from ₺2,095,00
Rezervasyon Yap

Gökçeada (Meryem Ana Şenlikleri)

Created with Sketch. Çanakkale
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

14 - 16 Ağustos 2020

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

3 Gün 2 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Yunan Mitolojisine göre Gökçeada (İmroz) ve Semadirek adaları arasında Akhilleus’un annesi Thetis’in sarayı, Gökçeada ile Bozcaada ( Tenedos ) adaları arasında ise Poseidon’un kanatlı atlarının ahırları bulunmaktaydı.  Ayrıca Homeros’a göre İmrozlular Troya savaşı sırasında Troyalıların yanında yer almışlar. Yunanlı savaşçı Achilles tarafından esir edilen ve Limni’ye köle olarak satılan Troya Prensi Lycaon, İmroz Kralı Etion tarafından büyük miktarda para ödenerek kurtarılmıştır. Adanın tarihi M.Ö. 2. binyılına kadar uzanmaktadır. Adadaki halk adada yaşamanın hem cefasını hem sefasını sürmüştür. 

 

Troya Savaşı, Pers istilası, Atinalıların işgali, Miltiades’in koloni kenti olması, Bergama, Roma, Bizans’ın bir parçası olarak yaşamaları, Haçlı seferlerinin istilaları, Venedik ve Cenevizlilerin uğrak yeri olması ve son olarak Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetih etmesi ile Osmanlının bir parçası olmuşlardır. I. Dünya Savaşında İngilizler tarafından bir üs olarak kullanılan, 1920 yılında Yunanistan’a verilip Lozan antlaşması ile Türkiye’ye tekrar geri verilmiştir. 

 

Gökçeada kapağı açılmamış bir mücevher kutusu… Gökçeada’ya vapurla yaklaştığınızda sizi hayal kırıklığına uğratacak kadar büyük, çorak bir kaya kütlesi karşılar. Düşünürsünüz bu adada hayat yok galiba. Fakat vapurdan inip adanın içine doğru yolculuk yaptığınızda çam ağaçlarının oluşturduğu ormanlar ve dağlardaki kekik kokuları, ovalardaki üzüm bağları ile zeytin ağaçlarının bereket seli aslında Gökçeada’nın görünmeyen yanlarıdır. Sizleri özgün bir kültürü ve tarihi öğrenmeye, eşsiz ve doğal lezzetleri tatmaya davet ediyoruz. 

Devamını Gör

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

 • YILDA BİR KEZ YAPILAN MERYEM ANA PANAYIRI ŞENLİKLERİ COŞKUSUNDA

Tur Detayları / Programı

1.GÜN: 14 AĞUSTOS 2020, CUMA İSTANBUL - KABATEPE - GÖKÇEADA

Sabah saat 06.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde ve 07.00’de Taksim AKM önünde misafirlerimizle buluşuyoruz ve araçta alacağımız ikramlar eşliğinde Kabatepe’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık beş saatlik bir yolculuğun ardından Kabatepe’ye varıyoruz. Feribotumuzu beklerken serbest zamanımız oluyor. Feribot saatimiz geldiğinde Kabatepe’den hareket ediyoruz. Kuzulimanı’na doğru yaklaşırken Kaşkaval Burnu’ndaki üst üste dizilmiş peynir kalıplarını andıran görünümü ile Peynir Kayalıkları’nı görüyoruz. Farklı kültür ve dinlerin buluştuğu, bol oksijen barındıran nefis bir doğaya sahip ve zeytinyağı ile meşhur Gökçeada’ya varıyoruz. Limanda kısa bir panoramik tur yapıyor ve otelimize yerleşiyoruz Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. http://www.portatroyahotel.com/

2.GÜN: 15 AĞUSTOS 2020, CUMARTESİ GÖKÇEADA

Sabah kahvaltısından sonra adanın güney kısmında yer alan, büyük bir kayaya oyulmuş iki antik mezar görmeye gidiyoruz. Adanın tek kaya mezarlarının hikâyesini dinledikten sonra Bulgaristan’dan gelen Türkler için kurulmuş Şirinköy’e ve adanın en batı ucundaki Uğurlu Köyü’ne gidiyoruz. Burada, yemek molası veriyoruz. Molanın ardından, eski ve tek Rum köyü olan Dereköy’e gidiyoruz. Burası, adanın en büyük çamaşırhanesinin bulunduğu, kiliseleri, Rum evleri ile Osmanlı gezgini Piri Reis’in adada bahsettiği iki köyden birisidir. Bu köyler arasında yüksek konumundan dolayı “adanın balkonu” denen Eski Bademli köyü, Antik dönemden kalma bir yerleşim yeri olan Kaleköy, Gökçeada’nın ilk kurulan köyü olan Şahinkaya Köyü gezileri ardından, Zeytinliköy’e gidiyoruz. Bu şirin mekânda dibek kahvesi içip adanın meşhur zeytinyağlarından alabilmek için mola veriyoruz. Molamızın ardından Gökçeada’nın en büyük etkinliği olan Meryem Ana panayırına katılmak için Tepeköy’e doğru yola çıkıyoruz. 15 Ağustos Meryem Ana’nın öldüğü gün olarak anılır ve Hristiyan inancına göre ölüm gerçek hayata kavuşmak olarak kabul edildiği için bugün bayram havasında geçmektedir. Bu bayrama katılmak ve Meryem Ana’ya dua etmek için Yunanistan ve diğer ülkelerden bu etkinliğe katılmak için gelirler. Bir gün öncesinden köy meydanında hazırlıklar başlar, masalar kurulur, tüm gün boyunca kazanlarda yemekler pişirilir, pişirilen etler akşam civar köylerden ve dışarıdan gelen misafirlere dağıtılır ve kalabalık geç saatlere kadar dans eder, içkilerini yudumlar. Biz de bu cıvıl cıvıl kalabalığı gözlemliyor ve restoranda akşam yemeğini canlı müzik eşliğinde alıyoruz. Konaklama Porta Troya Otelimizde. http://www.portatroyahotel.com/

3.GÜN: 16 AĞUSTOS 2020, PAZAR GÖKÇEADA - İSTANBUL

Güzel bir kahvaltı sonrası serbest zaman alıyoruz. Ardından merkezde panoramik bir tur yaparak alışveriş imkânı elde ediyor ve Gökçeada’ya son bir kez bakıyoruz. Dönüşte adanın meşhur “efibadem kurabiyesini” almak için mola verdikten sonra feribot iskelesinden hareket ediyor ve akşamüstü İstanbul’a varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Bölgeyi uzman rehber eşliğinde gezme
 • Konforlu Turizm aracı ile gezi boyunca ulaşım hizmeti
 • Gökçeada Porta Troya Hotel’de 2 gece oda kahvaltı konaklama
 • Nezih yerel restoranlarda akşam yemekleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban, feribot ve otopark ücretleri
 • Bilgi notları
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınan alkollü, alkolsüz ekstra içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel ekstralar
 • Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta İle İlgili Notlar
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dâhil, Tıbbi tedavi teminatları, Bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır.

Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç Sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır. Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 49 TL olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Tur İle İlgili Notlar
Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur katılım sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir.
Mücbir sebepler dışında Tur Katılım sözleşmesin deki iptal-iade koşulları geçerlidir.
Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.
Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 15 yetişkinin katılımı ile gerçekleşecektir.
Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
Tüm turlarımızda profesyonel turist rehberi yer almaktadır.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
₺2,095,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺200,00)

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz

Whatsapp whatsapp

Call Now