Antonina’nın değerli dostları,
1 Ocak günü Barselona’daydık. 2020 yılının ilk dakikalarında bir grup Antonina dostuyla birlikte Picasso’nun 1899 yılında 17 yaşındayken ilk sergisini de açtığı Els Quatre Gats Restoranı’nda güzel olacağını umduğumuz bir yıla kadeh kaldırmıştık. 11 Mart günü gözle görünmeyen elle tutulmayan ve adının Corona olduğunu öğrendiğimiz küçücük virüsün ülkemizde ortaya çıktığının ilanıyla her şey birdenbire değişti. Hayatımız, işimiz, sevdiklerimiz, yaşantımız daha önce hiç alışık olmadığımız bir biçimde etkilendi. Pandemi yasakları ve krizinden ülkemizde en çok etkilenen sektörlerin başında ise kuşkusuz turizm oldu.

Hayatın büyük ölçüde durmasıyla birlikte biz de ofislerimizi kapattık ve yeni bir çalışma düzenine geçtik. Böylesi bir salgında öncelikle bizimle seyahat eden gezgin dostlarımızın sağlığı söz konusu olduğu için de Mart – Mayıs arası tüm yurtiçi ve yurtdışı turlarımızı ileri tarihlere erteledik. Bir başka sorumluluğumuz ve önceliğimiz de çalışanlarımız-işlerimizi tümüyle durmasına karşın bu güne kadar hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadığımızı bu vesile ile paylaşmak isterim.

Antonina Turizm’in vizyonu bilgili ve kültürlü bir toplum yaratmaktır. Seyahat etmek bu hedefimize ulaşmak için en önemli unsurlardan biri olduğunu belirtmek isterim. Toplumlara yön veren, rehberlik yapan kişilerin tamamı iyi birer gezgindi. Hazreti Muhammed kervanlarla seyahat etti; Hazreti Musa Mısır çöllerinde kavmine rehberlik yaptı; Buda hakikati bulmak için yollara koyuldu; Atatürk, Türkiye’yi karış karış gezerek devrimlerini gerçekleştirdi.

Seyahat etmek aydınlanmak ve aydınlatmaktır. Bir yeri gezip ve görmenin, o yerle ilgili kitap okumayla eşdeğer olduğunun “sırrını” sadece gezenler bilir. Seyahatler özgürleştirir, seyahatler değiştirir, seyahatler dönüştürür.
Antonina Turizm sadece bir seyahat işletmesi değildir. Emek en yüce değer, bilgi ise bir toplumun aydınlanmasında en değerli sermayedir. Bünyemizde çok değerli sanat tarihçi, arkeolog, tarihçi ve profesyonel rehberlerden oluşan bir kadromuz var. Bu pandemi krizinde her yerin ve her şeyin durmasından sonra dahi durmamaya karar verdik. Değerli arkadaşlarımızın da desteğini aldıktan ve krizin başlamasından sadece birkaç gün sonra internet üzerinden “Antonina Online Mektep”i başlattık. Online üzerinden yapacağımız tüm çalışmaların büyük bir teknik, emek ve parasal maliyeti olmasına karşın seminerlerimizi ücretsiz yapmaya karar verdik. Seminerlerin sunumunu gerçekleştiren arkadaşlarımız bu profesyonel çalışmaları karşılığında tek bir kuruş dahi talep etmediler. İlk seminerimizi verdikten bu yana 8 hafta geçti; Memet Ekinci, Timur Guda, Cengiz Göncü, Mehmet Kürkçü, Sibel Kocabıyık, Tuncer Gül, Salim Aydın, Tülay Zeybek Özcan ve Atilla Tuna’dan oluşan konuşmacılarımızla yegane amacı bilgiyi paylaşmak olan 29 seminer, 12 söyleşi, 1 masal dinletisi, 1 çizim atölyesi, 1 müze gezisi ve 1 müzikal olmak üzere toplam 45 etkinlik gerçekleştirdik.
Fedakar ve kara gün dostu olan bu yoldaşlarımıza bir kez daha minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.

Online seminerlerimiz ve söyleşilerimiz oldukça yoğun bir ilgi gördü; hatta kapasite doluluğu nedeniyle bazen bazı dostlarımız bu seminerlere katılamadılar-bu dostlarımızda özür dilerken, bu seminer ve sohbetlerin kayıtlarını you tube üzerinden yayınladığımızı buradan bir kez daha ifade etmek isterim.

Pandemi yoğunluğunun yavaş yavaş bitmekte olacağını sevinçle karşılıyoruz. Haziran ayının bizim için de yepyeni bir başlangıç olacağı ümidini taşıyoruz. Bu zor günlerin de yakında biteceğinin bilinciyle ofislerimizin kapalı olduğu bu iki ayda evlerimizden çalıştık ve 2021 yılının tur programını hazırladık; şu an yeni dönemin turlarını siz dostlarımızın beğenisine sunuyoruz. Operasyonumuz tur organize etmeyi, rehberlerimiz sahaya çıkıp bilgilerini paylaşmayı – kısacası tur yapmayı çok özledik.

Son günlerde bazı dostlarımdan turlarımızla ilgili rezervasyon talepleri gelmesi bizi gelecekle ilgili ümitlendirdi ve işimizle ilgili heveslendirdi; çünkü biz sonuçta ekmeğimizi tur satarak kazanıyoruz ve ülkemize olan vefa borcumuzu ancak bu turları gerçekleştirerek ödeyebileceğimizi de biliyoruz. Bu nedenle bu dönemde siz dostlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Desteklerinizi turlarımıza kaydınızı yaparak gösterebilirsiniz.

Sevgili gezginler,
Yaşamın tam anlamıyla donduğu, seyahatlerimizi ancak hatıralarımızda yad ettiğimiz, sokağa çıkmanın yasak olduğu iki aylık bu süreçte seminerlerimizle evlerinize konuk olduk; bugün itibarıyla ise özlemle andığımız bu seyahatleri planlama zamanı geldi.
1997 yılında işe başlarken önce İstanbul turlarımızla başlamış, ardından yurtiçi, sonradan da yurt dışı gezilerimizle devam etmiştik. Son günlerde tıpkı 23 yıl öncesinde olduğu gibi işe yeniden başlamanın heyecanını yaşıyoruz. 14 Haziran tarihinde ‘uğurumuz’ olan Fener Balat Ayvansaray turuyla “yeni sezona” yeniden merhaba diyeceğiz. Haziran ayında İstanbul turlarımızı, Temmuz ayındaki yurtiçi turlarımız takip edecek. Ağustos ayı itibarıyla da yurtdışı turlarımızı başlatmayı hedefliyoruz.

Yeni dönemdeki turları, yeni hijyenik koşullar çerçevesinde gerçekleştireceğimizi de ifade etmem gerekiyor. Haziran ayındaki İstanbul turlarını sadece 12 kişilik gruplar halinde gerçekleştireceğimizi buradan ilan etmek istiyorum-turlarla ilgili diğer katılma koşullarını ve ayrıntıları bilahare duyuracağız. Bu yeni tarzımızda yaşayacağımız deneyimler bizi yeni standartları belirlememize de ışık tutacaktır-bunu hep birlikte siz dostlarımızla birlikte belirleyeceğiz.

Antonina Turizm’i bu yeni dönemde siz dostlarımızın bizi yalnız bırakmayacağınıza olan inancımı ifade ederken, bu vesile ile 23 yıldır bizlere güvenip en değerli sermayelerimizden olan zamanınızı ve hayallerinizi bize emanet ettiğiniz için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu güveninize layık olmaya çalıştık ve ileride de hep bu güvene layık olmaya çalışacağız.

Pandemi süresince hayatlarını kaybeden herkese rahmet, bu süreçte toplumumuzun en az kayıp vermesi için gece gündüz mücadele eden doktor, hemşire, eczacı ve tüm sağlık sektörü mensuplarına da bir yurttaş olarak huzurlarınızda teşekkür ediyorum Kötü günlerin yakında mazi olacağı düşüncesiyle artık özlemini çektiğimiz, hayallerini kurduğumuz yerleri düşünmenin de zamanı geldi. Ruhumuza iyi gelecek, anılarınıza değer katacak seyahatlere başlamak için kendinizi şehrin tarih kokan labirentine bırakın! Ülkemizin veya dünyanın farklı coğrafyalarını gezin! Hayata tutunmak için, seyahatlerimize gelin, elinizle dokunun, koklayın, tadın, görün, hissedin. Bunun için yapmanız gereken tek şey yeni broşürümüzü incelemek ve turlarımızdan birine katılmaktır. Sonra da hayallerinizin tadını çıkarın.

Güzel ve sağlıklı günlerde görüşmek üzere,
Saygılarımla,


Atilla Tuna