fbpx
from ₺3,150,00
Rezervasyon Yap

Atilla Tuna ile İnancın İzinde Göbeklitepe – Şanlıurfa – Harran ve Soğmatar

Created with Sketch. Şanlıurfa
Değerlendirilmemiş
Created with Sketch.

Tur Tarihi

09 - 11 Ekim 2020

Created with Sketch.

Tur Tipi

Kültür Turu

Created with Sketch.

Tur Süresi

3 Gün 2 Gece

Created with Sketch.

Dil

Türkçe

Genel Bakış

GÖBEKLİTEPE’DEN GÜNÜMÜZ URFASI’NA İNANIŞ VE İNSAN

Göbeklitepe tarih sahnesinde “devrim” niteliğinde bir keşif. UNESCO tarafından Dünya Geçici Kültür Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe, tarih öncesi dönemlere dair bildiklerimizi sorgulatıp, bizlere insanlığın geçmişi ile ilgili yeni şeyler öğretirken, merak duygumuzu da kamçılıyor. Göbeklitepe, Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski. Geçmişi günümüzden 11 bin 600 yıl öncesine dayanan bu arkeolojik alan, doğru sandığımız birçok şeyin sorgulanmasına neden oluyor. Burada bulunan tapınma amaçlı törensel alana ait mimari kalıntılar ile hayvan ve bitki kabartmalarıyla süslü “T” şeklindeki dikili taşlar, âdeta göz kamaştırıyor.

Hiçbir kentte görülmeyen ilklere sahip Şanlıurfa, efsanelerle örülü görkemli bir tarihe sahip. İlk kez “tek” yaratıcıya inanılan yer olduğu söylenen kent, pek çok peygamberin uğrak yeri olmuş. Kral Nemrut’un Hz. İbrahim’i ateşe attırdığı yer, inanışa göre bugünkü Balıklıgöl. İbrahim Peygamber’in doğduğu rivayet edilen mağara ise Mevlid-i Halil Camii’nin avlusunda saklı. Yaygın inanışa göre Adem ve Havva, cennetten kovulduktan sonra geldikleri Urfa’da, yeryüzünün ilk nar ve gül fidanlarını dikmiş. Tüm semavi dinlerin mensupları için kutsal bir ziyaret yeri olan kente, Hz. İsa’nın hastalara şifa dağıtmak üzere geldiği de rivayetler arasında.

Tarihi yerleşimlerin arasından geçip Eski Harran‘a doğru ilerlerken bambaşka bir gezegene geldiğiniz hissine kapılabilirsiniz. Bir gündüz düşü ya da hayal değildir gördüğünüz: Kupkuru ovanın ortasında, karınca yuvalarını andıran kubbeli evler, uçsuz bucaksız sarı topraklar, pamuk ve başak tarlaları… Ve ancak düğünlerde ya da özel davetlerde rastlanabilecek pullu ve pırıltılı giysilerle gezinen Harranlı kadınlar… Kimi kez kendi coğrafyalarına kimi kez özlem duydukları büyük kentlerin o rengârenk dünyasına bürünürler. İşte o zaman Doğu masallarında anlatılan Eski Harran canlanır gözünüzde…

Şanlıurfa’da, Hazreti Musa‘nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen Soğmatar Tarihî Kenti, çok sayıdaki kaya mezarları, tanrı kabartmaları, gizemli yazıtları, kuyuları ve mağaralarıyla görenleri şaşırtıyor. Bu benzersiz turun hemen her anında olduğu gibi..

Devamını Gör

Tur Detayları / Programı

1.GÜN: 9 EKİM 2020 CUMA - İSTANBUL - ŞANLIURFA - BALIKLIGÖL

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminali Mado Kafe önünde saat 10.30’da buluşuyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7316 sefer sayılı 12.35 uçuşu ile Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat 40 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından saat 14.15’te Şanlıurfa Havalimanı’na varıyoruz. Havalimanında aracımıza binip şehir merkezine gidiyoruz. Turumuz Balıklıgöl’de başlıyor. Rızvaniye Camii revakında, Balıklıgöl’ün ve Hz. İbrahim’in öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim üzerine serin ve selamet ol!” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekiyoruz. Ardından Hz. İbrahim’in doğduğu Mevlid-i Halil Mağarası’nı görecek, Sipahi Pazarı’nda rengârenk dokumalarla karşılaşacağız. Sonra da pazarın hemen bitişiğinde yer alan, Behram Paşa tarafından yaptırılmış tarihi Gümrük Hanı’nda, yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda mırra ve çay içip dinleneceğiz. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi yöresel yemeklerin sunulduğu yerel bir restoranda alıyoruz.

2.GÜN: 10 EKİM 2020 CUMARTESİ - ŞANLIURFA - HARRAN - SOĞMATAR - ŞANLIURFA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi‘ne gidiyoruz. Uzman rehberimizin detaylı anlatımları ile Atatürk ve Birecik Barajları kurtarma kazılarından, çevre yerleşimlerden ve Göbeklitepe’den gelen arkeolojik eserleri hep birlikte inceliyoruz. Hemen yanındaki Halepli Bahçe Mozaik Müzesi, sıradaki durağımız oluyor. Burada Amazon Tapınağı içerisinde yer alan Amazon kadınlarına ve büyük Yunan savaşçı Akhilleus’a adanan mozaikleri inceledikten sonra, müzenin en nadide parçası Orfeus Mozaiği’ni de görüp müze ziyaretimizi bitiriyoruz. Uzun yıllar sonra doğduğu topraklara geri dönen bu nadide parçada, lir çalan Orfeus vahşi hayvanlarla birlikte canlandırılmış. Hemen peşinden Harran’a doğru hareket ediyoruz. “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’da kent surlarında hâlâ ayakta duran Halep Kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysileri içindeki güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Harran Ulu Camii’ni ve İç Kale‘yi (Kale-Saray) gördükten sonra yemek molası vereceğiz. Öğle yemeğinde bölgenin yerel lezzetlerini tadabilirsiniz. Yemekten sonra Harran’dan ayrılarak Soğmatar Tarihî Kenti’ne geçiyoruz. Buradaki “kült” yerinde Ay Tanrısı Sin'e tapınılan Pognon Mağarası’nın yanı sıra, yamaçlarında yer yer tanrı kabartmaları ve zemine kazılmış yazıtlar bulunan Kutsal Tepe, 6 adet kare ve yuvarlak planlı anıt mezar, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Soğmatar Tarihî Kenti’ni ziyaretimizin ardından Şanlıurfa kent merkezine dönüyoruz. Otelimize giriş yapıyor, kısa bir dinlenmenin ardından “Sıra Gecesi” eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

3. GÜN: 11 EKİM 2020 PAZAR - GÖBEKLİTEPE - ŞANLIURFA - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından erkenden aracımız ile hareket ediyoruz. Dünyanın bilinen en eski anıtı olan GÖBEKLİTEPE 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Göbeklitepe ülkemizde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan 18 kültür varlığından biri. Bu ziyaretimizde günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine bir zaman yolculuğu gerçekleştiriyoruz. İnsanoğlunun yaptığı ilk tapınakları ve bu devasa kült alanı hep birlikte inceliyoruz. Göbeklitepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından bu özel ve önemli alanı fotoğraflıyoruz. Ziyaretimizin bitişiyle birlikte Şanlıurfa Havalimanı’na doğru yola çıkıyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7317 sefer sayılı 14.55 uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat elli dakika sürecek uçuşumuz ile saat 16.40’ta İstanbul’a varıyoruz.

Dahil/Dahil Değil

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı - Şanlıurfa arası gidiş - dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Şanlıurfa Hilton Otel ’de iki gece kahvaltı dâhil konaklama
 • Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım
 • Urfa’da yerel restoranda akşam yemeği
 • Özel menü ve yöresel müzik grubu eşliğinde “Sıra Gecesi“
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Deneyimli seyahat yazarı tarafından hazırlanmış kitapçık ve tur öncesi bilgi notları
 • KDV
 • Öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası

Önemli Bilgiler

Uçuşlar Hakkında Bilgi
Acentemiz, uçak biletinin fiyata dâhil olduğu gezilerimizde, gruptaki tüm misafirler için uçak biletini almaktadır. Gezilerimizde kullandığımız havayollarının rezervasyon ve koltuk seçim prosedürleri farklıdır. Acentemiz tarafından check-in yapılmamaktadır.

THY uçuşlarında -havayolunun yeni aldığı karara göre- koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Uçuşa 24 saat kalana kadar yapılan tüm koltuk seçimleri için ücret uygulanmaktadır. Son 24 saat içerisinde yapılan koltuk seçimi ise ücretsizdir. Bu durumda acentemiz uçak biletini alırken, koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan 24 saat önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

AnadoluJet uçuşlarında, havayolunun yeni aldığı karara göre koltuk seçimi ücretle yapılmaktadır. Bu durumda acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.

Pegasus uçuşlarında acentemiz, uçak biletini alırken koltuk numarası havayolu tarafından verilmektedir. Bilet bilgileri turdan önce misafirlere iletildiğinden misafirlerimiz, uçuştan önce online hizmetleri kullanarak kendi koltuk seçimlerini yapabilirler.
Sigorta ile ilgili Not
Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.
Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil, tıbbi tedavi teminatları, bagaj kaybı gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketi tura kayıttan itibaren en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır. Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 59 TL olup dileyen misafirlerimiz tura kayıt esnasında sigortalarını yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize %100 sürprim uygulanmaktadır.
Önemli Notlar
Gezi programlarımız mevsim koşullarına en uygun ziyaret noktaları seçilerek ve açık havada daha fazla zaman geçireceğimiz şekilde düzenlenmiştir.

Antonina Turizm gezi öncesinde misafirlerin onayıyla ateş ölçümü yapmaktadır. Ateş ölçümü sonuçları doküman halinde acentemiz tarafından tutulmaktadır. Rehberin, tur aracı varsa kaptanın ve tüm grup üyelerinin güvenli sonuç vermesiyle gezimiz başlamaktadır. Ölçümde güvenli sonuç vermeyen misafirimiz maalesef geziye kabul edilmemektedir.

Acentemiz, araç içerisinde yeterince rahat alan sağlamak adına, gezi araçlarımızda tura katılım gösteren misafir sayısının iki katı kadar koltuk bulundurmaktadır. Her ikili koltuğa tek kişi oturabilecek şekilde araç içi düzen oluşturulmuştur.

Acentemiz İstanbul turları ve yakın çevre gezilerinde kendi araçlarını kullanmaktadır. Hijyen sorumluluğu doğrudan Antonina Turizm itinasıyla uygulanmaktadır.

Acentemiz, misafirlerimize gezi boyunca kullanmak üzere “Antonina Turizm Hijyen Kiti” temin etmektedir. Kitin içerisinde kişiye özel günlük iki adet maske, kişiye özel el dezenfektanı ve birer şişe kolonya bulunmaktadır.

Acentemiz, rehber anlatımını takip edebilmeniz için ayrı bir kit içerisinde dinleme cihazı ve kulaklık temin etmektedir. Kulaklıklar el değmeden ambalajlanmaktadır ve yalnızca sizin kullanımınız içindir. Gezi bitiminde misafirlerimizde kalacaktır.

Servis aldığımız mekanlarda Bakanlık Genelgesine uygun olarak COVID-19 şartlarına yönelik sağlık uygulamaları yapıldığı acentemiz tarafından kontrol edilmektedir.

Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelmenizi rica ediyoruz.

Tur kaydı, ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur Katılım Sözleşmesi’nin” imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım Sözleşmesi’nde” yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.

Acentemiz, zorunlu durumlarda gezi içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.

Değerlendirmeler

0/5
Değerlendirilmemiş
Ortalaması alındı 0 review
Harika
0
Very Good
0
Ortalama
0
Kötü
0
Korkunç
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Bir değerlendirme ekle

Created with Sketch.
₺3,150,00
İki Kişilik Odada Kişi Başı
Oda Seçenekleri
 • Tek Kişilik Oda Farkı(₺250,00) *

Bu turları da beğenebilirsin

Bültenimize Abone Olun

Gelen kutunuza harika bilgiler gönderiyoruz