fbpx
from ₺3,150,00
Rezervasyon Yap

Göbeklitepe – Şanlıurfa – Harran – Soğmatar

Created with Sketch. Şanlıurfa
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

28 - 30 Mayıs 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

3 Gün 2 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Göbeklitepe tarih sahnesinde “devrim” niteliğinde bir keşif. UNESCO tarafından Dünya Geçici Kültür Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe, tarih öncesi dönemlere dair bildiklerimizi sorgulatıp, bizlere insanlığın geçmişi ile ilgili yeni şeyler öğretirken, merak duygumuzu da kamçılıyor. Göbeklitepe, Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski. Geçmişi günümüzden 11 bin 600 yıl öncesine dayanan bu arkeolojik alan, doğru sandığımız birçok şeyin sorgulanmasına neden oluyor. Burada bulunan tapınma amaçlı törensel alana ait mimari kalıntılar ile hayvan ve bitki kabartmalarıyla süslü “T” şeklindeki dikili taşlar, âdeta göz kamaştırıyor.

Hiçbir kentte görülmeyen ilklere sahip Şanlıurfa, efsanelerle örülü görkemli bir tarihe sahip. İlk kez “tek” yaratıcıya inanılan yer olduğu söylenen kent, pek çok peygamberin uğrak yeri olmuş. Kral Nemrut’un Hz. İbrahim’i ateşe attırdığı yer, inanışa göre bugünkü Balıklıgöl. İbrahim Peygamber’in doğduğu rivayet edilen mağara ise Mevlid-i Halil Camii’nin avlusunda saklı. Yaygın inanışa göre Adem ve Havva, cennetten kovulduktan sonra geldikleri Urfa’da, yeryüzünün ilk nar ve gül fidanlarını burada dikmiş. Tüm semavi dinlerin mensupları için kutsal bir ziyaret yeri olan kente, Hz. İsa’nın hastalara şifa dağıtmak üzere geldiği de rivayetler arasında.

Tarihi yerleşimlerin arasından geçip Eski Harran‘a doğru ilerlerken bambaşka bir gezegene geldiğiniz hissine kapılabilirsiniz. Bir gündüz düşü ya da hayal değildir gördüğünüz: Kupkuru ovanın ortasında, karınca yuvalarını andıran kubbeli evler, uçsuz bucaksız sarı topraklar, pamuk ve başak tarlaları… Ve ancak düğünlerde ya da özel davetlerde rastlanabilecek pullu ve pırıltılı giysilerle gezinen Harranlı kadınlar… Kimi kez kendi coğrafyalarına kimi kez özlem duydukları büyük kentlerin o rengârenk dünyasına bürünürler. İşte o zaman Doğu masallarında anlatılan Eski Harran canlanır gözünüzde…

Şanlıurfa’da, Hazreti Musa‘nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen Soğmatar Tarihî Kenti, çok sayıdaki kaya mezarları, tanrı kabartmaları, gizemli yazıtları, kuyuları ve mağaralarıyla görenleri şaşırtıyor. Bu benzersiz turun hemen her anında olduğu gibi…

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.GÜN – 28 MAYIS 2021, CUMA İSTANBUL - ŞANLIURFA - BALIKLIGÖL

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminali Mado Kafe önünde saat 11.00’de buluşuyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7316 sefer sayılı 12.30 uçuşu ile Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat 45 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından saat 14.15’te Şanlıurfa Havalimanı’na varıyoruz. Havalimanında aracımıza binip şehir merkezine gidiyoruz. Turumuz Balıklıgöl’de başlıyor. Rızvaniye Camii revakında, Balıklıgöl’ün ve Hz. İbrahim’in öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim üzerine serin ve selamet ol!” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekiyoruz. Ardından Hz. İbrahim’in doğduğu Mevlid-i Halil Mağarası’nı gördükten sonra, Sipahi Pazarı’nda rengârenk dokumalarla karşılaşacağız. Sonra hemen bitişiğinde Behram Paşa tarafından yaptırılan tarihi Gümrük Hanı’nda yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda mırra ve çay eşliğinde dinleniyoruz. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi yöresel yemeklerin sunulduğu yerel bir restoranda alıyoruz.

