from ₺2,595,00
Rezervasyon Yap

Erzurum – Baksı

Created with Sketch. Erzurum
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

18 - 20 Eylül 2020

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

3 Gün 2 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Palandöken Dağı eteklerinde kurulu olan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti ERZURUM, Anadolu’da birçok mitolojide adı geçen PALANDÖKEN,  Kırmızı renkli Peribacaları ile, Türkiye’nin küçük bir Grand Kanyonu NARMAN PERİBACALAR,  9.Yüzyılın başlarından, 11.Yüzyıl ortalarına kadar bölgede inşa edilmiş şaşırtıcı boyutları ve yaratıcı tasarımları ile bir zengin döneme tanıklık etmiş, Gürcü Manastırı HAHO (HAHULİ)

Her mevsimde farklı bir bitki örtüsüyle kaplanan, doğanın farklı renkleri ile bezenen dağların ve vadinin çevrelediği Müze’nin bünyesinde açılan Baksı Konukevi, büyük şehrin kaosundan kaçmak, arınmak isteyenleri ve keşif meraklılarını bekliyor.

Eski adı ile Baksı, bugünkü adı ile Bayraktar Köyü’nde yükselen bu sıradışı müze çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, içiçe yer veriyor.

Sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konuk evleri ile 30 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi Bayburt doğumlu sanatçı ve eğitimci Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Bu fikri hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında bir vakıf kuruldu. Başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal bir projeye dönüşen müze, 10 yıllık zorlu bir serüvenin sonunda, 2010 yılında tamamlandı. 2010 yılı Haziran ayında İstanbul Modern Tanıtımı, Temmuz ayında ise müzenin açılışı yapıldı.

Baksı Müzesi’nde, önde gelen sanatçıların eserlerinden oluşan nitelikli bir çağdaş sanat koleksiyonu ile geniş bir halk resimleri koleksiyonu ve yerel el sanatlarını yansıtan özgün örnekler bir arada yer alıyor.

Devamını Gör

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

 • BAKSI MÜZESİ & NARMAN PERİ BACALARI & TORTUM ŞELALESİ– ERZURUM VE BAYBURT TURU
 • “2014 Avrupa Konseyi Müze Ödüllü Baksı Müzesinde 1 gece konaklama ile”

Tur Detayları / Programı

1. Gün: İSTANBUL - ERZURUM - HAHO MANASTIRI - TORTUM ŞELALESİ NARMAN PERİ BACALARI - ERZURUM

Sabah saat 04.30’da İstanbul Havalimanı İç Hatlar Gidiş Terminali’nde 1 Nolu Buluşma Noktası’nda buluşuyoruz ve check-in işlemleri sonrasında, Türk Hava Yolları’nın TK 2704 sefer sayılı uçuş ile 05.55’de Erzurum’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuk sonrası saat 07.55’de Erzurum’a varıyoruz. Aracımız ile buluştuktan sonra hareket ediyor ve iki saat sonra Gürcü manastırlarından biri olan Haho Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Ermeni Kralı III. Davit tarafından 976-1001 yılları arasında yapılmıştır. Manastır düzenindeki yapı topluluğu, kilisenin çevresinde yer almaktadır. Haç planıyla bazilikal planının birleşmesiyle oluşturulmuştur. Çok kaliteli düzgün kesme taş işçiliğinin görüldüğü kilisede, Aslan, boğa, kartal, horoz, domuz, grifon ve benzeri figürler, plastik bir görünümde verilmiştir. Ziyaretten sonra hareket ediyor ve bir saat sonra 48 metre yükseklikten düşen suların, üst kısımlarında oluşan gökkuşağı ile güzel bir manzara izleyeceğimiz, Tortum Şelalesi’ne geliyoruz. Şelale ziyaretinin ardından öğlen yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeği ardından Narman Peribacaları’na gidiyoruz Narman Peribacaları’nın en önemli özelliği, peribacalarının kırmızı renkte olmasıdır. Ziyaretimizi tamamlamamız ardından Erzurum’a dönüş yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. www.polaterzurumresorthotel.com

2. Gün: ERZURUM - BAYRAKTAR KÖYÜ - BAKSI MÜZESİ

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Erzurum şehir turumuz için hareket ediyoruz. İlk olarak, açık avlulu medreselerin Anadolu’da en büyüğü olan Çifte Minareli Medrese’yi geziyoruz. Kongre Binası, Yakutiye Medresesi, Lalapaşa Camisi, Erzurum Kalesi ve Cimcime Hatun Türbesi’ni görüyor öğle yemeği molası sonrası Baksı Müzesi’ne hareket ediyoruz. Yaklaşık 2,5 saat süren yolculuğumuzun ardından Bayburt Bayraktar köyünde yer alan Baksı Müzesi’ne ulaşıyoruz. Konuk evine yerleşmemizin ardından 2014 Avrupa Konseyi ödüllü müzenin kısa tanıtım filmini izledikten sonra, müze gezimize başlıyoruz. Her yıl bir grup sanatçının konuk edilmesi ve bu süreçte üretilen işlerin bir yıl sonraki serginin oluştuğu Müze Çağdaş Sanat Sergisi gezisi sonrasında, halk resmi geleneğinin zengin ürünlerinin yer aldığı etnografik sergiyi görüyoruz. Yerel kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması yolundaki çalışmaları göreceğimiz Geçmiş Dönem Sergileri gezisi sonrasında, Türkiye’nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri olan Bayburt’un ekonomik yaşamanı canlandırmayı hedefleyen atölyeleri geziyoruz. 10 bine yakın kitap sayısı ve bağışlar ile zenginleşmeyi hedefleyen kütüphane gezimizin ardından Bayburt mutfağından oluşan akşam yemeğini alıyoruz. Konaklama Baksı Müzesi Konukevi’nde. www.baksi.org/konuk-evi

3. Gün: BAYBURT – AYDINTEPE – ERZURUM - İSTANBUL

Sabah alacağımız kahvaltı sonrası, Aydıntepe Yeraltı Şehri’ne hareket ediyoruz. Hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan tüften oluşan tek ana kayaya oyulmuş yeraltı şehri gezimizin ardından, Bayburt şehir merkezine hareket ediyoruz. Şehir turumuzda ilk olarak, Karadeniz’i Basra Körfezine bağlayan ticaret yolu üzerinde, yalçın kayalar üzerine inşa edilmiş Bayburt Kalesi’ni görüyoruz. Öğle yemeği molasının ardından şehrin merkezinde bulunan Saat Kulesi ve Ulu Camii gezilerimizin ardından Erzurum Havalimanı’na hareket ediyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK 2707 sefer sayılı uçuş ile 18.25’te İstanbul’a hareket ediyor, saat 20.35’te İstanbul Havalimanı’na varıyoruz. Bir başka hayal tadında gezimizde buluşmak dileğiyle hoşça kalın.

Dahil/Dahil Değil

 • Türk Havayolları İstanbul - Erzurum ekonomi sınıf gidiş - dönüş uçak bileti
 • 1 Gece Erzurum Polat Resort Otelde Yarım Pansiyon konaklama
 • 1 Gece Baksı Müzesi Konukevi’nde Yarım Pansiyon konaklama
 • Baksi Müzesinde Akşam yemeği,
 • Bölgeyi uzman rehber eşliğinde gezme hizmeti,
 • Konforlu turizm aracıyla gezi boyunca ulaşım hizmeti,
 • Bilgi notları ve tur kitapçığı,
 • Otoban, otoyol ve otopark ücretleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • KDV
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınacak ekstra içecekler
 • Kişisel Harcamalar ve otel ekstraları
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Sigorta İle İlgili Notlar
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.
Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde

75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil, Tıbbi tedavi teminatları, Bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç Sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır.
Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Tur İle İlgili Notlar
Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur..
Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur katılım sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir.
Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım sözleşmesindeki” iptal-iade koşulları geçerlidir.
Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.
Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 10 yetişkinin katılımı ile gerçekleşecektir.
Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
Uçuşlar Hakkında Bilgi
Acentemiz, uçak biletinin fiyata dâhil olduğu gezilerimizde, gruptaki tüm misafirler için uçak biletini almaktadır. Gezilerimizde kullandığımız havayollarının rezervasyon ve koltuk seçim prosedürleri farklıdır.Acentemiz tarafından check-in yapılmamaktadır.

THY uçuşlarında -havayolunun yeni aldığı karara göre- koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Uçuşa 24 saat kalana kadar yapılan tüm koltuk seçimleri için ücret uygulanmaktadır. Son 24 saat içerisinde yapılan koltuk seçimi ise ücretsizdir. Bu durumda acentemiz uçak biletini alırken, koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan 24 saat önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

AnadoluJet uçuşlarında, havayolunun yeni aldığı karara göre koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Bu durumda acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Pegasus uçuşlarında acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
₺2,595,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺250,00)

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz

Whatsapp whatsapp
error: İçerikler tescilli ve korumalıdır.