fbpx
from €2,790,00
Rezervasyon Yap

Fas

Created with Sketch. Fas
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

06 - 13 Mart 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

8 Gün 7 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

KAZABLANKA – RABAT – MAVİ ŞEHİR (ŞAFŞAVAN) – FEZ – AZROU – MİDELT – MERZUGA – ERFOUD – OUARZAZATE – MARAKEŞ – KAZABLANKA

Binbir Gece Masalları’nın diyarı Fas, tarihî surlar arasında gizlenmiş düşsel kentleri, kervan yollarının zenginleştirdiği pazarları, yeni ve dinamik turizm imajı ile gün geçtikçe daha fazla sayıda gezginin gözde adresi hâline geliyor. Bu topraklarda mimari ile coğrafyayı birbirinden ayırmak zor. Sivri kayalıkların üzerindeki kule yıkıntılarının nerede başlayıp nerede bittiğini ilk bakışta kestiremiyorsunuz. Belli bir mesafeden bakıldığında, bütün kasabalar ve “ksour” denilen surlarla çevrili köyler aynı gibi görünüyor. Ancak yakınına gidildiğinde duvarların üzerine kazınmış ay, sürüngen ve kum tepesi desenleri belirginleşiyor.

Muhteşem vadiler ise iklimler arasındaki keskin geçişin hissedildiği belki de en iyi yerler… Atlas Dağları’nın eteklerindeki bir vadinin palmiyeli yollarından sonra bir anda çorak steplerde buluyorsunuz kendinizi. Bu sert coğrafyadaki hâkim renkler, odun toplayan kadınların pembe ve sarı giysileri ile insan, koyun ve yakacak odun taşıyan kamyonların mavi boyalarından oluşuyor sanki…

Renkler, kokular ve sesler diyarı Fas’taki gezimiz, ülkenin kuzeybatı kıyısında, Bou Regreg Irmağı’nın denize döküldüğü yerde kurulan eski başkent Rabat’ta başlıyor. “Büyülü mavi şehir” Şafşavan ve “Fas’ın İspanya’ya açılan kapısı” Fez geride kaldığında “çölde doğal bir film platosu olan Ouarzazate ile tanışıyoruz. Tarihe ve turizme adını altın harflerle yazdırmış onlarca eşsiz durakla süslediğimiz Fas turumuz, “gökkuşağının şehri” Marakeş ve “Afrika’nın Marsilya’sı” Kazablanka ile unutulmaz hâle geliyor. Ve bu renkli Mağrip ülkesi, imparatorluk şehirleri, UNESCO Dünya mirası yapıları, uçsuz bucaksız sahilleri, sarp dağları ve çöl kaleleri ile kesinlikle görülmeye değer bir nitelik kazanıyor.

Türkiye’nin her yerinden İstanbul’a ücretsiz bağlantı uçuş hizmetimiz vardır. Ayrıntılı bilgi için 444 54 18 nolu numarayı arayabilirsiniz.

 

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1. Gün 6 Mart 2021, Cumartesi İSTANBUL - KAZABLANKA – RABAT (90 km)

İstanbul Yeni Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde, saat 08.00’de buluşuyoruz. Bilet ve gümrük işlemlerinin ardından, Kazablanka’ya gidecek olan Türk Hava Yolları’nın TK 617 uçuşu ile saat 10.45’de hareket ediyor ve yerel saatle 14.00’de varıyoruz. Otobüsümüz ve yerel rehberimiz ile buluştuktan sonra yaklaşık bir saat sürecek yolculuğun ardından, tarihi milattan önce 3. yüzyıla uzanan Rabat’a varıyoruz. Rabat turumuza Arkeoloji Müzesi ile başlıyoruz. Ardından turumuza devam ediyoruz. Tarihi ve anıtsal yapıları, dar sokakları ve Kasbah’ı ile oldukça popüler olan başkent Rabat’ta 5. Muhammet Türbesi, Hassan Kulesi ve Kasbahı geziyoruz. Gezilerimizin ardından konaklayacağımız ve akşam yemeğimizi alacağımız beş yıldızlı otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizdedir.

2. Gün 7 Mart 2021, Pazar RABAT – MAVİŞEHİR(ŞAFŞAVAN) (250 km) – FEZ (205km)

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden hareket ediyor, ortalama 4 saatlik yolculuktan sonra Rif dağlarının eteklerinde iki dağ arasına kurulmuş olan Fas’ın büyülü masmavi şehri Şafşavan’a varıyoruz. Bu şehri Fas’ın diğer şehirlerinden ayıran özelliği tamamen mavi ve beyaz tonlarında olmasıdır. Şehir Yahudiler tarafından kurulmuş; Musevi dininde mavi kutsal renk olarak kabul gördüğü için evler maviye boyanmış. Günümüzde de kültür kendiliğinden devam etmektedir. Özellikle şehrin Medina bölgesinin Daracık sokakları, kaldırımları, merdivenleri, evleri, saksıları tamamen maviye boyalıdır. Öğle yemeğimizin ardından şehri keşfediyoruz. Sonrasında hareket ediyor; yaklaşık dört saatlik yolculuğun ardından Fez’ varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizdedir.

3. Gün 8 Mart 2021, Pazartesi FEZ

Kahvaltımızın ardından tam gün sürecek Fez turumuz için otelimizden ayrılıyoruz. 16. yüzyıla bir zaman yolculuğu yapacağımız bu şehirde Kale, dünya üzerinde halen arabaların giremediği en büyük alan olarak bilinen Unesco Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Medina (Eski şehir), 859 yılında kurulan, dünya üzerinde eğitime devam eden en eski üniversite olan Karouine Medresesi ve Camii, Neccarine Çeşmesi ve Pirinçciler Çarşısı göreceğimiz yerler arasında olacaktır. Sonrasında ise Musevi Mahallesi ve olağanüstü işçiliği ile Kraliyet Sarayı Bronz Kapısını da ziyaret ediyor ve öğle yemeği için mola veriyoruz. Öğle yemeği sonrasında Fez çarşılarında dokuma tezgâhları, dericiler, terlikçiler, hediyelikler, gümüşçüler ve kumaşçıları keşfetmek için serbest zaman alıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizdedir.

4. Gün 9 Mart 2021, Salı FEZ – İFRAN(65km) – MİDELT(135km) - ERFOUD (210 km)

Sabah kahvaltımızın ardından erken saatte otelimizden ayrılıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik yolculuktan sonra Fas’ın İsviçresi olarak bilinen Ifran’a varıyoruz. İfran'ın tarihi 16. yüzyıla kadar gitmekte olup modern şehir 1928 yılında Fransız protektorası döneminde kurulmuştur. Molamızın ardından hareket ediyor, ziyaretimizin ardından hareket ediyor ortalama iki buçuk saatlik yolculuktan sonra Midelt’e varıyoruz. Burada öğle yemeğimizi alıyor; ardından tekrar yola çıkıyoruz. Ortalama üç saatlik yolculuktan sonra Erfoud’a varıyor; otelimize giriş yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizdedir.

5. Gün 10 Mart 2021, Çarşamba ERFOUD- MERZUGA - TODRA GEÇİDİ (140 km) - OUARZAZATE (170 km)

Gün doğumundan önce otelimizden 4x4 araçlarımız ile Merzuga’ya hareket ediyoruz. Kumulların ve çölün içinde gezimizi yapıyoruz. Çöl atmosferinin tadını çıkarıyoruz, fotoğraf çekiyoruz. Ardından otelimize geri dönüyor ve kahvaltımızı yapıyoruz. Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyor ve Tinghir’e doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık iki buçuk saatlik yolculuk sonrasında Tinghir’e varıyoruz.Muhteşem bir doğal oluşum olan Todgha Geçidi’ni görüyoruz.Öğle yemeği molası aldıktan sonra yola çıkıyoruz, Yaklaşık üç buçuk saatlik yolculuk sonrası Ouarzazate’e varıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizdedir.