2.GÜN – 29 MAYIS 2021, CUMARTESİ ŞANLIURFA - HARRAN – SOĞMATAR – ŞANLIURFA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi‘ne gidiyoruz. Uzman rehberimizin detaylı anlatımları ile Atatürk ve Birecik Barajları kurtarma kazılarından, çevre yerleşimlerden ve Göbeklitepe’den gelen arkeolojik eserleri hep birlikte inceliyoruz. Hemen yanındaki Halepli Bahçe Mozaik Müzesi, sıradaki durağımız oluyor. Burada Amazon Tapınağı içerisinde yer alan Amazon kadınlarına ve büyük Yunan savaşçı Akhilleus’a adanan mozaikleri inceledikten sonra, müzenin en nadide parçası Orfeus Mozaiği’ni de görüp müze ziyaretimizi bitiriyoruz. Uzun yıllar sonra doğduğu topraklara geri dönen bu nadide parçada, lir çalan Orfeus vahşi hayvanlarla birlikte canlandırılmış. Hemen peşinden Harran’a doğru hareket ediyoruz. “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’da kent surlarında hâlâ ayakta duran Halep Kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysileri içindeki güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Harran Ulu Camii’ni ve İç Kale‘yi (Kale-Saray) gördükten sonra yemek molası veriyor ve Harran Evleri yakınında yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğinin ardından Harran’dan ayrılarak Soğmatar Tarihî Kenti’ne geçiyoruz. Buradaki “kült” yerinde Ay Tanrısı Sin'e tapınılan Pognon Mağarası’nın yanı sıra, yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu Kutsal Tepe ile altı adet kare ve yuvarlak planlı anıt mezar, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Soğmatar Tarihî Kenti ’ni ziyaretimiz ardından Şanlıurfa kent merkezine doğru yola çıkıyoruz. Otelimize dönüş yapıp biraz dinlenmemizin ardından, “Sıra Gecesi” eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

3. GÜN – 30 MAYIS 2021, PAZAR GÖBEKLİTEPE - ŞANLIURFA - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından erkenden aracımız ile hareket ediyoruz. Dünyanın bilinen en eski anıtı olan GÖBEKLİTEPE 2018 yılında Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Göbeklitepe ülkemizde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan 18 kültür varlığından biri. Bu ziyaretimizde günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine bir zaman yolculuğu gerçekleştiriyoruz. İnsanoğlunun yaptığı ilk tapınakları ve bu devasa kült alanı hep birlikte inceliyoruz. Göbeklitepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından bu özel ve önemli alanı fotoğraflıyoruz. Ziyaretimizin bitişiyle birlikte Şanlıurfa Havalimanı’na doğru yola çıkıyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7317 sefer sayılı 14.55 uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat elli dakika sürecek uçuşumuz ile saat 16.40’ta İstanbul’a varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı - Şanlıurfa arası gidiş - dönüş ekonomi uçak bileti
 • Şanlıurfa Hilton Otel ’de iki gece kahvaltı dâhil konaklama
 • Uzman rehberlik hizmeti
 • Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım
 • Urfa’da yerel restoranda akşam yemeği
 • Özel menü ve yöresel müzik grubu eşliğinde “Sıra Gecesi“
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Deneyimli seyahat yazarı tarafından hazırlanmış kitapçık ve tur öncesi bilgi notları
 • KDV
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta ile İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.
Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil, tıbbi tedavi teminatları, bagaj kaybı gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketi tura kayıttan itibaren en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır. Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup dileyen misafirlerimiz tura kayıt esnasında sigortalarını yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Tur ile İlgili Notlar
Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.

Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tura Katılım Sözleşmesinin” imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tura Katılım Sözleşmesindeki” iptal-iade koşulları geçerlidir.

Çocuk indirimleri, iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.

Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 14 yetişkin katılımcı ile gerçekleştirilir.

Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programın da değişiklik yapabilir.
Uçuşlar Hakkında Bilgi
Acentemiz, uçak biletinin fiyata dâhil olduğu gezilerimizde, gruptaki tüm misafirler için uçak biletini almaktadır. Gezilerimizde kullandığımız havayollarının rezervasyon ve koltuk seçim prosedürleri farklıdır. Acentemiz tarafından check-in yapılmamaktadır.

THY uçuşlarında -havayolunun yeni aldığı karara göre- koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Uçuşa 24 saat kalana kadar yapılan tüm koltuk seçimleri için ücret uygulanmaktadır. Son 24 saat içerisinde yapılan koltuk seçimi ise ücretsizdir. Bu durumda acentemiz uçak biletini alırken, koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan 24 saat önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

AnadoluJet uçuşlarında, havayolunun yeni aldığı karara göre koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Bu durumda acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Pegasus uçuşlarında acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.
Created with Sketch.
₺3,150,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺250,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz