Bağ Kültür Turları - Antonina Turizm

Bağ Kültür Turları

Çal Bağ Yolu

Bereketli bağları, üzümü ve şarabı keşfetmeye ne dersiniz?

Güncel Tarihler:
* Trakya Şarap Tadım ve Bağ Turu | 11 Şubat – 21 Nisan
* Ege Bağları | 10 – 12 Nisan
* Çal Bağ Yolu | 17 – 19 Mayıs
* Bağ Bozumu Zamanında Bask Bölgesi | 30 Eylül – 5 Ekim
* Bağ Bozumunda Ege Bağları | 4 – 6 Ekim

Formu doldurun, detayları konuşmak için sizi arayalım.

Üzümün Kutsallığı
Tarih boyunca insan hayatında üzümün yeri hep ayrı olmuştur. Sadece lezzet, sağlık, keyif açısından değil, kutsal kitaplarda dahi onunla ve şarapla alakalı pek çok açıklayıcı bölümün olduğunu görürüz. Bağcılık tarihinin neredeyse insanlık tarihiyle aynı olduğunu söylesek şaşırır mısınız?

Dinler tarihi açısından baktığımızda özellikle Hristiyanlıkta asma yaprağı, üzüm ve şaraba çok fazla değer biçildiğini görürüz. Hz. İsa, 12 Havarisini topladıktan sonra ekmek ve şarabı kutsayıp aralarında bölüştürür. Sonra da bu içeceğe kendi kanı, ekmeğe ise kendi bedeni benzetmesini yapar. Hristiyanlıkta şarabın yeri hala çok kutsaldır. Ancak Müslümanlığın doğuşuyla beraber şaraba dair ilginin azaldığı söylenebilir. Çünkü İslamiyete göre üzüm yalnızca yaş olarak ve pekmez, pestil, şerbet gibi mayasız haliyle tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ancak mimari eserlerde, süslemelerde, hikayelerde ve de ata sözlerimizde bu geleneğin hala sürdürüldüğünü görebiliriz. Bugün Diyarbakır Ulu Cami’ye gittiğinizde, süslemelerinde salkım salkım üzümleri ve asma yapraklarını görebilirsiniz. Anadolu’da yapılan arkeolojik kazılarda da sikkelerin üzerinde üzüm salkımlarına çokça rastlanır. Mezar taşları, çeşme başları, duvar süslemeleri, taş işçilikleri, oymalar, edebiyatta benzetmeler, tanrılara üzüm sunumunun gösterildiği kabartmalar…

Üzümü bir de mitoloji bağlamında ayrıca konuşmak gerekir. Çünkü mitolojide – özellikle de Yunan Mitolojisinde – üzüm sağlık, mutluluk, keyif ve güzellikle bağdaştırılmıştır her zaman. Hatta yüce Olympos Dağı’nın 12 Yunan tanrısından biri olan Dionysos, eğlencenin, tiyatronun ve şarabın tanrısı olarak bilinir. Bu anlamda üzüm bambaşka bir boyutta ele alınabilir. Çünkü artık tam da bu aşamada üzümün edebiyattan sahne sanatlarına olan ebedi yolculuğu devreye girer.

Detaylar için formu doldurun, sizi arayalım.

Online Ödeme