6. Gün 11 Mart 2021, Perşembe OUARZAZATE – AİT BEN HADDOU(30km) - MARAKEŞ (185 km)

Erken kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyor ve UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer alan “Gladyatör” ,“Çağrı”, “Mumya”, gibi birçok filme set olmuş muhteşem kasaba Ait Ben Haddou gezisini gerçekleştiriyoruz. Gezimiz sonrası Marakeş’e gitmek üzere yola çıkıyor, yaklaşık dört saatlik bir seyahatin ardından Marakeş’e varıyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Marakeş şehir turumuza başlıyoruz. Jarden Majorelle Bahçesi, Kurtubia Camii, Marrakech Müzesi, Ben Yussef Medresesi ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Gezimizin ardından ‘’Kıyamet Meydanı’’ anlamına gelen Jema El Fna Meydanı’nında serbest zaman alıyoruz. Gezilerimizin ardından beş yıldızlı otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeğimizi 1001 gece masallarında yaşar gibi özel bir atmosferde alıyoruz.

7. Gün 12 Mart 2021, Cuma MARAKEŞ – KAZABLANKA (240 km)

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyor ve UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Marakeş gezimize devam ediyoruz. Fas işçiliğinin en iyi korunmuş örneklerinden olan Sadi Hanedanı Türbesi, Kasbah Camii, Mellah ve Sinagog, Bahia Sarayı, El Badi Sarayı göreceğimiz yerler arasındadır. Gezimizin ardından öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Ardından Dar Si Said Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretin ardından Marakeş’ten ayrılıyor ve Kazablanka’ya geliyoruz. Otelimizde kısa bir dinlenmeden sonra Rick’s Cafe’ye gidiyoruz. Akşam yemeğimizi alıyoruz. Burası meşhur Kazablanca filmindeki bar’ın birebir kopyası olup şehrin en popüler mekânıdır. Yemek sonrası hotelimize geri dönüyoruz. Konaklama otelimizdedir.

8. Gün 13 Mart 2021, Cumartesi KAZABLANKA İSTANBUL

Sabah kahvaltımızın ardından otelden ayrılıyor İlk olarak vitrayları ile dikkat çeken ünlü Katolik Kilisesi’ni görüyor, ardından İkinci Hasan Cami’sine gidiyoruz. Bu yapı dış kapasitesiyle 105.000 kişinin aynı anda namaz kılabilmesine olanak tanır ve bu yönüyle dünyanın en büyük 5. camisi, minaresinin yüksekliği ile dünyanın en yüksek camisi olarak kabul edilir. Gezilerimizin ardından havaalanına gidiyoruz. Bilet ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın TK 618 sayılı seferi ile 15.40’dahareket ediyor, 22.10’da İstanbul’a varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • Fas’ı Antonina Turizm ayrıcalığı ile uzman rehber eşliğinde gezebilme farkı
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Kazablanka – İstanbul uçak bileti
 • Konforlu tur aracı ile ulaşım hizmeti
 • Beş yıldızlı otellerde belirtilen şekliyle konaklama ve açık büfe kahvaltı (7 Gece)
 • Beş yıldızlı otellerde 5 Akşam yemeği
 • Marakeş’de yerel bir restoranda müzikli ve limitli içkili akşam yemeği
 • Kasablanka yerel bir restoranda limitli içkili gala akşam yemeği
 • 6 Öğlen yemeği
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Tur Bilgi notları
 • Turlarda mahalli kokartlı rehberler
 • Gezi boyunca hamaliye hizmetleri
 • Havaalanı vergisi
 • THY hizmet bedeli
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Otel ekstraları ve yemeklerde alınan içecekler
 • Yurtdışı çıkış harcı(50-TL)
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta İle İlgili Notlar
Tur ücretine İsteğe bağlı İptal ve Seyahat Sağlık Sigortası dahil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil Tıbbi tedavi teminatların olduğu Sağlık sigortası ve Bagaj kaybı, uçak kaçırma gibi diğer teminatları içeren Seyahat güvence paketini alabilirler. Seyahat güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç kalan teminatlar geçerli olmaktadır.
Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 110 Euro olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Vize İle İlgili Önemli Not
Pasaportunda İsrail vizesi olanlar; Fas’a seyahat edemezler, bu şekilde seyahat edecek misafirlerimizin ülkeye girişi tamamen sınır polisinin insiyatifindedir. Bu sebeple pasaportunuzda İsrail vizesi varsa, pasaportunuzu yenilemenizi öneriyoruz.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
€2,790,00

Sizi Arayalım

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz