Nemrut Göbeklitepe Karahantepe Kültür Turları - Antonina Turizm

Nemrut Göbeklitepe Karahantepe Kültür Turları

Göbeklitepe

“Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler” adında bir listeniz varsa bizden size tavsiye, Nemrut Göbeklitepe ve Karahantepe de mutlaka bu listede olsun.

Göbeklitepe Karahantepe turları:

* 27 – 29 Ekim
* 8 – 10 Kasım

Nemrut Göbeklitepe Karahantepe turları:
* 19 – 22 Eylül
* 26 – 29 Ekim

Sorularınız mı var? FORMU DOLDURUN, SİZİ ARAYALIM.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Göbeklitepe keşfedilmeden önce de, özellikle de kadınlar tarafından kutsal sayılıp adaklar adanan bir bölgeydi. Asırlardır kulaktan kulağa yayılan ve aslında kaynağı tam olarak bilinmeyen bir bilgiye göre buradaki anıt ağacı / dilek ağacı kutsal kabul ediliyor. Yanı başında üç tane mezar bulunan dilek ağacına, hasta olup şifa bulmak ya da çocuğu olmayıp da hamile kalmak isteyen kadınlar dua etmek için geliyor. Kazılar sırasında doğum yapan kadına benzetilen bir figürün de bulunması bu görüşleri güçlendiriyor elbette.

Esasen Göbeklitepe’nin yüzey araştırmaları 1963 dolaylarında başlatıldı. Ancak en somut bilgiler 1986 senesinde tarlasını sürerken heykel bulan Yıldız ailesinden geldi. Buluntunun değerli olabileceğini düşünen Yıldız ailesi onu Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne teslim etti. 1994’te Nevali Çori kazısında görevli olan Alman Prof. Dr. Klaus Schmidt’in dikkatini çekti. Ve 1995’e gelindiğinde Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi’nin ortak girişimiyle Göbeklitepe’de Prof. Dr. Klaus Schmidt’in başkanlığını yaptığı kazı çalışmaları başladı. Yıllar içinde bu kazılarda Neolitik döneme ait 3 – 6 metre uzunluğunda, ağırlıkları da 40 – 60 ton civarı olan “T” biçimli ve dairesel formda dizilmiş dikili taşlar bulundu.

Göbeklitepe’yi ilgi çekici kılan sebeplerden biri de, yaklaşık 1100 sene kadar kullanıldıktan sonra üzeri taş ve topraklarla örtülerek gömülmesi, dolayısıyla kapatılarak terk edilmesidir.

Detaylar için formu doldurun, sizi arayalım.

Online Ödeme