fbpx
from ₺0,00
Rezervasyon Yap

Cihangir – Çukurcuma – Tophane

Created with Sketch. İstanbul
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

28 Mart 2021 Pazar

Created with Sketch.

Tur Tipi

Günlük Tur

Created with Sketch.

Tur Süresi

Günübirlik

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

Beyoğlu’nun çok kültürlü toplumsal yapısına ait yaşamsal dinamikleri gözler önüne seren detayları ve mimari bir açık hava müzesini andıran yapılarıyla Taksim – Gümüşsuyu hattında başlayan turumuz, İstanbul’un renkli geçmişine doğru derinlikli bir yolculuk vaat ediyor.

Gezimizin heyecan verici adreslerinden biri olan Cihangir, sanatçıların ve kedilerin cumhuriyeti olarak nam salmış. Şair Küçük İskender’in “İstanbul’un başkenti Cihangir’dir” dediği semt, tarihî pastaneleri, meze ve turşucu dükkânları, sanat galerileri, şarküterileri, şarap butikleri, sinematekleri ve Orhan Kemal Müzesi ile başlı başına keşfedilmeye değer bir dünyaya açılıyor. Kanuni Sultan Süleyman, 16. yüzyılda burada, çok sevdiği oğlu Cihangir adına görkemli bir cami yapılmasını salık vermiş. Çift minareli cami tamamlanınca çevresindeki yerleşimler de hızla artmış ve zamanla oluşan bu semte de Cihangir denmiş. Osmanlı döneminde paşaların, Rum bankerlerin, konsolosların yaşam alanı olan Cihangir, geçmişten bugüne farklı kültürlerin ve mimari üslupların buluştuğu bir semt olarak tanınmış.

Turumuzun devamında, Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un yanı sıra, birçok şair, yazar ve sanatçıya ilham vermiş sokakların peşi sıra, Tophane’nin “kaptan köşkü” Çukurcuma’ya uzanıyoruz. Antika, kostüm, plak ve eskici dükkânlarıyla ziyaretçilerine birbirinden yaratıcı detaylar sunan mahallenin mekânları kadar tarihi de ilgi çekici.

Uzman rehberimizin renkli anektotlarıyla şenlenen turumuzun finalinde yine, hikâyesi bol bir eski İstanbul mahallesi bekliyor bizleri: Tophane. Gerçekten de tarihin bu yokuşlu semte yüklediği misyon oldukça ilginç ayrıntılar içeriyor. Şöyle ki Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u kuşatırken ihtiyacı olan topları burada üretmiş. Semtin adı da buradan geliyor. Ayrıca Ampir ve Barok üsluplarının kaynaştığı Nusretiye Camii ve Mimar Sinan’ın eseri olan Fındıklı Molla Çelebi Camii, yakın çevreyi süsleyen en güzel eserler arasında. Siz de bütün bu  semtleri adım adım keşfetmeye ve hikâyelerine kulak vermeye hazırsanız, sizleri de turumuza bekliyoruz.

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

Buluşma Yeri ve Saati

Taksim The Marmara önü saat 09:30

Bitiş Saati ve Yeri

16:30-17:00 arasında Tophane Tramvay durağıdır

Program

Gümüşsuyu, Taşkışlalar, Deniz Hastanesi, Atatürk Kitaplığı, Gümüşsuyu Palas, Pangiris Konağı, Alman Sefareti, Ayaspaşa Camii, Ercüment Kalmık Evi/Müze, Sıraselviler Muzurus Paşa, Ralli Konakları, Belçika Sefareti, Aya Triada Kilisesi, Zapyon Eseyen liseleri, Alman Hastanesi, Sirkeci Mustafa Ağa Camii, Firuz Ağa Camii, Ağa Hamamı, Orhan Kemal Evi, Cihangir Camii, Defterdar Camii, Tophane Kadiri Tekkesi, İtalyan Hastanesi, Çukurcuma Camii ve Hamamı, Cezayir Sokak, Venedik Sarayı, İtalyan Lisesi, Fransız Mahkemesi, Karabaş Tekkesi, Tophane, Tophane Kasrı, Kılıçali Paşa Külliyesi, Tophane Çeşmesi

Dahil/Dahil Değil

 • Uzman rehberlik
 • Sabah poğaça ve çay ikramı
 • Kilise ve camilerdeki bağışlar
 • Öğle yemeği
 • Tur boyunca her katılımcı için mikrofon ve verici sistemi
 • Tur bilgi notları

  Önemli Bilgiler

  Önemli Notlar
  Tur buluşma yerimizde hareket saatinden 15 dakika önce bulunmanızı gerekmektedir. Geç kalınması durumunda sorumluluğun firmaya ait olmadığını belirtmek isteriz.

  Tüm turlarımızda, turda anlatım yapan rehberinizi daha iyi duyabilmeniz için, rehber kulaklık sistemi kullanılmaktadır.

  Turumuz monografik bir gezi olup. Bazı yapılar dışardan görülecektir.
  İptal Koşulları
  Rezervasyonun kesinleşmesi için tur katılım bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

  Tur tarihine 5 gün kala yapılan iptallerde, tur bedelinin %50’si iade edilir. Son 3 gün yapılan iptallerde, katılımcının hakkı saklı kalır ve herhangi bir iade yapılmaz.

  Tur tarihine 3 günden az zaman kalan durumlarda ise herhangi bir iade yapılmaz ve geçerliliğini yitiren ödeme, katılımcıya herhangi başka bir tur için hak kazandırmaz.
  Created with Sketch.
  ₺0,00
  Oda Seçenekleri
  • (₺0,00)

  Bu turları da beğenebilirsin

  Bültenimize Abone Olun

  Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz