fbpx
from $3,750,00
Rezervasyon Yap

Azerbaycan – Gürcistan – Ermenistan

Created with Sketch. Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

07 - 16 Mayıs 2021

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

10 Gün 9 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

EFSANELERLE ÖRÜLÜ Kaf Dağı’nın ardındaki büyüleyici güzellikleri keşfetmeye hazırsanız, Kafkasların üç harika ülkesini gezmeye Azerbaycan‘dan başlıyoruz. Yeryüzünde görülen 11 farklı iklim türünden dokuzuna sahip olduğu söylenen ülke, her adımda geçmişin izlerini taşıyan şehirleri, geleneksel müziği, sanata ve sanatçıya verdiği değerle “Hazar kıyısında bir kültür vahası.” Dünya şairi Nazım Hikmet’in anılarında önemli bir yer tutan Bakü, pek çok tarihsel olaya tanıklık etmiş kült bir şehir. Başkentte Alfred Nobel Evi ziyaretimizi sürpriz ikramlarla zenginleştirerek, Zerdüştlük inancının yeryüzündeki en eski inanç merkezlerinden biri olan “ateş ülkesi” Azerbaycan’ı en “az bilinen” yönleriyle tanıyoruz: Hazar Denizi’ne doğru bir kartal başı gibi uzanan Yanan Kayaları ile ünlü Abşeron Yarımadası ve Alman kolonistlerin kurduğu Helenendorf köyü bunlardan sadece birkaçı…

DAĞLAR, GÖLLER VE MANASTIRLAR ülkesi Ermenistan, bir sonraki durağımız. Ortalama rakımı bin metrenin üstünde olan bu “yüksek” ülke, Ağrı Dağı’na ya da Ermenicedeki söyleniş şekliyle Ararat’a bakan yalçın dağlar, yemyeşil ormanlar ve zümrüt göllerle kaplı. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Erivan, tadım yapacağımız meşhur konyak fabrikası, ilginç müzeleri, Neo-klasik tarzda zarif binaları ve Sovyet döneminden kalma geniş meydanları şenlendiren ışık, ses ve fıskiye gösterileriyle tanınıyor. “Bir kütüphane kadar sessiz, bir sanat fakültesi kampüsü kadar estetik” eserlerle dolu ülkede, görülmeye değer yer çok. Tıpkı UNESCO dünya kültür mirası Eçmiadzin Katedrali gibi… Sahi sizlere iki de davetimiz var: Ermenistan’ın en ünlü aşçılarından birinin işlettiği özel bir master class’ta yerel lezzetler eşliğinde öğle yemeği ve Orta Çağ Ermeni mimarisinin başyapıtlarından Zvartnots Tapınağı’nda “bize özel” koro müzik dinletisi…

KAFKASLARDAKİ AVRUPALI olarak tanınan Gürcistan’ın başkenti Tiflis ise ünlü Rus yazar
Puşkin’i hayran bırakmış bir şehir. Gürcüler, Tiflis’in Asya’dan gelenler için Avrupa’nın, Avrupa’dan gelenler için de Asya’nın “giriş kapısı” olduğunu söylüyor. Benzersiz kır manzaraları eşliğinde ulaşılan Mtsketa, Tiflis’e sadece 20 dakika uzaklıkta. Issız tepeler üzerinde bin yıllık manastırlara ev sahipliği yapan eski başkentten sonra, Stalin’in doğum yeri Gori’de ünlü liderin izlerini takip ediyoruz. Son durağımız olan “Kafkasların Antalya’sı” Batum’da ise sokak aralarında kulaklarınıza çalınacak akordeon tınıları, size eski bir Kafkas masalı gibi gelecek… Gelin, bu masala birlikte kulak verelim…

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.Gün, 7 Mayıs 2021, Cuma İSTANBUL - BAKÜ

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde saat 05.30’da rehberimizle buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları’na ait TK332 no’lu sefer ile saat 08.10’da hareket ediyoruz Öğle yemeğini uçuş esnasında alıyor ve saat 12.00’de Bakü Havaalanı’na varıyoruz. Yerel rehber ve otobüsümüzle buluştuktan sonra, panoramik turumuzu gerçekleştiriyoruz. Panoramik turumuzun ardından, Bakü’nün en güzel manzarasını seyredeceğimiz parka gidiyoruz. Bakü Kalesi (veya diğer adıyla İçeri Şehir), UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kız Kulesi (Dışardan), Şirvan Şah Sarayı ile Kervansaray’ı ziyaret ediyoruz Haydar Aliyev merkezi dışardan görüyoruz. Sonrasında Osmanlı şehitliği ve Minyatür kitap müzesini ziyaret ederek Bakü’de konaklayacağımız otelimize gidiyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği oteldedir.

2.Gün, 8 Mayıs 2021, Cumartesi BAKÜ – GOBUSTAN – ABŞERON YARIMADASI – BAKÜ

Kahvaltının ardından, saat 09.00’da yola çıkıyoruz. Bir saat sonra, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Gobustan’a gidiyor ve 40,000 yıl önce mağara duvarlarına çizilen 4000 adet kabartmayı görme imkânı buluyoruz. Buradan sonra, bir saatlik yolculuk yapıyor ve akabinde Abşeron Yarımadası’nda bulunan “Ateşgah” adlı Zerdüşt Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinin ardından, Nobel Evi’ni ziyaret ediyor ve burada ikram eşliğinde birer bardak şampanyalarımızı yudumluyoruz. Son olarak Halı müzesini ziyaret ediyoruz. Gezilerimizin ardından alışveriş için serbest zamanımız olacaktır. Akşam yemeği ve geceleme otelimizdedir.

3.Gün, 9 Mayıs 2021, Pazar BAKÜ–MİNGYACHEVİR (270km)–HELENENDORF-GENCE (75km)

Kahvaltının ardından, yola çıkıyoruz. 3 saatlik bir yolculuk sonrası Kura nehri kıyısında bulunan Mingyachevir’e varıyoruz. Burada kısa bir şehir turu yapıyor ve öğle yemeğimizi alıyoruz. Molanın ardından hareket ediyor ve 1800 yıllarında alman göçmenlerce kurulan alman köyü Helenendorf’u, eski kilisesini, Alman tarzı evlerini görüyoruz. Sonrasında Gence’ye yolculuğumuz devam ediyor ve Azerbeycan’ın en büyük ikinci şehir olan Gence varıyoruz. Şehir turumuzda Şah AbbasCamii, Tuğla yerine tamamen kullanılmış 50.000 şişeden imal edilmiş şişe ev ziyaret ediyor zamanımız kalırsa Kervansaray ve Leyla ile Mecnun mesnevisinin ünlü şairi Nizaminin mezarı ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizdedir.

4.Gün, 10 Mayıs 2021, Pazartesi GENCE – KIZIL KÖPRÜ (GÜRCİSTAN) (145km) – SEVAN GÖLÜ ERİVAN (ERMENİSTAN)(255km)

Otelde alacağımız Kahvaltının ardından otelden çıkış yapıyor ve Gence’den ayrılıyoruz. 150Km yolculuk sonrası 10:30 gibi “Kızıl Köprü” sınır kapısına ulaşıyor ve Azerbaycan – Gürcistan Hududu’na varıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Gürcistan’a geçiyoruz. Tur aracımızı değiştirip, yol üzerinde öğle yemeği molasını veriyoruz. Molanın ardından, Gürcistan – Ermenistan Hududu’na varıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra, Gürcistan’dan Ermenistan’a geçiş yapıyoruz. Ermenistan’da yeni tur aracımızla buluşuyoruz ve Sevan Gölü kıyısında yerel bir restoranda akşam yemeği alıyoruz. Sonrasında başkent Erivan’a devam ediyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Konaklama otelimizdedir.

5.Gün, 11 Mayıs 2021, Salı ERIVAN–EJMIATSIN-GARNI (26km)–GEGHARD(10km) – ERİVAN

Kahvaltıdan sonra, otelimizden hareket ediyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan,Eçmiadzin’deki St.Gayane (M.S. 630), St.Hripsime (M.S. 618) Kiliseleri’ni ve Zvartnots Tapınağı’nı (M.Ö. 7.Yüzyıl) ziyaret ediyoruz. Zvartnots tapınağında hoş bir sürpriz bizleri bekliyor olacak. Grubumuza özel bir koro müzik dinletisi bizleri bekliyor olacak. Öğle yemeğini ise Ermenistan’ın en ünlü aşçılarından birinin işlettiği özel bir master class’da Ermenistan lezzetleri eşliğinde alıyoruz. Öğle yemeği sonrasında Garni’ye gidiyor ve Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan iki tapınağı; Geghard Tapınağı (7-12 yy.) ve Garni Pagan Tapınağı’nı (M.Ö. 3.yy), ayrıca Kral Banyosu, Roma Mozaiği’ni ziyaret ediyoruz. Turumuzun ardından Erivan’a geri dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Erivan’daki otelimizdedir.

6.Gün, 12 Mayıs 2021, Çarşamba – Arefe Günü ERİVAN

Kahvaltının ardından, saat 09.00’da hareket ediyoruz. Kısa bir seyahatin ardından, Erivan’ı kuşbakışı seyretmek için yüksek bir yerden şehri seyre başlıyoruz. Şehir tanıtım turumuzda ise Cumhuriyet Meydanı’nı, Kievian Köprüsünü, Bagramyan caddesini, Başkanlık sarayını, Bilim akademisini, Parlamento binası ile Opera binasını görüyoruz. Sonrasında Tsitsernakaberd Müzesi ve 1915 olayları anıtını görüyoruz. Matenadaran (Antik El Yazmaları Müzesi), ziyaret ederek turumuzu tamamlıyoruz. Gezilerimizin ardından Ermenistan’ın meşhur Brendisi’nin üretildiği Ararat Konyak Fabrikasını da ziyaret ediyor burada tadım yapıyoruz. Gezilerimiz sonrası canlı müzik ile geleneksel Ermeni lezzetlerini tadacağımız limitli içkili akşam yemeği için yerel bir restorana gidiyoruz. Eğlenceli ve keyif dolu akşam yemeğimizin ardından geceleme için otelimize dönüyoruz.

7.Gün, 13 Mayıs 2021, Perşembe – Bayramın 1.Günü ERIVAN–DİLİJAN(95km)–HAGPAT(90km)–TIFLIS (110km Gürcistan)

Kahvaltının ardından, saat 08.00’de hareket ederek Erivan’dan ayrılıyoruz. Kısa yolculuğun ardından, Sevan Gölü yakınlarından geçiyor ve ardından Dilijan Kasabası’na gelerek Etnografya Müzesi’ni geziyoruz. Öğle yemeğinin ardından hareket ediyor ve bir saat sonraUNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Hagpat’a ulaşarak muhteşem manastır kompleksini geziyoruz. Ziyaretlerden sonra bir saatlik yolculuk yapıyor ve Ermenistan - Gürcistan Hududu’na geliyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından tur aracımızı değiştirip Gürcistan’a geçiyoruz. Bir buçuk saat sonra Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e varıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizdedir.

8.Gün, 14 Mayıs 2021, Cuma – Bayramın 2.Günü TİFLİS

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası sıcak maden suyu kaynaklarının yakınında, Kral VakhtangGorgasali tarafından 4.yüzyılda kurulan şehir’i keşfe çıkıyoruz. Tarihi eski şehir’i, Metekhi Tapınağı, Abanotubani ve Narikala’yı (Tiflis’in Ana Kalesi) ziyaret ediyor, halı ve hediyelik eşya dükkânlarının bulunduğu dar sokaklarda yürüyüş yapıyoruz. 11.yüzyıl yapıtı Sioni Katedrali, 6.yüzyıl yapıtı Anchiskhati Kilisesi ve Tiflis’in ana caddesi Rustaveli Caddesi’ne yapacağımız geziler ile Tiflis’i tanıyoruz. Bugün ayrıca bir peynir mağazasına gidip Gürcü peynirleri tatma ve alma imkanımız olacaktır. Akşam yemeği ve geceleme otelimizdedir.

9.Gün,15 Mayıs 2021, Cumartesi –Bayramın 3.Günü TİFLİS - MTSKHETA – GORİ - KUTAISI – BATUM

Sabah kahvaltımızdan sonra, saat 08.00’de otelimizden hareket ediyoruz. Yarım saatlik yolculuktan sonra Mtskheta’ya varıyoruz. Gürcistan’ın antik başkenti olan Mtskheta, Tiflis’e 20km’lik bir mesafede yer almaktadır. Mtskheta tarihi kalıntılarıyla UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde, Risk Altındaki Dünya Mirasları bölümünde yer almaktadır. Tarihçiler, şehrin M.Ö. 2.bin yıla kadar uzandığını söylemektedir. Burada Gürcüler, 4.yüzyılın başlarında Hıristiyanlığı kabul etmiştir. Jvari Manastırı (6.yy) ve Svetitskhoveli Katedrali’ni (11.yy) ziyaret ediyor, ardından Mtskheta’dan ayrılıyoruz ve Gori’ye seyahat ediyoruz. Burası Stalin’in 1878’de doğduğu yerdir. Adına yapılan Stalin müzesini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Kutaisi’ye varıyoruz. Alacağımız geç öğle yemeği sonrası Batum’a hareket ediyoruz. Batum’a varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizdedir.

10.Gün, 16 Mayıs 2021, Pazar BATUM -İSTANBUL

Kahvaltının ardından otelden ayrılıyor ve Batum’u geziyoruz. Avrupa Meydanı, Batumis Bulvarı, Gonio Kalesi ve Botanik Bahçesi’ni görüyor, ardından öğle yemeği alıyoruz. Öğle yemeğinden sonra, alışveriş için serbest zaman alıyoruz. Saat 17.00’de havaalanına varmak üzere hareket ediyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları’nın TK 393 sefer sayılı uçağı ile yerel saatle 20.20’de hareket ediyor ve saat 21.30’da İstanbul Yeni Havalimanı’na varıyoruz.
Not : Uçuş saati nedeni ile akşam yemeği dahil değildir.

Dahil/Dahil Değil

 • Uzman Profesyonel Rehber eşliğinde Azerbaycan Gürcistan Ermenistan’ı gezebilme farkı
 • THY ile İstanbul – Bakü gidiş – Batum – İstanbul dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Konforlu tur araçları ile ulaşım hizmeti
 • Programda yer alan tüm geziler
 • İngilizce dilinde yerel rehber
 • Beş yıldızlı otellerde açık büfe kahvaltı dahil konaklama
 • Tüm akşam yemekleri (9 adet)
 • Erivan’da müzikli limitli içkili Akşam yemeği
 • 9 adet öğle yemeği
 • Erivan’da Ermenistan’ın ünlü aşçılarından birinin master class’ında bir öğle yemeği
 • Programda belirtilen Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Erivan’da Brendy fabrikası ziyareti ve tadımı
 • Ulusal park giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Tur bilgi kitapçığı
 • Otellerde Hamaliye hizmetleri
 • Havaalanı vergileri
 • Türk Havayolları Servis Bedeli
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Kişisel harcamalar ve Otel ekstraları
 • Yurtdışı çıkış harcı 50 TL
 • Dâhil olan yemeklerde belirtilmedikçe alınan içecekler
 • İsteğe bağlı İptal ve Seyahat Sağlık Sigortası
 • Azerbaycan Vizesi, Ülkeye girişte havalimanında alınmaktadır. 2 adet arka fonu beyaz resim ve 10 usd nakit ile vize havalimanında alınacaktır.
 • Ermenistan Vizesi (Normal Pasaport için) ülkeye girişte sınır kapasında verilmektedir. 2 Adet arka fonu beyaz resim ve 10 usd nakit ile gümrükte alınacaktır

Önemli Bilgiler

Sigorta ile İlgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat ve Sağlık Sigortası dahil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil Tıbbi tedavi teminatları, Bagaj kaybı, gibi teminatların geçerli olacağı iptal ve sağlık sigortasını alabilirler. Seyahat güvence paketini tur kayıt esnasında en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç kalan teminatlar geçerli olmaktadır.

Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 155USD’dır. Dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında İptal ve Seyahat Sağlık Sigortasını yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize ise %100 sürprim uygulanmaktadır.
Vize ile İlgili Önemli Notlar
Yeşil pasaport’a vize almak büyük sorundur. Bu yüzden yeşil pasaport sahibi misafirlerimizin normal Umuma Mahsus pasaport almaları gerekmektedir.
Azerbaycan;
- Ülkeye girişte Bakü Havalimanından vize alına bilinmektedir.
- Ülkeye girişte en az 6 ay geçerliliği olan pasaport gerekmektedir.
- Pasaport ile birlikte 2 adet arka fonu beyaz resim ve 10Usd nakit ile vize sınırda alınır.

Ermenistan;
- Yeşil pasaport’a vize alma sorunu vardır. Yeşil pasaport sahibi misafirlerimiz bu tur için normal pasaport çıkarmaları gerekmektedir.
- Normal pasaport sahipleri vizeyi sınır kapısından 2 adet arka fonu beyaz resim ve 10 usd nakit ile alabilirler.
- Ülkeye girişte en az 6 ay geçerliliği olan pasaport gerekmektedir.

Gürcistan;
Tüm Türk vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilirler.
Uçuş ile İlgili Bilgi
Bu turda THY tercih edilmiştir. Türkiye’den kalkışta Business sınıfı mevcut olup upgrade yaptırmak isteyen misafirlerimiz, satış yetkililerimize bu konuda danışabilirler. Mil ile upgrade yaptırmak isteyen misafirlerimizin öncelikle biletlerinin kesilmiş olması gerekmektedir. Mil ile biletini alacak olan misafirlerimizden THY uçak bedeli düşülecektir.

THY uçuşlarında her yolcu yanına sadece 1 büyük bagaj + 1 ufak kabin bagajı alabilme hakkı vardır. Yanınızda götüreceğiniz bagaj maksimum 20 kg olmalıdır. Yanınızda daha fazla bagaj götürmek isterseniz 20Kg aşan ağırlık ücrete tabi olacaktır (Ağırlığa bağlı olarak 50.-Eu veya daha fazla). 8 kg aşmayan ufak kabin bagajlarını (genelde 23 x 40 x 55cm ölçülerinde) yanınıza kabin içerisine alabilirsiniz. Eğer uçuş esnasında yanınıza kabin bagajı alacaksanız bagajınızın içerisinde sıvı (su, meşrubat, krem, parfüm vs.) olmamasına dikkat ediniz. Bu ürünlere aktarmalı uçuşlarda güvenlik gerekçesi ile havalimanlarında güvenlik kontrolü esnasında el konulabilir.
Tur Esnasında Hava Durumu
Bölgede Mayıs ayında ortalama 20 dereceler olup Sıcak günlerde 25 derecelere çıkmaktadır. Yağış tüm yıla eşit olarak dağıldığından özel bir yağmur dönemi yoktur.

Genellikle dağlık bir bölgede seyahat edeceğimizden akşamları gündüze göre serin olacaktır.
Created with Sketch.
$3,750,00

Sizi Arayalım

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz