞENLİKLERİ COŞKUSUNDA

SEVGİ DOLU BİR ADA, KADİM BİR GELENEK GÖKÇEADA MERYEMANA PANAYIRI

Bir ada hayal edin. Turkuazdan mavinin bin bir tonuna uzanan, iyot kokularıyla genzi yakan tertemiz bir deniz. Peynir dilimi gibi kayalıklar, sessiz sakin kumsallar. Zamanın durduğu köyler. Yüzyıllardan süzülen bir sevgi ve hoşgörü kültürü.

O ada Gökçeada, diğer adıyla İmroz. Yüzlerce yıllık gelenek ve kültürleriyle Rum köyleri, manastırlar, kiliseler. Paylaşılan lezzetler, sevinçler, üzüntüler ve bir arada sevgiyle yaşayan iki toplum. Doğaya ve insana saygıyla var olan.

Gökçeada kapağı açılmamış bir mücevher kutusu. Gökçeada’ya vapurla yaklaştığınızda sizi hayal kırıklığına uğratacak kadar büyük, çorak bir kaya kütlesi görürsünüz. Düşünürsünüz, bu adada hayat yok galiba. Fakat vapurdan inip adanın içine karıştığınızda, çam ağaçlarının oluşturduğu ormanlar ve dağlardaki kekik kokuları, ovalardaki üzüm bağları ile zeytin ağaçlarının bereket seli sizi kucaklar.

Yunan mitolojisine gö­re Gök­çea­da (İm­roz) ve Se­ma­di­rek ada­la­rı ara­sın­da Ak­hil­le­us’un an­ne­si Thetis’in sa­ra­yı, Gök­çea­da ile Boz­caa­da ( Te­ne­dos ) ara­sın­da ise Po­sei­don’un ka­nat­lı at­la­rı­nın ahır­la­rı bulunmaktaydı.  Ayrıca Ho­me­ros’a gö­re İm­roz­lu­lar Tro­ya sa­va­şı sı­ra­sın­da Tro­ya­lı­la­rın ya­nın­da yer al­mış­lar. Yu­nan­lı sa­vaş­çı Ac­hil­leus ta­ra­fın­dan esir edi­len ve Lim­ni’ye kö­le ola­rak sa­tı­lan Tro­ya Pren­si Lyca­on, İm­roz Kra­lı Eti­on ta­ra­fın­dan bü­yük mik­tar­da pa­ra öde­ne­rek kur­ta­rıl­mış.

Troya Savaşı, Pers istilası, Atinalıların işgali, Bergama, Roma, Bizans, Haçlı istilaları, Venedik ve Cenevizliler… Derken Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile Osmanlının bir parçası olurlar. I. Dünya Savaşında İngilizler tarafından bir üs olarak kullanılan ve 1920 yılında Yunanistan’a verilen Gökçeada, Lozan Antlaşması ile Türkiye’ye tekrar geri kazandırılır.

Her yıl 14-16 Ağustos tarihlerinde Gökçeada Rumlarının düzenlediği bir panayır var: Meryemana Panayırı. Meryemana’nın ölümünü adeta bir vuslat gibi karşılayan Rumlar şenliklerle anıyorlar her yıl 15 Ağustos’u. Ada’nın en büyük günü! Ta Yunanistan’dan akrabalar, eş dost, torun torba gelir mutlaka. Kurbanlar kesilir, kazanlar kaynar, yemekler pişer, tatlılar hazırlanır ve köy meydanına masalar kurulur. Sonra hep birlikte oturulur yemeğe. Yemekler yenir, şaraplar içilir. Herkes davetlidir bu yemeğe. Gidin teklifsiz oturuverin bir masaya. Kimlerdensin demez kimse, hemen başlarlar hoş geldin beş gittine. Sonra da başlar şarkılar, danslar. Sabaha kadar devam eder eğlence. Hep beraber, kardeşçe.

Gökçeada’nın bu masal gibi kültür çeşitliliğini yaşamak, adanın tertemiz iyot kokusunu içinize doyasıya çekmek ister misiniz? Biz 14 Ağustos’ta Ada yolcusuyuz. İsteyen herkesi bekliyoruz.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.GÜN: 14 AĞUSTOS 2020, CUMA İSTANBUL - KABATEPE - GÖKÇEADA

Sabah saat 06.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde ve 07.00’de Taksim AKM önünde misafirlerimizle buluşuyoruz ve araçta alacağımız ikramlar eşliğinde Kabatepe’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık beş saatlik bir yolculuğun ardından Kabatepe’ye varıyoruz. Feribotumuzu beklerken serbest zamanımız oluyor. Feribot saatimiz geldiğinde Kabatepe’den hareket ediyoruz. Kuzulimanı’na doğru yaklaşırken Kaşkaval Burnu’ndaki üst üste dizilmiş peynir kalıplarını andıran görünümü ile Peynir Kayalıkları’nı görüyoruz. Farklı kültür ve dinlerin buluştuğu, bol oksijen barındıran nefis bir doğaya sahip ve zeytinyağı ile meşhur Gökçeada’ya varıyoruz. Limanda kısa bir panoramik tur yapıyor ve otelimize yerleşiyoruz Akşam yemeğini yerel bir restoranda alıyoruz. http://www.portatroyahotel.com/

2.GÜN: 15 AĞUSTOS 2020, CUMARTESİ GÖKÇEADA

Sabah kahvaltısından sonra adanın güney kısmında yer alan, büyük bir kayaya oyulmuş iki antik mezar görmeye gidiyoruz. Adanın tek kaya mezarlarının hikâyesini dinledikten sonra Bulgaristan’dan gelen Türkler için kurulmuş Şirinköy’e ve adanın en batısındaki Uğurlu Köyü’ne gidiyoruz. Burada yemek molası veriyoruz. Molanın ardından, eski bir Rum köyü olan Dereköy’e gidiyoruz. Burası, adanın en büyük çamaşırhanesinin bulunduğu, kiliseleri ve Rum evleriyle Piri Reis’in adada bahsettiği iki köyden birisidir. Bu köyler arasında yüksek konumundan dolayı “adanın balkonu” denen Eski Bademli köyü, Antik dönemden kalma bir yerleşim yeri olan Kaleköy, Gökçeada’nın ilk kurulan köyü olan Şahinkaya Köyü’nü gezerek Zeytinliköy’e gidiyoruz. Bu şirin mekânda dibek kahvesi içip adanın meşhur zeytinyağlarından alabilmek için mola veriyoruz. Molamızın ardından Gökçeada’nın en büyük etkinliği olan Meryem Ana panayırına katılmak üzere Tepeköy’e doğru yola çıkıyoruz. 15 Ağustos Meryem Ana’nın öldüğü gün olarak anılır ve Hristiyan inancına göre ölüm gerçek hayata kavuşmak olarak kabul edildiği için bugün bayram havasında geçmektedir. Bu bayrama katılmak ve Meryem Ana’ya dua etmek için Yunanistan ve diğer ülkelerden Gökçeada’ya gelirler. Bir gün öncesinden köy meydanında hazırlıklar başlar, masalar kurulur, tüm gün boyunca kazanlarda yemekler pişirilir, pişirilen etler akşam civar köylerden ve dışarıdan gelen misafirlere dağıtılır ve kalabalık geç saatlere kadar dans eder, içkilerini yudumlar. Biz de bu cıvıl cıvıl kalabalığı gözlemliyor ve restoranda akşam yemeğini canlı müzik eşliğinde alıyoruz. Konaklama Porta Troya Otelimizde. http://www.portatroyahotel.com/

3.GÜN: 16 AĞUSTOS 2020, PAZAR GÖKÇEADA - İSTANBUL

Güzel bir kahvaltı sonrası serbest zaman vereceğiz. Ardından merkezde panoramik bir tur yaparak alışveriş imkânı elde ediyor ve Gökçeada’ya son bir kez bakıyoruz. Dönüşte adanın meşhur “efibadem kurabiyesini” almak için mola verdikten sonra feribot iskelesinden hareket ediyor ve akşamüstü İstanbul’a varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Bölgeyi uzman rehber eşliğinde gezme
 • Konforlu Turizm aracı ile gezi boyunca ulaşım hizmeti
 • Gökçeada Porta Troya Hotel’de 2 gece oda kahvaltı konaklama
 • Nezih yerel restoranlarda akşam yemekleri
 • Öğle yemekleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban, feribot ve otopark ücretleri
 • Bilgi notları
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Tüm yemeklerde alınan alkollü, alkolsüz ekstra içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel ekstralar
 • Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta İle İlgili Notlar
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dâhil, Tıbbi tedavi teminatları, Bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır.

Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç Sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır.Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler.70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Tur İle İlgili Notlar
Gezi programlarımız mevsim koşullarına en uygun ziyaret noktaları seçilerek ve açık havada daha fazla zaman geçireceğimiz şekilde düzenlenmiştir.

Antonina Turizm gezi öncesinde misafirlerin onayıyla ateş ölçümü yapmaktadır. Ateş ölçümü sonuçları doküman halinde acentemiz tarafında tutulmaktadır. Rehberin, tur aracı varsa kaptanın ve tüm grup üyelerinin güvenli sonuç vermesiyle gezimiz başlamaktadır. Ölçümde güvenli sonuç vermeyen misafirimiz maalesef geziye kabul edilmemektedir.

Acentemiz, araç içerisinde yeterince rahat alan sağlamak adına, gezi araçlarımızda tura katılım gösteren misafir sayısının iki katı kadar koltuk bulundurmaktadır. Her ikili koltuğa tek kişi oturabilecek şekilde araç içi düzen oluşturulmuştur.

Acentemiz İstanbul Turları ve yakın çevre gezilerinde kendi araçlarını kullanmaktadır. Hijyen sorumluluğu doğrudan Antonina Turizm itinasıyla uygulanmaktadır.

Acentemiz, misafirlerimize gezi boyunca kullanmak üzere “Antonina Turizm hijyen kiti” temin etmektedir. Kitin içerisinde kişiye özel günlük iki adet maske, kişiye özel el dezenfektanı ve birer şişe kolonya bulunmaktadır.

Acentemiz, rehber anlatımını takip edebilmeniz için ayrı bir kit içerisinde dinleme cihazı ve kulaklık temin etmektedir. Kulaklıklar el değmemiş biçimde ambalajlıdır. Tur boyunca kullanımımız içindir. Gezi bitiminde misafirlerimizde kalacaktır.

Servis aldığımız mekanlarda Bakanlık Genelgesine uygun olarak COVID-19 şartlarına yönelik sağlık uygulamaları yapıldığı acentemiz tarafından kontrol edilmektedir.

Sağlık önlemleri gereği, yemeklerimizi açık havada, gezi programına en uygun noktada alacağız. Öğle yemekleri sandviç paketi olarak servis edilecektir.

Sağlık önlemleri gereği, akşam yemeklerimizi konaklama yaptığımız otelimizde alacağız. Akşam yemeği menü bilgisi rehberimiz tarafından aynı gün misafirlere bildirilecektir.

Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelmenizi rica ederiz.

Tur kaydı, ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur Katılım Sözleşmesi’nin” imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım Sözleşmesi’nde” yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.

Acentemiz, zorunlu durumlarda gezi içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
₺2,850,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺300,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz